01 Şubat 2014 Cumartesi 00:00
Çözüm süreci oldu sana çatışmasızlık süreci
banner23

Çözüm süreci, başladığı günden beri bölgeye birçok avantaj sağlasa da, süreç öncesi verilen birçok sözün verine getirilmediği belirtildi. Şanlıurfa Baro Başkanı Bucak: Çözüm süreci, bölgenin ekonomik anlamda kalkınmasını sağladı ancak, şehirlerin, köylerin eski isimleri geri iade edilecekti ama daha verilmedi.

Çözüm sürecini değerlendiren Şanlıurfa Baro Başkanı Ali Fuat Bucak, çözüm sürecinin aslında bir çatışmasızlık süreci olduğunu söyledi. Tarafların süreç içerisinde silahları bir tarafa bıraktığını ve bir çatışmasızlık sürecinin başladığını söyledi. Başbakan’ın açıkladığı paketin de vatandaşı tatmin etmediğini söyleyen Bucak, çözüme yönelik çalışmaların olmadığını, bir takım jestlerin yapıldığını savundu.

“SADECE ÇATIŞMASIZLIK SÜRECİ BAŞLADI”

Çözüm sürecinin genel itibariyle isimde kaldığını söyleyen Baro Başkanı Ali Fuat Bucak, “çözüm süreci değil de çatışmasızlık süreci başladı” diyerek, hükumetin gerekli ve yeterli adımları atmadığını kaydetti. Tarafların karşılıklı olarak, silah bıraktığını anımsatan Bucak, hükümetin verdiği sözleri yerine getirmediğini dile getirerek, “çözüm süreci başladı, taraflar silahları bir tarafa bıraktı, aslında bir çatışmasızlık sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Başbakan bir paket açıkladı fakat bu paket, kimseyi tatmin etmedi, yeterli gelmedi çözüm süreci için. Bir takım jestler yapıldı sadece. Şehir ve köylere eski isimler geri iade edilecekti fakat bu daha yerine getirilmedi. X, Q, W harflerinin kullanılma yasağı kalktı,yani bazı jestler yapıldı ama çözüm sürecine yönelik bir şey yapılmadı” şeklinde konuştu.

“KÜRTÇE’NİN HER YERDE SERBEST OLMASI LAZIM”

Çözüm sürecinin birinci ve en önemli maddesinin anadilde eğitimin olduğunu belirten Bucak, öncelikle Kürtçe’nin her yerde rahatlıkla konuşulması gerektiğini söyledi. Anadilde eğitim olmadan bir çözüm sürecinden bahsedilemeyeceğini savunan Bucak, şunları kaydetti: “öncelikle yıllarca kendi anadilini kullanamayan insanların, bugün kendi anadillerini rahatlıkla konuşabileceği bir ortamın sağlanması lazım. Zaten çözüm sürecinin asıl hedefinin de bu olması gerekiyor. İnsanlar anadilini rahatlıkla kullanabilmeli ki; çözüm süreci emin adımlarla ilerleyebilsin.”

Şanlıurfa Baro Başkanı Bucak, çözüm sürecinin hükümet tarafından yavaş ilerlediğini ve BDP cephesinin sürece daha samimi davrandığını ve emin adımlar attığını söyledi.

“ÇÖZÜM SÜRECİ DONDURULMUŞ DURUMDA”

Türkiye’de yaşayan başta Kürtler olmak üzere bütün kesimlere anayasal vatandaşlık hakkının verilmesi gerektiğini savunan Bucak, Kürt sorunun çözülebilmesi için anayasal vatandaşlık hakkının mutlaka verilmesi gerektiğini belirten Bucak, “Türkiye’de yaşayan sadece Kürtler değil, diğer etnik kökenlere de anayasal vatandaşlık hakkı verilmelidir” diyerek, hükümetin, Kürt sorununu çözmesi için öncelikle belli başlı hakları vermesi gerektiğini söyleyerek, “Kürtlere anadilde eğitim hakkının verilmesi lazım, geçmişte ismi değiştirilen köy ve şehirlere eski isimlerin geri verilmesi gerekiyor ki; Kürt Sorununun çözülebilmesi için tüm bunların yapılması lazım. Kürtler’in anayasal vatandaşlık tanımı getirilmesi lazım. Sadece Kürtler için değil, diğer tüm etnik kökenler için de aynı durum

söz konusu. Anayasa’da olduğu gibi, ‘Türkiye’de yaşayan herkes Türktür’olmamalı. Bu yüzden çözüm süreci şimdilik dondurulmuş durumda” ifadelerini kullandı.

“HÜKUMET GEREKLİ ADIMLARI ATMIYOR”

Çözüm sürecinin karşılıklı olarak başladığını hatırlatan Bucak, Hükumetin eski oranla az çalıştığını ve verdiği birçok sözden geri dönmeye çalıştığını söyledi. Hükumetin gerekli adımları atmayışının nedenlerinden biri devlet kadroları içinde çözüm sürecine karşı olan grupların olmasından kaynaklandığını belirten Bucak, hükumetin de süreci oyalamaya çalıştığı söyledi. “Devlet kadrosu içerisinde bulunan birçok grup, çözüm sürecini desteklemiyor” diyen Bucak, “Bugün gelinen noktada, BDP cephesi sürecin ilerlemesi için her türlü adımı atıyor. Gereken herşeyi yapıyor. BDP, sürece daha bağlı, daha samimi davranıyor. BDP, çözüm sürecinin ilerlemesi için sabırla bekliyor ama hükumet gerekli adımı atmıyor. Bunun nedenlerinden birisi de, devlet kadroları içerisinde sürecine karşı olan grupların olmasıdır. Hükumet de bir oyalama takdiğine gittiği söylenebilir” dedi.

“CEMAAT, HİÇBİR ZAMAN SÜRECE DESTEK VERMEDİ”

Cemaat ile AK Parti arasında başlayan çatışmanın cemaatin sürece karşı olmasından kaynaklandığını kaydeden Bucak, cemaatin sürece hiçbir zaman destek vermediğini ve PKK’nin fiziki olarak bitirilip, Kürtler’e bazı hakların verilmesinden yana olduğunu ancak, hükumetin cemaatin bu dediğini uygulamaması sonucu çatışmaların başladığı söyleyen Bucak, “hükumet ve cemaat çözüm süreci konusunda anlaşamadığı için çatışma başladı” diyerek, şunları kaydetti: Cemaat çözüm sürecine hiçbir zaman destek vermedi zaten. Cemaatin hükumete önerdiği çözüm; PKK’nin fiziki olarak bitirilip, Kürtler’in bazı hakları vermekti, hükumet ise görüşmeler yoluyla çözüm elde etmeyi tercih etti. En çok anlaşamadıkları konu buydu.”

“KÖYLERE GERİ DÖNÜŞ İÇİN TEŞVİK YASASI ÇIKARILMALI”

Devletin politikası sonucu zorunlu olarak boşaltılan köylere geri dönüşlerle ilgili konuşan Bucak, köylerde yıkılan, harabe haline getirilen evlerin devlet eliyle onarılması gerektiğini ve bu anlamda geri dönüş için teşvikin olması gerektiğini söyledi. Bucak, “Geçmişte zorunlu göçe maruz kalan vatandaşların köylerine geri dönmesi için yasa çıkartıldı ancak, toplu olarak geri dönüş yok. Toplu geri dönüşün olabilmesi için devletin vatandaşa destek olması lazım çünkü, yıllarca köydeki evler sahipsiz kaldı, harabe haline gelen evlerin devlet eliyle onarılıp, vatandaşların bundan sonra köylerine geri dönmesi sağlanmalı. Bugün isteyen köyüne dönebiliyor ancak, yıkılan ve terk edilen köylerin devlet eliyle onarılması lazım, devletin bu anlamda vatandaşa destek olması gerekir ki vatandaş köyüne rahatlıkla dönebilsin” dedi.

“DEMOKRATİK BİR ANAYASANIN OLUŞTURULMASI LAZIM”

Hükümet tarafından açıklanan demokratikleşme paketinin vatandaşları tatmin etmediğini söyleyen Bucak, hükumetin küçük paketlerle demokrasiyi getiremeyeceğini söyledi. Türkiye’nin tam anlamıyla demokratikşmesi için demokratik bir anayasanın oluşturulması gerektiğini dile getiren Bucak, “Hükumetten beklentimiz, öncellikle Türkiye’nin demokratikleşmesidir. Demokratikleşme küçük küçük paketlerle olmaz. Önce demokratik bir anayasanın hazırlanması ve kanunların değiştirilmesi lazım. Türkiye’nin hızlı bir şekilde demokratikleşmeye ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ, BÖLGEDE YATIRIMI ARTIRDI”

Çözüm sürecinin ekonomik ve insan ilişkileri açısından bölgeye ve Şanlıurfa’ya büyük avantajlar sağladığını söyleyen Bucak, çözüm süreci öncesinde Şanlıurfa’nın da diğer doğu illeriyle bir tutulduğunu ve terör bölgesi olarak anıldığını söyleyerek, bu korku nedeniyle Şanlıurfa’ya fazla turist gelmediğini, yatırımcıların Şanlıurfa’ya yatırım yapmadığı dile getirerek, sürecin ardından Şanlıurfa’da turist sayısında ciddi anlamda artışların olduğunu ve yatırımların arttığını kaydeden Bucak, şöyle konuştu: “Çözüm süreciyle birlikte insanlar arasındaki ilişkilerde bir yumuşama oldu. Şanlıurfa diğer Doğu ve Güneydoğu illerine dahil olduğu için terör var diye turist gelmiyordu, yatırımcılar Şanlıurfa’ya yatırım yapmıyordu. Süreç başladıktan sonra huzur ortamı arttı, bölgeye gelen turist sayısı ciddi anlamda arttı, yetırımlar arttı. Bugün, yabancı yatırımcılar bile gelip, Şanlıurfa’da yatırım yapıyor, bunlar çözüm sürecinin avantajlarıdır.”

Bucak, Kürt sorununun çözülmesi ve yaşanan mevcut krizin sona ermesi için çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesi ve hükumetin bu anlamda mesafe kaydetmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (Ali ÇETİNKAYA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.