29 Aralık 2013 Pazar 00:00
BDP’den Roboski yürüyüşü

Şanlıurfa BDP İl yönetimi tarafından 2 yıl önce Şırnak'ın Uludere İlçesi'nde 34 kişinin öldüğü hava operasyonunun yıl dönümü nedeniyle protesto eylemi yapıldı.

Topçu meydanından yapılan yürüyüş  Karakoyun iş merkezinde son buldu burada yapılan basın açıklamasında; katliamın üzerinden geçen süreye rağmen sorumlularla ilgili etkin bir soruşturma ve cezai işlemin yapılmamıştır. Bura rağmen yakınlarını kaybedenlere yönelik tutuklama ve para cezaları, utanç verici bir tabloya dönüşmüştür.

Ne yargılama süreci, ne idari soruşturma, ne de meclis komisyonu tarafından yürütülen raporlama çalışmasında, ciddiye alınmaya değer bir ilerleme kaydedilememiştir.

İnsan hayatının bu denli değersiz görüldüğü bir ülkede barıştan, birlikte yaşamaktan söz edilemez.

Çoğunluğu çocuk olmak üzere 34 sivilin katledilmesi karşısında siyasi kararlılık, toplumsal duyarlılık sergilenemiyorsa, hiçbir düzeyde ahlak ve hukuktan bahsedilemez.

Bizler biliyoruz ki, Roboski’nin sorumluları hesap vermedikçe; benzer cinayetler aydınlatılamayacak, yeni suikast ve katliamların önüne geçilemeyecektir. Çükü;

Roboski; on yıllardır tahrip edilen, birlikte barış içinde özgür ve eşit yaşama arzusuna vurulmuş en ciddi darbelerden birisidir.

Roboski; kendi rızalarına rağmen başkaları tarafından çizilmiş sınırlar yüzünden ekmeğini katır sırtında kazanmaya mahkum edilmiş insanlara yaşama şansı bile tanımayan bir vicdansızlığın sembolüdür.

Roboski’de yaşanan katliamın sorumlusu tüm askeri ve siyasi karar vericiler cezalandırılmadıkça; geçmişle yüzleşme, darbecilerle hesaplaşma iddiası inandırıcı olmayacaktır.

Roboski köylülerine yönelik bir özün mesajını bile çok gören yöneticilerin; acıları paylaşmaya, ortak ve onurlu bir gelecek kurmaya yönelik söylemleri, hiçbir karşılık bulmayacak, yıkılan güveni inşa edemeyecektir.

Roboski aydınlatılmadıkça, Roboski’de yaşananlar halka açıkça anlatılmadıkça, Türkiye siyasetinde sivilleşme ve demokratikleşme söz konusu bile olmayacaktır.

Roboski’nin üstü örtülerek, Roboski’de yaşanan insanlık dramı unutturularak yeni demokratik bir anayasa yapılamayacaktır.

Adalet olmadan barışın mümkün olamayacağı, adaleti tesis edemeyen reşimlerin değişime direnerek haritaların da yeniden çizileceği kanlı iç savaşlara ortam hazırladıkları açıkça görülmektedir.

Roboski; sonrasında yapılan yüz kızartıcı siyasi açıklamalarla sadece Kürtlere değil, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak halklar nezdinde Türkiye tarihinde hak ettiği yere yazılmıştır.

Bizler Roboski katliamını bir dönüm noktası olarak görüyor; Roboski’yi unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı dün ifade ettiğimiz gibi bugün de ifade ediyoruz, sonuç alıncaya kadar da ifade etmeye devam edeceğiz.

Basın açıklamasının ardından topluluk olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.