19 Temmuz 2013 Cuma 00:00
banner23

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız ile birlikte Şanlıurfa'da spor alanındaki faaliyetler ile hizmetler hakkında bilgiler aldık.

Sayın Müdürüm İlk olarak bize kendinizden bahsedermisiniz?

1975 yılı doğumluyum. Şanlıurfalıyım. ilk ve orta öğrenimini Mersinde tamamladım. Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor yüksek okulunu 2000 yılında bitirip. aynı yıl Bitlis Tatvan Atatürk Lisesine Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandım.

Askerliğimi acemilik Eğirdir Dağ Komando Okulu, Usta birliğini ise Tunceli Jandarma Asayiş Komando Bölüğünde Tim Komutanı olarak yaptım. Uzunca Bir süre Amatör Futbol oynadım. Futbol, Basketbol ve Badminton antrenörü, Hentbol ve bisiklet hakemliğim vardır. Eğitim-Bir-Sen Mersin Şube Teşkilatlanma Sekreterliği, Şube Sekreterliği,  Şube Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez disiplin kurulu asil üyeliği ile Memur-sen il başkanlığı görevlerinde bulundum.  Evli ve 2 çocuğum vardır.

2011 yılından  itibaren Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevindeyim.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Gençlik Hizmetleri ve Spor İL Müdürlüğü olarak spor ile ilgilenen veya ilgilenmeyen tüm fertlere yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bakanlığımızın özellikle gençlere yönelik yaptığı projeleri İl Müdürlüğü olarak yakından takip ediyor ve uygulamaya çalışıyoruz. Özellikle Seyyah Uluçınar'ın izinde ve Seyyah Bizim İller projesiyle ilimizdeki binlerce genci ilçelerden ilçelere, ilçelerden, ilimizden başka illere götürdük ve bulunduğu şehri tanımalarına yardımcı olduk. Gezdirirken kur kuruya bir gezi planlamadık. Gezi esnasında eğitici bir takım bilgiler vererek hem gençlerimizi bilinçlendirdik hem de diğer ilçelerdeki ve illerdeki akranlarıyla dostluklar oluşturmalarına, o yerin kültürlerini daha iyi tanımalarına yardımcı olduk. Kısacası Batıdan, Doğuya ve Doğudan Batıya gönderdiğimiz ve misafir ettiğimiz gençlerle Doğu-Batı kardeşliğinin gelişmesine yardımcı olduk.

Göreve geldiğiniz günden itibaren nasıl bir yol izlediniz?

Göreve geldikten sonra yaptığımız ilk iş Şanlıurfada ve İl Müdürlüğümüzdeki eksiklikleri tespit etmek oldu. Kurumumuzun kapılarını ve tüm tesislerimizi Sayın Bakanımız Suat Kılıç'ın talimatıyla tüm halkımıza açtık. Ayrıca faal ve lisanslı sporcu sayısı ile genç nüfus oranı göz önünde bulundurulduğunda çok zayıf bir durumda olduğumuzu gördük. Şehirde spor adına, Gençlik adına çalışmalar yapam tüm sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaparak ilimizdeki gençliği kurumumuzun faaliyetleri içerisine nasıl çekeriz, onlarla nasıl diyalog kurarız bunun arayışı içerisine girdik. Özellikle ilimizdeki tüm spor kulüpleriyle neredeyse bütün kurumlarla ve üniversiteyle iletişime geçip, şehir adına neler yapabiliriz ona kafa yorduk. Mesai mefhumu gözetmedik. Çünkü gençliğin olduğu bir yerde gençlere yönelik çalışmalar yapılırken mesai diye bir şey olmayacağını bizzat kendi bakanımızda gördük. Ve sayın Bakanımızdan almış olduğumuz talimatlar ve bizzat görmüş olduğumuz performansa istinaden bizlerde kurumumuzda mesai kavramını kaldıran bir anlayış içerisine girdik. Bizim mesaimiz 24 saattir. Özellikle Sayın Bakanımız Suat Kılıç'ın bakanlığımızı tanıtırken Bizim Bakanlığımız Vebal bakanlığıdır sözüne istinadenki beni çok etkileyen biz sözdür. Bizlerde bu vebalin altında kalmamak için gece gündüz çalışıyoruz.

Tesisleşme çalışmalarıyla ilgili neler yaptınız?

Bakın Bizim Bakanlığımız tüm Türkiye'de çok ciddi bir tesisleşme hamlesi içerisne girdi Türkiye'nin dört bir yanında inanılmaz bir tesisleşme atağı var. Şanlıurfa da bu tesisleşme payını fazlasıyla aldı. Son bir yıllık süreçte daha biten ve halen devam eden 24 spor tesisimiz ve 5 adet Gençlik merkezi Şanlıurfa'ya kazandırılıyor. Bunların içerisinde ayrıca 11 nisan alanının il özel idaresine devredilmesine karşılık İl Özel İdaresi tarafından yapılan tesisler var. Tüm ilçelerimizde yüzme havuzları yapıldı. Yine tüm ilçelerimizde sentetik çim sahalar yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Sentetik çim sahasız ilçemiz kalmıyor. Yine Siverek'te biten, Viranşehirde yapımı devam eden, Suruç, Karaköprü, Merkezde ve Ahmet yesevi bölgesinde Gençlik merkezi yapımı için çalışmalarımız sürüyor. GAP Arena spor kompleksi içerisinde 5000 kişilik Kapalı Spor Salonumuz bitti. Sayın Bakanımız Suat Kılıç'ın açılışını yapacağı bu salonumuz Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en güzel salonu oldu. İnşallah burada çok güzel şeyler yapacağız. Ayrıca Harran'da bir spor salonu yapacağız. Yine Yenice bölgesinde bir spor salonu yapma hazırlığımız sürüyor. GAp Arena Stadının içerisine kurmuş olduğumuz Portatif yüzme havuzuyla gençlerimize ve hatta tüm Şanlıurfalılara hizmet etmeye çalışıyoruz.

Şanlıurfa için döneminizde neler yapıldı?

Yaklaşık 2 yıldır görev yapmaktayım. Görev sürem içerisinde Şanlıurfada yapılan en önemli şeylerden birisi Spor tesisleşmesinde geldiğimiz mesafedir. Ben burada özellikle Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'a teşekkür ediyorum. Çünkü Türkiye'de en ciddi spor tesisleşmesinin yaşandığı illerden birisi Şanlıurfa'dır. Halen tesisleşme noktasında yeni projeler var. Buda bizim her fırsatta belirttiğimiz Şanlıurfa'yı spor şehri yapabilme hedefini kolaylaştıran bir durum. Şanlıurfada göreve başlar başlamaz ilkini gerçekleştirdiğimiz ve ilimizin adıyla özdeşleşen Şanlıurfa Yarı Maratonu koşu yarışmasının 2'cisini bu yılda gerçekleştirdik. Türkiye'nin ve hatta Dünya'nın dört bir yanından katılan yarışmacılar gerçekten hem şehrimizi renklendirdiler hem de şehrimizin tanıtımına katkıda bulundular. Ayrıca şehrimizede ekonomik hareketlilik sağladılar. Bununla birlikte Türkiye Boks Şampiyonasını ilimizde gerçekleştirdik. Düzenlenen bu turnava ile Şanlıurfa bir kez adını duyurmayı başarmıştır.  Bununla birlikte daha önceki senelerde Streetball turnuvası, Okullararası Basketbol Turnuvası, Liselerarası Voleybol Turnuvası, Okullararası Badminton turnuvası, Masa Tenisi Yıldızlar Turnuvası, New Balance Yarı Maraton Koşusu ve 10 km bayanlar ve erkekler koşusu, Türkiye Büyükler Boks  Şampiyonası, Sokak tenisi turnuvası, Nike Halısaha Futbol turnuvası ile Valilik kupası adı altında Basketbol  ve  tenis turnuvasını düzenledik.  Bu arada geleneksel hale getirmiş olduğumuz 35 Yaş üstü Futbol turnuvamızı gerçekleştirdik.

Şanlıurfalılara Cirit oyununu tanıştırdınız bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Orta Asya ve Anadolu’da yüzyıllardır oynanan Ata sporu olarakta bilinen Atlı Cirit oyunları Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu  ile birlikte 28-30 Eylül tarihleri arasında  İlimizde Atlı Cirit oyunlarını düzenledik.  Atlı Cirit oyunlarına yaklaşık 60 at ve 200 yakın binici katıldı.  Böylesi güzel bir turnuvayı düzenlemekten ve  Ata sporumuz olan Atlı Cirit’i Şanlıurfalı vatandaşlarımıza tanıtmaktan dolayı çok mutluyuz.

GAP Arena'da sıkıntılar sona çözüldü mü ?

2010 yılında oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor maçının ardından düzenlenen Motor sporları yarışları sahaya epeyi zararlar vermiştir. Sahaya dökülen kumlar rüzgarla birlikte çimlerin üzerine gelmiş ve bu durum hem sahamıza hem de drenaj sistemine çok ciddi zararlar vermiştir. Ayrıca Şanlıura Spor'un antrenman yapacak başka bir yeri olmamasından kaynaklı tüm antrenmanlarını Gap Arena Stadında yapması da çimlerimizi olumsuz etkilemiştir. Bizde bu yıl sezon biter bitmez çimin ihalesini yaptık. Şu anda çim serilmiş durumda ve sezona hazırdır. Bununla birlikte  maraton tribünlerinde kırılan 2400 koltukların yerlerine renkli koltuklar monte ettirdik. Protokol kısmına ikinci bir turnike yaptırarak protokol girişlerini daha düzenli hale getirdik. Biliyorsunuz ki en önemli sorunlardan birisi de ışıklandırma sorunuydu onuda çözdük. Gençlik Hizmetleri ve Spor  İl Müdürlüğü olarak elimizden ne geliyorsa yaptık. Çok şükür artık sıkıntılarımız kalmadı diye düşünüyorum.

Yaz spor okulları ilgili bilgi verirmisiniz?

2012 yılında İl Spor merkezlerinden yararlanan öğrenci sayısı 1519 iken bu yıl şu ana kadar 3191 öğrencimiz Yaz Spor Okullarından yararlanmakta. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yapmış olduğu Protokole istinaden gençlerimize tüm tesislerimizden ücretsiz olarak  faydalandırıyoruz. 05-18 yaş gruplarındaki gençlerimiz, Atletizm, Basketbol, Badminton, Güreş, Halk Oyunları, Hentbol, Judo, Karate, Masa tenisi, Satranç, Taekwondo, Voleybol, Yüzme, Tenis(kort), Futbol, Jimnastik gibi branşlara ücretsiz olarak katılabilirler. Ayrıca kayıtlarımız halen devam etmektedir. "

Spor Sayınız'da artış var mı ?

Sporcu sayımızda tabik artış var iki yıl önce göreve başladığımızda lisanslı sporcu sayımız 9338 iken bugün itibariyle lisanslı sporcu sayımız 17664 çıkmıştır. Faal sporcu sayımız 946 iken bugün itibariyle 4263'tür. Şanlıurfa lisanslı ve Faal sporcu sıralamasında son sıralarda yer alıyor iken yapmış olduğumuz bu çalışmalarla sayısal verilerimizde çok ciddi bir artış olduğunu söyleyebilirim. 

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var  mı?

Çok çalışkan bir Bakanımız var. Sayın Bakanımız Suat Kılıç bizlere pozitif enerji veriyor. Benim Bakanım, Benim Genel Müdürüm gecesini gündüzüne katıp çalışıyorken, benim hiç bir emek sarfetmeden uyumam mümkünmü... Bakanımız uyumuyor ki bizde uyuyalım. Bu yüzden göreve geldiğimiz günden itibaren tüm ekibim ve personelim ile birlikte bizde gece gündüz uyumayıp, Şanlıurfa için neler yapabiliriz diye düşünüyoruz. Bizim tek amacımız. Vatanını, milletini seven, Milli ve manevi değerlere bağlı bir nesil yetiştirmektir. Ben inanıyorum ki Şanlıurfa yapılan bu tesisleşme hamleleri ile spor şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyecektir. Bizim gençlerimizden gelen geleceğin dönüştürücü öznesi olma özelliği yapılacak ve yapılan güzel çalışmalarla tekrar ön plana çıkacaktır.

Sayın Bakanımız Suat Kılıç'ın önderliğinde yapılan ve yapılacak çalışmalarla sporda çağ atlayan bir ülke konumuna geldik. Özellikle Akdeniz oyunlarında ülkemizin ev sahibi olarak sergilemiş olduğu performans tek kelimeyle mükemmeldi. Bize de düşen ilimizdeki tüm çalışmaları, baki olanın gökkube olduğu bilinciyle yapmaktır ve çalışmaları bu boyutta yapıyoruz.

Son olarak Urfanatik Gazetesi’ne Herzaman Yanımızda Olduğu İçin Teşekkür Ederim. (Mehmet Gülebak)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.