Bakan Çelik'ten çözüm istiyorlar

Naci Çetindağ Şanlıurfa’da sit alanı ilan edilen onlarca dönüm arazide ne tarım yapılabiliyor ne de araziler başkasına satılabiliyor. Arazinin kullanılamaması üzerine vatandaşlar göç etmek zorunda kalıyor. Göç edilmeye zorlanan köylüler istimlâk bedelin

Bakan Çelik'ten çözüm istiyorlar

Naci Çetindağ

Şanlıurfa’da sit alanı ilan edilen onlarca dönüm arazide ne tarım yapılabiliyor ne de araziler başkasına satılabiliyor.

Arazinin kullanılamaması üzerine vatandaşlar göç etmek zorunda kalıyor. Göç edilmeye zorlanan köylüler istimlâk bedelinin bir an önce ödenmesini istiyor.

İstimlak bedelinin ödenmesini istiyorlar

Kentin merkeze bağlı Ulucanlar Köyü sit alanı ilan edilmesi nedeniyle tarım durma noktasına geldi. Eski adıyla Nakiphan Höyüğü, Harran’ın 18 kilometre kuzeyinde yer alan 200 nüfuslu bir köy. Köy sakinleri 2008 yılında Tabii Varlıklar Bölge Kurulu tarafından korumaya alınan arazilerinin istimlâk bedelinin bir an önce ödenmesini istiyor.

Nüfus sit öncesi: 400 sit sonrası 200...

Sit alanı olması sebebiyle köylüler tarımsal faaliyetlerini sürdüremediklerini ifade ediyor. Tarlalarını süremeyen çiftçi başkasına da satamıyor. Aynı durum evleri için de geçerli. Ev yıkıp yenisini yapamadıklarını iddia eden köylüler, “ Artık canımızdan bezdik. Tarımsal bir işle uğraşamıyoruz. Tarlalarımız elimizden alındı. İstimlâk parasını da vermiyorlar. Köylü adamın tek geliri tarımdır. O da olmayınca köyde ne diye dursun ki? Şehre gitmek istiyoruz ama paramız da yok. Tarlaları başkasına da satamıyoruz. Kim alsın ki? Bir an önce istimlak ücretimizin ödenmesini istiyoruz” şeklinde konuşuyor. İstimlak işlemi öncesi 3 bin  nüfuslu köy şimdilerde 1000 kişiye kadar düştü.

Bakan Çelik'ten çözüm istiyorlar

Daha önce seçim sürecinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in kendilerine "Hukuki engel yoksa size yardım edeceğim" dediğini iddia eden köylüler, Bakan Çelik başta olmak üzere tüm yetkililerden çözüm ve ilgi beklediklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şanlıurfa milletvekili Faruk Çelik'e seslenen köylüler,'Seçim sürecinde sorunlarınızı çözerim' dediniz. Seçimden sonra sizi göremedik diyerek sitem etti.

Öte yandan, Şanlıurfa genelinde tespit edilen 111 sit alanında benzeri durumların yaşandığı bildiriliyor.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER