gençler: Sosyal Medya Urfalı Gençlerin Başına Bela

Kitap okuma ile ilgili Urfanatik Gazetesi olarak mikrofon uzattığımız gençlerin verdiği cevaplara bakıldığında Urfalıların okumasını engelleyen en büyük nedenin sosyal medya olduğu görüldü.Her yaştan bireylerde giderek artan sosyal medya kullanımının toplumda bağımlılık düzeyine geldiği gözlemleniyor. Özellikle Sosyal medya gençlerin kitap okuma alışkanlığından uzaklaştırdığı ve sanal âlemi bir alışkanlık haline getirdiğini toplumun kendi kültüründen uzaklaşmasına neden oluyor.

Çağımızda İnternet ve televizyona ayrılan sürenin uzun olmasından dolayı özellikle gençlerin çok fazla zaman harcadığı sosyal medya kitap okuma alışkanlığının yok olmasına neden oluyor. Özellikle son yılarda internete erişmek daha kolay hale gelmesinden dolayı gençlerin kitap okuma alışkanlığından uzaklaştırdığı ve sanal âlemi bir alışkanlık haline getirdiğini toplumun kendi kültüründen uzaklaşmasına neden oluyor.

Türkiye’de kitap okuma oranına illere dağılımına baktığımız zaman Şanlıurfa en alt sıralarda yer almaktadır. Bizde Urfanatik gazetesi olarak,  Urfa’nın sokaklarında gençlere sorduk ‘ Neden Kitap okumalıyız “

“Kitap Kişiye Heyecana Katar”

Kitap okumayanlara kitap okumalarını tavsiye ederim diye konuşan Şevket Kaçmaz, “Kitap insanın bilgilerini geliştirir, kitap okuyan biri için kitap yaratıcıdır, kitap tutku içerir okuyan kişiyi heyecana katar, kitap okuyan birinin okuma ve gözü ve beynimizi geliştirir sonrasında eğitidir. Ben en son olarak okuduğum kitap Çanakkale 1915'i iki hafta önce okudum ve kitap okumayanlara da kitap okumalarını tavsiye ederim. Kitap okumak gayet güzel bir şeydir kitap okumak her şeyin geleceğidir. Okuduğum kitap türü roman türü kitaplar okurum yazar fark etmez kitap okurum.” İfadelerini kullandı.

İşten Dolayı Kitap Okuyamıyorum

İşten dolayı kitap okuma fırsatı olmadığına değinen Mustafa Çulapoglu, “Ben kitap okumuyorum çünkü iş hayatından dolayı zaman bulamıyoruz. Yoksa kitap okumak isterim ama iş hayatında dolayı fırsat bulamıyorum. Kitap okumanın birçok faydası var. Okumayanlara tavsiye ederim ama ben dediğim gibi iş hayatından dolayı kitap okuyamıyorum. Kitabın faydaları çok; zihnimizi geliştirir, topluma yararlı genç olduğumuzu gösterir, geleceğimize fayda sağlar, başarılı bir yerde olmanızda fayda sağlar. Ben en son 1 yıl önce kitap okudum “Hayatta Yön Veren Hikâyeler ”adlı kitap okudum çok güzel kitap okumak herkese tavsiye ederim kitap okumayı. Ama işten dolayı zamanım olmuyor, fırsat buldukça okumaya çalışıyorum.” Dedi.

“Sosyal Medya Kitap okuma Alışkanlığımı Bitirdi”

Sosyal medya da çok fazla zaman harcadığım için kitap okuyamıyorum diyen Muhammed Fatih Oruç, “Kitap okumalıyız zihnimizi, bilgimiz gelişsin diye kitap okumak faydalı ama ben iş hayatı gereği kitap okumuyorum, fırsat bulamıyorum. Gün geliyor fırsat bulabilsem bile iş hayatının yorgunluğu gereği kitap okuyamıyoruz. Yorgunluktan dolayı kitap okuma isteği kalmıyor ve sosyal medyanın hayatımızdaki yerinden dolayı aşırı zaman harcadığı için kitap okuyamıyorum. En son ben bir yıl önce kitap okudum ama sosyal medyanın yaygın olması ile birlikte kitap okuma alışkanlığı bitti. Sosyal medya da çok zaman harcadığım için kitap okuyamıyorum.” Dedi.

“Kitap Okumanın Zararı Yok Faydası Var”

Şanlıurfa diğer illere göre okuma oranı düşük olduğunu söyleyen Furkan Uluğ, “Aslında kitap hayal gücümüzü geliştirmek adına, çok bilgi öğrenme adına, kendimizi geliştirmek, ufkumuzu açmak adına kitap okumalıyız. Kitap okumanın zararı yok faydası var. Burada kitap okumanın ne kadar faydalı olduğunu gösterir. Bütün gençlere, herkese kitap okumayı tavsiye ederim. Sadece gençler değil, olgun insanlar, annelerimiz, babalarımız, herkes kitap okumalı. En son okuduğum kitap “Oğlum Osman” Raif Cilasun yazdığı kitap çok sevdiğim bir kitaptır, Reşat Nuri Güntekin “Acımak” bu gibi yazarların kitapları okumak çok önemli, biz bu kitaplarla büyüdük, onların kitapları çok şey kattı okumaya da devam edeceğiz. Bende 2 yıldır ders çalışıyorum ders çalıştığımdan dolayı kitap okumaya çok fırsatım olmuyor zamanım yok kitap okuyamıyorum diyenlerde okumak isterse boş vakitlerde kitap okuyabilirler, ders çalışıyor olabilir, herhangi bir işte çalışıyor olabilir ama kitap okumaya engel değildir, engel olamaz. Bazı arkadaşlar sosyal medyaya ayırdıkları zamanı kitap okumaya ayırabilirler. Gençlere günlük kitap okumaya belirli bir zaman verilse sosyal medyada uzak durabilir daha çok kitap okurlar.” Şeklinde konuştu.

“Kitap Okuma İnsanı Özgürleştirir”

Kitap okuyanlar bakış açısını değiştirdiğini söyleyen Mikail Akbaba “Kitap okumak, insanı özgürleştirir. Kitap okumak, insana ufuk derinliği ve bakış açısı katar. Kitap insanın dostudur. Yargılamaz. Sorgulamayı öğretir. Bildikçe, cahilliğini gösterir. Kitap insanların beynin çocuklarıdır." dedi.

“Kitap Okumanın Yaşı Yoktur”

Fevzi Çiftçiler, kitap okumalıyız çünkü kitap okumanın bir yaşı yoktur. Herkesin kitap okuması lazım, kitap okumak okuyan kişiye birçok fayda sağlar, bakış açısını değiştirir, sınava çalışan bir öğrencinin mutlaka kitap okuması lazım. Günümüz Şanlıurfa'da kitap okumada bir sıkıntı var, kitap okuma sıralamasında istatistiklere göre Şanlıurfa kitap okumayan iller arasında. Benimde en son okuduğum kitap İbrahim Toru'dan “Geldiğim Yolu Biliyorum” adlı kitabını çok sevdim. İlimiz Şanlıurfa'nın geçmişini anlatıyor. Urfa ile ilgili akla gelen herşeyi anlatıyor. Kitap okumak için şehir merkezinde birçok kütüphane var ama kütüphanenin çok olması bir şeyleri değiştirmiyor. Az kütüphane olsun ama kitap okuyan öğrenciler olsun. Geçen yıl mezun olduğum okulda da kütüphane vardı çok güzeldi. Ama güzel olması mesele değil, kütüphaneye kitap okumaya gelmek önemlidir. Ama öğrencilerin kitap okumamasının nedeni sıkıntıları var. 10. sınıf 11. sınıf ve 12. sınıf günlük 10 saat ders görüyorlar. 10 saatlik derste bir öğrenci meslek dersleri de var, Anadolu dersleri de var birde staj olunca zaten o yorgunlukla kitap okuması sıkıntılı, demek istediğim şudur eğitim düzeni düzetilirse başta meslek lisesi olmak üzere imam hatip liselerin düzeni düzelirse kitap okuma sayısını artırırız. Kitap okuyan toplum ile okumayan toplum arasında çok fark var. Kitap okuyan bir toplumun kültürü olur, kitap okuyan kişinin bakış açısı değişir. Şanlıurfa'da da kitap okumama sebeplerinden biri de eğitim, eğitim de ders sayıların yüksek olması kitap okumamayı etkiliyor.”  Diye konuştu.

“Üniversiteye Hazırlık Sınavlarda Bile Kitap Okumanın Çok Faydası Oluyor”

Kitap okumak çok faydalı herhangi bir zararı yoktur diyen Mustafa Atlı, “Bilindiği üzere Şanlıurfa az kitap okuyan iller arasında yer alır. Kimi öğrenciler, kimi bireyler kitapta okuyorlar. Kitap okuma aslında çok faydalı ben kendim mesela kitap okuyorum. Günümüzde kitap okuma, okuduğunu anlama oranı çok düşük bu yüzden her öğrencinin kitap okuması lazım. Üniversiteye geçiş için yapılan sınavlarda bile kitap okumanın çok faydası var nasıl var dediğimizde Türkçe ‘de 40 soru var 40 sorudan 23 tane soru paragraf soruları var, paragrafları anlamak için sürekli kitap okumak gerekir. En son okuduğum kitap Selman Kayabaşı “Kafkas Ruleti” adlı kitabını okudum güzel bir kitap, çoğunlukla tarihi gerilim romanlarını okumayı severim en çok sevdiğim yazar Dan Brown Amerikalı yazar, Türkiye'de Selman Kayabaşı’dır.”  Dedi.

“Olayları Daha Farklı Yönlerden Ele Almamızı Sağlar”

Şanlıurfa'da kitap okuma alışkanlığı çok az olduğuna değinen Deniz Şimşek,” Şanlıurfa'da kitap okuma alışkanlığı çok az, kitap okuyan bireyler, okuma oranları çok az ama aslına bakıldığında kitap okumanın faydası çok fazla; kitap okuma bireyin empati kurmasını sağlar, hayatta daha farklı bakış açısı ile bakmayı sağlar, kitap okudukça kelime hazinesi gelişir, olayları daha farklı yönlerden alabiliriz. En son okuduğum kitap Stefan Zweig'in “Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” kitabını geçen hafta okudum, bugünde Stefan Zweig'in “Bir Çöküşün Öyküsü” kitabını okumaya başladım. Kitap okumak çok faydalı bizleri teknolojiden arındırıyor. Daha farklı hayatları sunuyor, empati kurmamızı sağlıyor. Kitap okumayan toplum biraz daha bilgisi az, daha farklı yönlerden daha az bakış açısı ile bakıyor. Kitap okuyan insanlar daha farklı yönlerden daha farklı bakış açısı ile bakıyor.