SİYASETE DEĞİL, URFA’YA ÇATI OLACAK ADAY

Şanlıurfa’da yerel seçim heyecanı hız kesmeden devam ediyor. Son günlerde özellikle AK Parti içinde yükselen tansiyon bu heyecanı daha tavan yapmış olsa da, muhalefet tarafında da önemli bir açıklama geldi. HDP, CHP, İYİ PARTİ ve Saadet Partisinin ortak çıkarmak istedikleri Çatı Adayını resmen açıkladı. Öyle ki bu açıklama Şanlıurfa siyasetinde dengeleri değiştirebilecek nitelikte bir karar oldu. Bu dört partinin aday göstermeyeceği ve dışardan bağımsız olarak seçimlere girecek olan Sebahattin Cevheri’yi destekleyeceklerini açıkladı.

Yani böylelikle beklenen çatı adayı da açıklanmış oldu. Peki, Cevheri ismi yerel seçimlere nasıl etki edecek, seçimlerin gidişat yönün değiştirebilecek mi şimdi ona bakalım birlikte.

1- Sebahattin Cevheri Sabahattin Türk siyasetçi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Turizm Bölümü'nü bitirdi. Çiftçilik, Serbest Ticaret, Şanlıurfaspor Kulübü Başkanlığı ve XXII. ve XXIII. Dönem Şanlıurfa Milletvekilliği yaptı. Urfa’nın sürekli sevilen simalarından olan ve yaptığı işi hakkıyla yapmayı seven Cevheri’ye bakışlar çok farlı bir yönde ilerlemekte. Muhalefet partililerin büyük beklenti duyduğu cevheri için sosyal medya da sokakta, caddede, iş yerlerinde, kahvelerde vs. gibi yerlerde yapılan konuşmalarda vatandaşlar oldukça olumlu bakıp seçimi kazanacağını ifade ediyor.

Aslında baktığımızda cevheri muhalefet adına çok ciddi ve kuvvetli bir aday olacak. Sağlam bir şekilde desteklendiği zaman başarılı olup hata belediyeyi başkanlığını kazanabilecek bir isim. Halk tarafında karşılığı olan bir isim ve sima olan Cevheri’nin yapacağı ve yapacakları da çok önemlidir. Aklındakileri ve hayal ettiklerini hayata faaliyete dökmek zorundadır. Vatandaşlar onu siyasetin değil Urfa’nın çatısı olarak görüyor, yağmurdan, doludan ve soğuktan koruyacak bir çatı olarak görüyor.

Ama işte dediğimiz gibi karşısında çok güçlü bir aday mevcut. Vatandaşlar tarafından yine sevilen ve hoşgörülüğü, samimiyetliği ile AK Parti’nin adayı Zeynel Abidin Beyazgül mevcut. Yıllarda AK Parti’nin il başkanlığı görevini yapmış olan ve Türkiye Noterler Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yapmış olan partililer ve halk tarafından sevilen bir aday Beyazgül ama Urfa halkı ona değil AK Parti’ye çok kırılmış durumda. 2000 yılından bu yana en fazla oyun AK Parti’ye çıktığı Şanlıurfa’da vatandaşlar beklenen hizmeti ve beklenen sorunların çözüme kavuşturulmadığından dolayı kırgın ve bir o kadar da dargın. Buda ister istemez bu seçimde partiyi olumsuz etkileyecek gibi.

Özellikle ilçe adayı listelerinde yapılan değişiklikler birçok kesim tarafından beğenilmedi. Urfa şehri bir aşiret şehri olduğu için her aşiret kendi ailesinden birinin adayı gösterilmesini istiyor. Buda ister istemez partideki yöneticilerin işlerini bir hayli olumsuz etkiliyor. İşte bunlar şuanda partiye zarar veriyor ve vermeye de devam edeceği görülüyor. Biz yine diyoruz, Çatı Aday Cevheri ve AK Parti Adayı Beyazgül ikisi de oldukça güçlü birer aday ve halk tarafında karşılığı olan iki isim.

Burada asıl kazanacak olan kimlerdir biliyor musunuz kazanacak olan tek isim Şanlıurfa’da kangren haline gelen, işsizlik, elektrik gibi sorunları bitirecek olan adayı olacak. Bu sorun ve sıkıntıların bitirileceğine söz veren ve sözünü yerine getirecek olan kişi belediye başkanlığını kazanıp halkın gönlündeki kişi olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
salih
salih - 4 ay Önce

cevheri Urfa'nın yetiştirdiği önemli bir değer hayırlı olmasını diliyorum

nur
nur - 4 ay Önce

Urfa Zeynel Başkan ile tarihinin altın çağını yaşayacak.