Yerel Seçim Tarihi Kesinleşti

Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel seçimlere ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararla birlikte yerel seçim tarihi kesinleşti.

Yerel Seçim Tarihi Kesinleşti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yerel seçimler tarihine ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, yerel seçimler (Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi) 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak.

YSK'nın konuya ilişkin kararında Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi'nde aday olmak isteyen kamu görevlileri, yargı mensupları, siyasi parti il ve ilçe yöneticileri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları, üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının, katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların istifa tarihi ise 1 Aralık 2018 olarak belirlendi.

Kararda ayrıca milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarların mahalli idareler seçimlerinde adaylıklarını koyabilmeleri için görevlerinden istifa etmek zorunda olmadıkları belirtildi.

Kamu görevlilerinin, siyasi parti il, ilçe yöneticilerinin, subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların adaylığı konusunda 2972 sayılı kanunun 36. maddesi ile atıf yapılan 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu'nun 18, 19. ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 40. maddelerinin uygulanması gerektiği belirtildi.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER