17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:19
Urfa CHP''den HDP'ye ziyaret

HDP Şanlıurfa İl Eş başkanlığını ziyaret eden CHP Şanlıurfa İl Başkanlığı burada gündeme ilişkin görüşmelerde bulundu. Ziyaretle ilgili olarak konuşan CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık, hepimizin sorunları aynı bu nedenle en fikir olmamız lazım dedi.

“HERKESİN SORUNLARI AYNI”

Aydınlık;  “Bugün ki ziyaretimizin sebebi Siyasi Uzlaşma Kültürü adı altında Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir heyet olarak biz HDP Eş Başkanımızı ziyarete geldik. Sorunları dinledik, dertleri dinledik. Zaten hepimizin sorunları dertleri aynı, hepsi birdir. Biz demokrasi diyoruz ama maalesef demokrasinin tamamını kullanamıyoruz. Biz dinledik arkadaşlarımızla bütün partileri, Belediyeleri, grubu olan ve olmayan Partileri, STK temsilcilerini ziyaret edip dolaşacağız. Herkesin sorunlarını dinleyeceğiz, bizde zaten bu sorunların içerisinde yaşıyoruz” dedi.

“4 PARTİNİN BİRLİKTE OLMASI LAZIM”

Yeni Anayasa çalışmalarında HDP’nin de olması gerektiğinin altını çizen CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık; “ Bu yapılmak istenen Darbeden sonra siyasi uzlaşma gibi Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız söyledi ama Anayasa görüşmelerinde HDP yok. Gönül isterdi ki, 4 partinin birlikte olması bütün partilerin mitingi olması lazım grubu olmayanlarında da. Grubu olan veya olmayan bütün partilerin ayrılmaması lazım ama maalesef hükümetin kendi yaptığı sorunlardır. Biz Siyasi Uzlaşma Kültürünü inşallah hep birlikte Türkiye için ne gerekli ise onu yapmaya gayret edeceğiz” diye konuştu.

“81 İL YERİNE 83 İL OLSUN”

 Cizre ve Hakkari’nin il olmaktan çıkarılmak istenmesine de tepki gösteren Aydınlık; “ İnşallah bunu başaracağız, Eş başkanımızın dediği şey, tabi ki büyük sorunlar var Cizre’den Hakkari’nin ilden çıkarılması uygun değil, Geçen hafta genel başkanımız Çanakkale’de idi orada açık olarak söyledi. Eğer hükümet bunu yapıyorsa bu illerin kapanması gerekmiyor, 81 il olmasın 83 ilimiz olsun. 2 tane ilde ek olsun bunun zararı olmaz daha çok faydası olur. Cizre ve Hakkari’nin il olmasından çıkmasına Cumhuriyet Halk Partisi olarak karşıyız, milletimiz bunu bilsin. Doğu ve Güneydoğuda yapılan sıkıntılara da karşıyız, bugün ezilen insanlar hepimizin insanı. Bu ölen insanlar memleketin evlatlarıdır, kim ölürse ölsün hepsi memleketin evladıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak buz bu sorunların hep karşısındayız. Ama yapılan hareketlerin, tavırların ne olduğunu biliyorsunuz hepsi iktidarın elinde. Ana Muhalefet Partisi ne kadar direnirse dirensin güç iktidarın elindedir” dedi.

“ATAMALAR ADALETLE OLSUN”

 FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik gerçekleşen operasyon ve çalışmalar sonucunda görevden alınan, açığa alınan ve tutuklanan memurlara yönelikte açıklama yapan CHP İl Başkanı Aziz Aydınlık; “ Bugün yapılan atamalarda çok adil bir şekilde, çok düzenli bir şekilde atamaların olması lazım. Şuanda 86 bin kişi görevden alınmış, uzaklaştırılmış. Yarın bir baktınız bu sayı 250 Bin kişiye çıktı, bu 250 Bin kişinin de atamalarını yaparken Hükümet çok adil olması lazım.  Yani bu CHP’lidir, bu HDP’lidir diye seçmemesi lazım. Eğer kim gerçekten hak olarak kazanmışsa, haklı ise o insanlar göreve gelmesi lazım. 2010’dan buyana bütün KPSS sınavlarını iptal ediyorlar, neden iptal ediyorsunuz? O günün şartlarında onlar almış 86 puan, diğerleri almış 50 puan. Diğerlerin aldığı 86 puanları gördük nereden aldığını. Yarında ezilen insanlar var, 20 yıldır atanmayan öğretmenler var, 20 yıldır atanmayan mühendisler var. Yarın tekrar hükümet bunu yaparsa bu yurttaşlarımız kendi insanlarını alırlarsa, diğer insanlar dışarda kalırsa tekrar aynı sorun ortaya çıkar. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hep bunun karşısındayız ve biz adalet diyoruz” diyerek hükümete çağrıda bulundu.

“CAMİYE, ADLİYEYE, KIŞLAYA VE EMNİYETE SİYASET GİRMESİN”

30 yıldır kamu kurumlarına ve camiye siyasetin girmemesi için direniş gösterdiklerini de belirten CHP Şanlıurfa İl Başkanı Aziz Aydınlık; “ Biz diyoruz ki, Adliye’ye, Kışlaya, Camiye ve Emniyete siyaset girmesin kesinlikle buna karşıyız. Bu kurumların içerisine siyasetin girmemesi lazım. 30 yıldır biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak diyoruz ki din ve devlet işlerini bir birinden ayırın, olmaz dedik ve onu yapanlar bize kurşun yağdırıyorlar.   Onu yapanlar meclisi bombalıyor. Tekrar o günlere geri dönmeyelim, bu dediğimiz 4 kuruma kesinlikle siyasetin girmemesi lazım. Adil bir şekilde göreve gelecek olan öğretmenler olsun, mühendisler olsun hangi kadrodan olursa olsun bundan sonra adil olarak hak eden insanlar o görevlere gelsinler” diye konuştu.

 

“BARIŞÇIL ÇÖZÜM İSTİYORUZ, ANALAR AĞLAMASIN İSTİYORUZ”

CHP tarafından başlatılan Siyasi Uzlaşma Kültürü ziyaretinde CHP İl Başkanlığını kabul eden HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Ayşe Sürücü, burada yaptığı açıklamada çözüm sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi.

 Sürücü; “ Bizim en temel sorunumuz Türkiye’de, biran önce kalıcı bir barışın Demokratik bir çözümün gerçekleşmesidir. Şuan gerçekten güzel ülkemiz bir kaosa sürüklenmekte ve bu bizim içimizi acıtıyor. Ölen insanlarımız bizim insanlarımız ölen gerillada, ölen askerde, ölen poliste bu halkın evlatlarıdır, bu coğrafyanın insanlarıdır. Yaşam hakkı kutsaldır, hiç kimsenin savaşta ısrar edip insanların ölmesine sebep olmaya hakkı yoktur. Biz barıştan ve Demokratik çözümden yana biz ısrarımızı sürdüreceğiz ve bizim buradan çağrımız devlet yetkililerine. Şuan sizin heyetinizi anlamlı buluyoruz, dileriz bu heyetin Türkiye’de kalıcı bir barışa bir çözüme vesile olur. Bizim çağrımız biran önce sayın Öcalan’la tekrardan Dolma bahçe mutabakatına dönülüp, demokratik çözüme geri dönülmesidir. Kürt sorununun demokratik bir şekilde çözülmesidir. Yani burada demokratik bir çözüm süreci başlatıldı ve 2 yıla aşkın bir süre bir istikrar geldi, bir huzur geldi ülkeye, insanlar ölmedi, cenazeler gelmedi, analar ağlamadı ama maalesef çözüm sürecinin sona erdirilmesi ile ki çözüm sürecini sona erdirende AKP hükümeti oldu. Bizim buradan çağrımız, tekrardan tekrardan vurgulayarak çözüm sürecine geri dönülmesi barışa dönük adımların atılması ve bu konuda CHP’nin de daha somut bir tavır alması, daha somut bir pratik içerisinde olması. Bugün mecliste bir anayasa tartışması yürütülüyor ama komisyonda HDP yok HDP yok. Bu ciddi bir eksikliktir, 6 Milyon halkın iradesini temsil etmiş. Özellikle bizim coğrafyamızda, Kürt coğrafyasında birinci parti olan HDP gibi Halkların Demokrat Partisi anayasa komisyonunda yok. Bu ne kadar Demokratik bir anayasa olacak, bu HDP gibi içinde bütün halkları barındıran Kürdü, Türkü, Arabı, Ezidiyi, Ermeniyi, Süryaniyi adeta bir gül bahçesi halkların bütün halkları barındıran bir partiyi siz anayasa komisyonunda yer vermezseniz, bunun iradesini hiçe sayarsanız oluşacak bu anayasa ne kadar demokratik olacak? Bütün halkları ne kadar içinde barındıracak? Bunu sormak lazım, bunu eleştiriyoruz olmaması gereken bir şey. Son olarak şunu diyebilirim biz barış istiyoruz, var olan kaostan, savaştan gerçekten rahatsızız. Ölen bu canlar bizim canlarımız, daha fazla Türkiye halklarına hiç kimsenin daha fazla acı çektirmeye hakkı yok ve bundan dolayı bizim çağrımız tekrardan sayın Öcalan’la görüşmeler alınması. Çözüm sürecine geri dönülmesi. Bu dilekle tekrardan selamlıyoruz sizleri” dedi.

 

Son Güncelleme: 17.08.2016 12:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.