Urfa – Antep yolunu Başbakan’a sordu

Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan Şanlıurfa - Gaziantep yolunu Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Urfa – Antep yolunu Başbakan’a sordu

Yolun tek şerit olması nedeniyle soru önergesi hazırlayan Ayhan, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Yeni Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlamasını istedi.

İşte o soru önergesi;

Şanlıurfa-Gaziantep karayolu uluslararası bir karayolu olan E90'ın bir bölümüdür. Avrupa E-yolu E90 batı-doğu referanslı 4770  km uzunlukta batıda  Lisbon,  Portekiz'de başlayan ve Türkiye'nin güney-doğusuna geçip Gaziantep, Şanlıurfa üzerinden, Türkiye-Irak sınır kapısı olan Habur'da Irak'a erişip orada sona eren bir uluslararası Avrupa E-yoludur. Bu E-yolu Portekiz, İspanya, İtalya, Yunanistan, Türkiye'den geçip Irak'a varmaktadır.

Çok işlek olmasına rağmen halen bir gidiş bir de geliş olmak üzere iki şerit olarak hizmet vermektedir. Trafik yoğunluğu ve yolun yetersizliğinden kaynaklı olarak çok sık trafik kazaları; can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Can ve  mal kayıplarını minimum düzeye çekmek için ek önlem alınması zaruret arz etmektedir.

Bu bağlamda;

 

1. 01.01.2015 tarihinden bu yana Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda kaç trafik kazası yaşanmıştır? Yaşanan bu trafik kazalarında kaç yurttaş yaralanmış, kaç yurttaş yaşamını yitirmiştir?

2. E 90 karayolunun Türkiye bölümünde iki şerit halinde bulunun yol uzunluğu kaç km dır? Bu yolların illere dağılımı nasıldır?

3. Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda şerit sayısını artırmaya dönük herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Mevcut ise ne durumdadır?

4. Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda yaşanan trafik kazalarını azaltmaya dönük ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

5. Şanlıurfa-Gaziantep karayolunda, kazaların daha sık yaşandığı Şanlıurfa Arat Dağı civarı için ne gibi ek tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER