05 Ekim 2016 Çarşamba 14:20
"Terörün Irak'tan temizlenmesi için her türlü iş birliğine hazırız"
banner23

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nin (YEDAM) Cerrahpaşa'daki hizmet binasının açılışına katılan Kurtulmuş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir basın mensubunun, "Irak Meclisi tartışılacak bir karar verdi. 'Türk askerinin varlığını Başika'da istemiyoruz' dediler. Türkiye'nin bu konudaki tavrı ne olacak, ne gibi adımlar atılacak?" şeklindeki sorusu üzerine Kurtulmuş, Türkiye'nin Başika'daki varlığının, oradaki özellikle Musul'un DAEŞ tarafından işgalinden sonra ortaya çıkan bir zorunluluk dolayısıyla olduğunu söyledi.
Türkiye'nin, Başika'da ve Suriye topraklarındaki operasyon dolayısıyla varlığının işgalci bir amaçla olmadığına dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle konuştu:
"Orada terör örgütlerinin ortaya çıkarmış olduğu siyasi belirsizliklerin ortadan kaldırılması ve özellikle Musul halkının korunmasıyla ilgili olarak Türkiye Başika'da yer almaktadır. Oradaki yerel unsurlarla, oradaki Peşmergelerle, Musul halkının oluşturmuş olduğu birliklerle, birimlerle de son derece yakın temas içinde Musul'un kurtarılması meselesine Türkiye başından itibaren kafa yormaktadır, bununla ilgili neler yapılabilir bunları ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bu kararı anlamakta zorluk çektiğimizi, bu kararı doğru bir karar olarak görmediğimizi, Türkiye'nin hem Irak'ın toprak bütünlüğünün sağlanması hem Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması bakımından üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirdiğinin de açık olduğunu ifade etmek istiyorum."

"TÜRK ORDUSUNUN VARLIĞINA KİMSENİN KARŞI ÇIKMA HAKKI YOK"

Irak ve Suriye topraklarının paramparça hale geldiğine işaret eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:
 "Irak merkezi hükümeti eğer bir konu etrafında çalışacaksa, nasıl olur da Irak'ın toprak bütünlüğü sağlanabilir, nasıl olur da Irak'taki DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerine son verilebilir, buna kafa yorması lazım, bu konunun üzerinde çalışması lazım. Türkiye, Irak merkezi hükümetiyle terör örgütlerinin Irak'tan temizlenmesi için her türlü iş birliği yapmaya hazırdır. Türkiye bu anlamda Irak'ın büyük şehirlerinden birisi olan Musul'un da DAEŞ'in ve diğer terör örgütlerinin tehdidi altında bulunmasına karşı olduğunu başından beri ifade etmektedir. Musul, Musul halkına aittir. Rakka, Rakka halkına aittir. Irak Iraklılarındır, Suriye Suriyelilerindir ama hiçbir terör örgütünün oradaki etnik yapıyı değiştirmek, oradaki demografik yapıyı değiştirmek gibi bir eylemin içinde olmasına ne Türkiye olarak bizim müsaade etmemiz mümkündür ne de Irak'ın ya da başka bir ülkenin buna müsaade etmesi lazım. Dolayısıyla burada eğer beraber çalışılacaksa, nasıl Musul'u DAEŞ'ten temizleyeceğiz, nasıl herhangi PYD başta olmak üzere diğer terör örgütlerinin Irak toprakları içinde faaliyette bulunmasına mani olacağız... Biz bu konularda Irak hükümetiyle iş birliğine hazırız ama kusura bakmasınlar Irak bu kadar bölünüp parçalanmışken durup orada bir istikrar unsuru olarak bulunan Başika'daki Türk ordusunun varlığına da oradaki üssümüzün, oradaki yerel unsurlarla iş birliği halinde varlığına da kimsenin karşı çıkma hakkı yok."
 Kurtulmuş, "Tabii yine Başika meselesinde biliyorsunuz başından itibaren Kuzey Irak'taki yerel yönetimin, Barzani yönetiminin de Türkiye'deki Türk birliklerinden özellikle yerel güçlerin Musul'u kurtarmak için eğitilmesi konusunda destek istediği, yardım istediği de açıktır, dolayısıyla bu konu herhangi bir tartışma konusu değildir. Türkiye, Başika'nın tartışma konusu yapılmasına müsaade etmeyecektir." diye konuştu.
 
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.