Soçi'de kritik Suriye Zirvesi! Erdoğan-Ruhani-Putin Görüşmesi Başladı

Suriye'nin geleceği için büyük önem taşıyan görüşme bugün Rusya'nın Soçi şehrinde yapılıyor. Rusya'nın ev sahipliğinde Suriye için Ankara, Moskova ve Tahran masaya oturuyor. Zirve öncesi Erdoğan ve İranlı mevkidaşı Ruhani, ikili bir görüşme yaptı.

Soçi'de kritik Suriye Zirvesi! Erdoğan-Ruhani-Putin Görüşmesi Başladı

Erdoğan-Ruhani görüşmesinin ardından Rusya Devlet Başkanı Putin’in katılımıyla üçlü görüşme başladı. Putin, İran ve Türkiye sayesinde DAEŞ’in Suriye’yi tamamen ele geçiremediğini söyledi.

Öte yandan İstanbul'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, zirvede önemli bir kararın açıklanacağını söyledi.

CROPYSitene Ekle
Soçi'de kritik Suriye zirvesi! Erdoğan-Ruhani-Putin görüşmesi başladı
Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

Rusya'nın Soçi kentinde Suriye'nin geleceğinin konuşulduğu üçlü zirve başladı. Soçi'deki üçlü zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani katılıyor.

Putin, İran ve Türkiye sayesinde DAEŞ’in Suriye’yi tamamen ele geçiremediğini söyledi. Erdoğan ve Ruhani’nin Suriye’deki çatışmaların kesilmesinde önemli rol oynadıklarını belirtti.  Putin, Erdoğan ve Ruhani’ye “Yeni bir aşamaya geldik” diyerek, artık Suriye’de siyasi uzlaşma zamanının geldiğini söyledi. Bunun da Cenevre süreci içerisinde sağlanması gerektiğini ifade etti.

RUHANİ İLE 40 DAKİKALIK GÖRÜŞME

Üçlü zirve öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Soçi'de Sanatoryum Rus'ta bir araya geldi. İki lider arasındaki görüşme 40 dakika sürdü.

Zirvenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani daha sonra akşam yemeğinde bir araya gelecek.

Soçi'deki üçlü zirvenin tek gündemi ise Suriye'deki geçiş süreci. Zirvede Suriye'de siyasi çözümün sağlanması için atılacak adımlar, şiddetin azaltılması için alınacak önlemler, terör örgütleriyle mücadele ve insani yardımların bölgeye ulaştırılması gibi başlıklar ele alınıyor.

BAŞBAKAN YILDIRIM: ÖNEMLİ BİR KARAR AÇIKLANACAK

Öte yandan İstanbul'da konuşan Başbakan Binali Yıldırım, zirvede önemli bir kararın açıklanacağını söyledi.

Ayrıntılar geliyor...


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER