Sivereklilerin Sorununu TBMM’ye Taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına (TBMM)ye Siverek ilçesinde yaşanan enerji kesintilerine yönelik soru önergesi sundu.

Sivereklilerin Sorununu TBMM’ye Taşıdı

 HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa’nın sorunlarını TBMM’ye taşıyarak çözüm noktası aramaya devam ediyor. Son zamanlarda Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşanan enerji kesintileri kamuoyunda büyük yankı uyandırırken bir yandan çözüm yolu bulunmaya çalışılıyor.

 HDP Milletvekili İbrahim Ayhan TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı. “ Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK tarafından Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Bu anlamda, 21. yüzyılda, Türkiye'nin en büyük barajı olan, aynı zamanda ülkenin önemli elektrik üretim santrali bulunan Atatürk Barajı'nın bulunduğu Şanlıurfa ilimizdeki elektrik kesintileri vatandaşları çileden çıkarıp toplumsal olaylara neden olmaktadır. Yoğun elektrik kesintileri yüzünden gösteri, yürüyüş, yol kapatma hatta trafo yakma olayları yaşanmaktadır.

 Elektrik kesintileri il genelinde genel bir sıkıntı olmakla birlikte, son aylarda Siverek ilçemizde özellikle de Haliliye, Abdalağa ve Fırat mahallelerinde yaşanan yoğun elektrik kesintileri vatandaşları çok ciddi anlamda mağdur etmektedir. Kış koşullarından dolayı ısınamayan vatandaşlarımız hastalıklarla karşı karşıya kalmakta; cihaza bağlı olarak yaşayan vatandaşlar, sınava hazırlanan çocuklarımız ve gençlerimiz, esnaflarımız büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Vatandaşların ve mahalle muhtarlarının DEDAŞ ilçe ve il müdürlükleri, mülki idare amirleri ile yaptıkları tüm görüşmeler sonuçsuz kalmış vatandaşların mağduriyeti devam etmektedir.

Bu bağlamda;

1.Vatandaşların elektrik ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılamak görevleriniz arasında yer almakta mıdır?

2.Siverek ilçemizde yaşanan elektik kesintilerinin nedenleri nelerdir? Bunları nasıl ve ne zaman çözmeyi düşünüyorsunuz?

3.Siverek ilçesi Haliliye, Abdalağa ve Fırat mahallelerine elektrik sağlayan trafolar ne       zaman kurulmuştur?

4.Bu trafoların kurulduğu tarihteki Haliliye, Abdalağa ve Fırat mahallelerindeki hane, iş yeri ve nüfus sayısı kaçtır?

5.Bu gün itibari ile Haliliye, Abdalağa ve Fırat mahallelerindeki hane, iş yeri ve nüfus       sayısı kaçtır?

6.Siverek ilçemizde yaşanan bu elektrik kesintileri ile ilgili yaptığınız herhangi bir              çalışma var mıdır? Varsa bu çalışmalar nelerdir?

7.Yaşanan elektrik kesintilerinden ve bu kesintilerin süreklilik arz etmesinden dolayı       sorumluluğu bulunan ilgililer hakkında açılmış herhangi bir idari işlem başlatılmış        mıdır? Başlatılmışsa ne aşamadadır/sonucu nedir? Başlatılmadıysa başlatmayı          düşünüyor musunuz? Sorularının yer aldığı önergeyi TBMM’ye sundu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 12:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Helal
Helal - 4 yıl Önce

İbrahim Ayhan'dan Allah razı olsun mecliste sesimiz olması bile yeter

SIRADAKİ HABER