SEÇİM ÖNCESİ O KUYRUĞA GİRENLER İŞE ALINDI MI?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, tarafından yanıtlanmasını istediği Şanlıurfa İŞKUR’un işçi alımını Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) ye taşıdı.

SEÇİM ÖNCESİ O KUYRUĞA GİRENLER İŞE ALINDI MI?
 Umut DELİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, tarafından yanıtlanmasını istediği Şanlıurfa İŞKUR’un işçi alımını Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) ye taşıdı.

HDP’li Milletvekili İbrahim Ayhan verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “ Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına:” Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Ahmet ERDEM tarafından Anayasanın 96. İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 1- Kasım seçimleri öncesi AKP hükümette olmanın tüm olanaklarını seferber ederek seçimleri maniple etme yoluna gitmiştir. Popülist politikalarla tek başına iktidar olma hedefini zorlama yöntemlerle elde etmiştir. İş vaadi, ihale yardım dağıtımı, köy muhtarlarına trafo, yol vb. vaatler gelmektedir. İlimiz Şanlıurfa’da AKP seçim çalışmalarında benzer vaatlerle Urfa halkını beklenti içerisine sokmuştur. “Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında 8000 işçi bunun başında gelmektedir.

Bu bağlamda;

Toplum yararına çalışma programı kapsamında son bir yılda Şanlıurfa il genelinde kaç kişi istihdam edilmiştir? Hâlihazır da program kapsamında işi alınacak kişi sayısı kaçtır?

Program kapsamında çalışmak üzere il genelinde kaç kişi başvuruda bulunmuştur? Başvuruda bulunan kaçı işe alınmıştır?

Program kapsamında işe alınacak kişilerde aranan başvuru kriterleri nelerdir? İktidar partisine üye olmak ya da iktidar partisi yöneticilerinin referansına sahip olmak iş başvurusunda için bir kriter midir? Değilse yerel basında ve kamuoyunda yer alan iş başvurusu yapan vatandaşların isimlerinin İŞKUR aracılığıyla Kaymakamlığa ve iktidar partisinin ilçe temsilciliğine gönderildiğine dair iddiaların araştırılması için herhangi bir inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise, bu usulsüzlükte sorumluluğu olanlar hakkında ne gibi müeyyideler uygulandı? Başlatılmamışsa neden?

Bu başvuru kriterlerini sağlayanlar arasında herhangi bir ayrımcılığa ve eşitsizliğe yer verilmemesi için nasıl bir yol izlenmiştir/izlenecektir? 

İşe alınacak işçiler için kura çekimi yapılmış mıdır? Yeni alınacak işçiler için kura çekimi yapılacak mı? Yapılacaksa bakanlığınızca belirlenen bir takvim var mıdır? Varsa başvuru yapanlara kura çekim tarihi iletilmiş midir? 

Sorularının yer aldığı önergenin yazılı olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, tarafından yanıtlanmasını istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 14:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER