Seçim İttifakı Kanunu Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında; Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanarak yürürlük kazandı. Söz konusu kanun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak onaylandı.

Seçim İttifakı Kanunu Resmi Gazete'de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan söz konusu; 7102 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'nin bugün yayımlanan sayısında yayımlandı.

Seçim ittifakıyla alakalı olarak düzenlemeleri içeren 26 maddelik kanun içeriğine göre siyasi partilerin seçimlerde diğer başka bir siyasi partiyi destekleme kararı almalarına engel olan hükümler kaldırıldı.

Bununla beraber siyasi partiler kanunun siyasi partiler tüzük ve programları dışında faaliyette bulunamayacakları gibi söz konusu seçimlerde başka partileri destekleme kararları alamaz hükmünü içeren 90. maddesinin 2. fıkrası siyasi partiler tüzük ve programları haricinde faaliyette bulunmazlar ifadesi olarak değişiklik kazandı.


Kanun ile beraber siyasi partilerin ittifak yaparak milletvekili seçimlerine katılmalarına imkan tanınmış oldu. Seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partiler ittifaklarını yaparak seçimlere katılım sağlayabilecekler. İttifak yapan söz konusu partiler kendi aday listelerini verebilecekler.

İttiaka yaparak seçime katılmak akrarını alan siyasi partiler seçimlerin başlangıç tarihinden itibaren en geç 7 gün içerisinde genel başkanların imzalalrını ihtiva ederek ittifak protokolünü YSK'ya teslim edebilecekler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER