28 Eylül 2015 Pazartesi 19:19
'Ortadoğuda çok ciddi bir insani kriz ile karşı karşıyayız'
banner23
 
Biz bu çerçevede, sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmak için elimizden geleni yapmak zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Onun için de insani kalkınma konusuna çok önem vermeliyiz." dedi

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidanve heyetiyle birlikte ABD'de bulunan Davutoğlu, BM Genel Kurulunda Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde konuşma yaptı. Davutoğlu yaptığı konuşmada, insanlığın çok karmaşık ve birbiriyle ilişkili sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek. fakirlik, eşitsizlik, iklim değişikliği, çevre ve küresel sağlık sorunları, ihtilaflar, şiddete varan aşırıcılık, terörizm ve bunların sonucunda ortaya çıkan insani krizler ve çok sayıda insanın yerinden edilmesi gibi sorunların dünyanın geleceğini ciddi olarak tehdit ettiğini söyledi.

"TÜRKİYE, ZOR DURUMDA OLAN ÜLKELERE YAPTIĞI YARDIMI GELİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR"

BM'nin Bin Yıl Kalkınma Hedeflerinin kabul edilmesine ve önemli aşamalar kaydedilmesine rağmen bazı ülkelerde eşdeğer ve yeterli ilerleme sağlanamadığını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı hedeflere ulaşmada zorluk çekildiğini vurguladı. Küresel gündemin tüm ülkelerce uygulanması, 2030 Gündemi ve Bin Yıl Kalkınma Hedefleri ile ilgili çalışmaların da devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye'nin, zor durumda olan ülkelere yaptığı yardımı geliştirmek için çalışmaya devam ettiğine dikkati çekerek, "Çünkü kimsenin geri kalmamasının çok önemli olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"ORTADOĞUDA ÇOK CİDDİ BİR İNSANİ KRİZ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ."

Sürdürülebilir kalkınmanın önemine dikkat çeken Davutoğlu, "Biz yıllardır sürdürülebilir kalkınmanın barış ve güvenlik olmadan olamayacağının bilincindeyiz. 2030 Gündemi de bunu çok net bir şekilde bize gösteriyor. O nedenle sürdürülebilir kalkınma olmaksızın barış ve güvenliği de elde edemeyeceğimizi biliyoruz. Bu çerçevede insani krize baktığımızda Ortadoğu’da çok ciddi bir insani kriz ile karşı karşıyayız. Bu güvenlik ve istikrar olmamasından dolayı ortaya çıkan ciddi bir sorun. 2 milyon Suriyeliyi kamplarda konuk ediyoruz. Bu kamplarda 66 binden fazla bebek doğdu. Biz, bugüne kadar uluslararası toplumdan çok mütevazi destekler olmasına rağmen, Suriyelilere ev sahipliği yapmak için çok önemli katkılar sağlamaya çalıştık. Biz bu çerçevede, sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmak için elimizden geleni yapmak zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Onun için de insani kalkınma konusuna çok önem vermeliyiz. Bu çerçevede Türkiye'de diplomasi, hem insani yardım hem kalkınma hedefi konularını bir arada ele almaktadır. Özellikle Sahraaltı Afrika ülkelerine yönelik olarak da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz." dedi

"ÇALIŞMALARI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ." 

Az gelişmiş ülkeler dostluk grubunun çalışmalarını desteklemeyi sürdüreceğini belirten Davutoğlu,' Dünya İnsani Yardım Zirvesi 23-24 mayıs 2016'da Türkiye'de İstanbul'da yapılacak ve bu zirvenin yapılması insani yardım ve kalkınma yardımlarına finanse edilmesi açısından bize çok önemli fırsatlar sunacak. Aynı zamanda Ekim ayında da bu sene 8. Küresel Göç ve Kalkınma Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağız. Bu toplantıda da göçe yönelik hedefler ve göstergeleri değerlendireceğiz. Bunların hepsi sürdürülebilir kalkınma hedefleri içerisinde mevcut. Yeni gündem içerisinde İstanbul Eylem Planı'nın en az gelişmiş ülkeler için uygulanması dahil olmak üzere çeşitli çalışmalar var ve biz de Türkiye olarak en az gelişmiş ülkeler dostluk grubunun eş başkanı olarak çalışmaları desteklemeye devam edeceğiz” dedi

"UYGULAMA AŞAMASINDA SOMUT ADIMLARA İHTİYACIMIZ VAR"

Türkiye'nin, en az gelişmiş ülkeleri desteklemek için kurulan bilim, teknoloji ve inovasyon mekanizmasına da ev sahipliği yapmayı önerdiğini aktaran Davutoğlu, "Kalkınma gündemimiz yeni ve çok iddialı. Bunu yürütebilmek için uygulama aşamasında somut adımlara ihtiyacımız var. Dünya ekonomisinin gelişmesinde düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin entegrasyonuna da büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede sürdürülebilir kalkınma hedeflerini finanse etmek için gerekli kaynakları devreye sokmamız gerekiyor. 2030 gündemi içinde uygulama için gerekli unsurları etkili bir şekilde yürütmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

"DÜNYA EKONOMİSİNİN GELİŞMESİNDE DÜŞÜK GELİRLİ VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN ENTEGRASYONUNA DA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ." 

İklim değişiklikleri ve sürdürülebilir kalkınmanın birbiriyle bağlantılı olduğunun altını çizen Davutoğlu, "Biz Türkiye olarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerini, ulusal kalkınma planlarımızın içine entegre ediyoruz Türkiye bu sene G20 dönem başkanlığında da kalkınmayı önemli bir başlık olarak ele alıyor. Çünkü dünya ekonomisinin gelişmesinde düşük gelirli ve gelişmekte olan ülkelerin entegrasyonuna da büyük önem veriyoruz. , ancak bu şekilde fakirlik, açlık ve eşitsizliğin önüne geçilebileceğini, altyapı yatırımlarının geliştirilebileceğini, gıda güvenliği, enerjiye erişim, gençlerin istihdamı, toplumsal cinsiyet eşitliği, kapsayıcı ekonomik büyümenin sağlanabilir. Ancak bu şekilde gezegenimizi koruyabiliriz" diye konuştu. 

" 2010 YILINDA 967 MİLYON OLAN KALKINMA YARDIMLARININ 2014'TE 3 BUÇUK MİLYAR DOLARA ÇIKARDIK"

Türkiye'nin kendi kalkınma yardımları çalışmaları kapsamını geliştirdiğini belirten Davutoğlu, " Türkiye, Yakın yıllarda sağladığı yardımları arttırdı. Şu ana kadar 2010 yılında 967 milyon olan kalkınma yardımlarının 2014'te 3 buçuk milyar dolara çıkardık. Bu miktarın Türkiye'nin gayri safi milli gelirin yüzde 0,45'ine eş değerdir ve bu katkıların artmaya devam edilecek. Bu çerçevede kamu ve özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesinin önem taşımaktadır bu nedenle zaten G20 dönem başkanlığında özel sektörün kalkınmadaki rolünü vermiştim ve G20 kalkınma gündemi içerisinde kapsayıcı özel sektör çalışmalarının öneminin altını çizmiştim" dedi. 

Antalya'da kasım ayında yapılacak G20 Zirvesi'nde de liderlerin, 2030 Gündem’inin uygulanması konusunda, G20'nin katkılarını geliştireceğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz dünya uluslarının liderleri olarak 2030 Gündemi çerçevesinde bu seçkin kurumun çatısı altında bir araya geldik. Amacımız, kimsenin geride kalmayacağı, herkes için daha iyi bir gelecek sağlamak. Biz bugün yaptıklarımızla gelecek nesillere yönelik bir taahhüdün altına giriyoruz ve bu taahhüdü gerçekleştirmek için bir arada çalışmamız lazım. Biz de Türkiye olarak bu konudaki katkılarımızı devam ettireceğiz."
Son Güncelleme: 28.09.2015 19:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.