'Mermili eylemin talimatını Erdoğan verdi'

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu geçtiğimiz günlerde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan mermili eylemin talimatını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiğini iddia etti.

 Umut DELİ

HEP eski Genel Başkanı, Şanlıurfa eski Belediye Başkanı ve son olarak HDP Şanlıurfa Milletvekili adayı olan ve yakalandığı akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Feridun Yazar’ın cenaze törenine katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Urfanatik Gazetesine önemli açıklamalarda bulundu.

 Tanrıkulu, Türkiye gündeminde yer alan dokunulmazlık, Başkanlık sitemi, Suriye politikasının yanı sıra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde atılan mermiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. İşte Tanrıkulu ile yapılan özel röportajımız şöyle;

Şanlıurfa’dasınız ve Urfa’nın en önemli siyasetçilerinden Feridun Yazar için son görevinizi yerine getiriyorsunuz. Feridun Yazar için ne söyleyeceksiniz?

“ Feridun Yazar hepimizin büyüğü olan bir insandı, büyük emeği oldu Demokrasi mücadelesine, Özgürlük mücadelesine. Hiçbir dönem korkmadı bu mücadeleden, çok cefada çekti 12 Eylül darbesiyle görevden de uzaklaştırıldı. Ondan sonra hiç siyasetten kopmadı, halkın yanında siyaset yapmaya çalıştı. Anısı karşısında saygı ile eğiliyorum. Onların gösterdiği yolda inanıyorum ki gençler, barışçıl mücadele ile Türkiye’nin bu temel sorununu, Kürt meselesini çözme konusunda daha kararlı adım atacaklardır.”

Son zamanlarda Türkiye’de dokunulmazlık olayları gündemde, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

“Dokunulmazlık yanlış olmuştur, bu biçimde kaldırılması. Başından belli ifade etmeye çalıştım Parlamentoda yanlış olduğunu. Umarım bu saatten sonra yargı uygulamalarıyla daha yanlış bir noktaya gitmez. Ana Yasa mahkemesinin kararları var, Avrupa İnsan Halkları Mahkemesi Kararları var ve 94 gibi çok kötü bir örnek var karşımızda. Onun daha travmasının yarattığı etkinin izleri daha silinmeden böyle bir olayla karşı karşıya kalmak Türkiye bakımından hiç iyi olmamıştır. Umarım süreç doğru ilerler.”

Malumunuz geçtiğimiz günlerde Kılıçdaroğlu’nun katıldığı Şehit cenazesinin töreninde, Mermi atılmıştı. Bu konuya ilişkin neler söyleyeceksiniz?

“Doğrudan doğruya, Erdoğan talimatıyla Erdoğan’ın izniyle yapılan bir eylemdi. Sonuç itibariyle şehitlerin ölümlerin olmadığı bir Türkiye arzuluyoruz. Maalesef Türkiye’de siyaset şehit cenazesine gitmeye odaklandı. Siyasetin tek yapıldığı yer, cenazeler ve cami avluları oldu. Bundan çıkmak lazım, ayrıca dün Erdoğan’ın yaptığı açıklamadan da,  sonuçta genel başkanımızın ‘çakal diye ifade ettiği’ bu duyuya sahip çıktığı da anlaşılıyor. Türkiye bu kutuplaşmadan, ayrışmadan bir yere varamaz. Biran evvel barışçıl bir siyaset zemini oluşturmak için yol bulması lazım.”

Türkiye’de son zamanlarda yine Başkanlık sistemi tartışması gündemde. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

“Bu aslında Erdoğan’ın gündeminde. Erdoğan sonuç itibariyle yerinde durmuyor. Bulunduğu konumdan hiçbir zaman memnuniyet duymuyor, sürekli kutuplaştırarak, bulunduğu mevkii kötüye kullanarak bir yere gelmeye çalışıyor. Şimdide Başkanlık üzerinden Türkiye’yi kutuplaştırmaya çalışıyor. Türkiye’nin böyle bir gündemi olmaması lazım, öncelikle ve öncelikli gündemi içerde barış, komşular ile barış siyasal bir zemin oluşması lazım.”

Türkiye’nin Suriye Politikasına yönelik neler söyleyeceksiniz?

“5 yıldır Türkiye’nin Suriye’deki rejime müdahalesi ile aktif müdahalesiyle Suriye, sonuçta oradaki çatışma ve savaş Türkiye’nin meselesi haline dönüştü.3,5 Milyondan fazla Suriyeli yurttaş savaştan kaçarak Türkiye’ye geldi. Halende Türkiye Suriye’deki konumunu barış odaklı, Suriye’deki çatışmaların sonlanması odaklanmasından daha çok Suriye’ye müdahale ederek çözmeye çalışıyor. Sınırlarımızda da aynı şeyi yapmaya çalışıyor. Hükümetin bu politikadan vazgeçmesi lazım, Suriye’de barış odaklı çatışmayı sonlandırıcı ve Suriye’deki hakların oluşması ve rejimin oluşması için çaba göstermesi lazım.”

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER