Kemal Kılıçdaroğlu: 'Fesih Yok' Diyorlar Ya, Var!

Kılıçdaroğlu, 'fesih' tartışmaları ile ilgili olarak "Cumhurbaşkanı görev süresi dolmadan, 'Meclis'i feshediyorum, hep beraber seçime gidiyoruz' diyebilir" dedi. Başbakanlığın kaldırılmasını da eleştiren CHP lideri, "Osmanlı'da bile var, niye kaldırıyoruz" diye sordu.

Kemal Kılıçdaroğlu: 'Fesih Yok' Diyorlar Ya, Var!

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Gebze’de muhtar ve azalarla kahvaltıda bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada 16 Nisan'da oylanacak anayasanın parti ya da kişilerle değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. "Bu bir rejim meselesidir" diyen Kılıçdaroğlu, başbakanlığın kaldırılmasını ve bakan sayısı ile cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısının sınırlandırılmamasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, özetle şu mesajları verdi:

"BAŞBAKANLIK OSMANLI'DA VAR, YENİ SİSTEMDE YOK"

"Başbakanlığı niye kaldırıyoruz, bana bir Allah'ın kulu çıkıp anlatsın. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var. Osmanlı döneminde de var; vezir-i azam başbakan, vezirler de bakan. Padişahın olduğu dönemde başbakan var, demokrasiye geçtik başbakanlığı kaldırıyoruz. Hangi gerekçe ile? Bana bir Allah'ın kulu anlatsın."

"BUGÜNKÜ ANAYASADA DA FESİH VAR AMA..."

"Diyorlar ya, 'Fesih yok', var arkadaşlar. Bugünkü anayasada da var. Bugünkü anayasada cumhurbaşkanı Meclis'i feshedip yeni seçime bir şartla götürüyor. Seçim olur 45 gün içinde hükümet kurulmazsa cumhurbaşkanı Meclis'i feshedip yeni seçime götürebilir. Peki değişiklikle? Arzu ettiği zaman, hükümet kuruldu kurulmadı düşünmeksizin... Görev süresi dolmadan, 'Meclis'i feshediyorum, hep beraber seçime gidiyoruz' diyebilir. 'Milli iradeyi bir kişi feshedemez' diyorsanız, 'Hayır' oyu kullanacaksanız. 'Bu doğrudur' diyorsanız 'Evet' oyu kullanacaksınız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER