"Her türlü Darbe girişimine karşıyız"

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün akşam meydana gelen darbe girişimini kabul etmediğini ve her türlü darbeye karşı olduklarını açıkladı.

"Her türlü Darbe girişimine karşıyız"

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün akşam meydana gelen darbe girişimini kabul etmediğini ve her türlü darbeye karşı olduklarını açıkladı.
Demirtaş; " Bugüne kadar büyük suçlamalarla, hakaretlerle ötekileştirme yaparken, dün demokrasinin yanında olacak kadar ilkeli bir tutum sergileyerek darbeyi ilk dakikalardan itibaren boşa çıkartılmıştır. "Ama"sız, "ancak"sız her türlü darbe girişimine karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyorum.

7 Haziran sırasında ülkemizde aslında güçlü bir demokratikleşme fırsatı ortaya çıkmıştı. Ancak 7 Haziran’dan sonra yapılan sivil darbeydi. Bu sivil darbe henüz ortadan da kalkmış değil. Görünen o ki, bir darbe kliğine karşı bir başka darbe kliği harekete geçti. Yapılması gereken, darbecilerin bir daha aklına darbeyi getiremeyeceği bir demokrasi inşa etmektir.

İki ayrı yol netleşmiştir: 7 Haziran’da ortaya çıkan fırsatı Türkiye iyi değerlendirememiştir. Kamplaşma, otoriterleşme tercih edilmiştir. Türkiye toplumu barışçılar ve savaşçılar olarak ikiye ayrılmıştır.

Bu darbe girişimi, bir kez daha Türkiye’nin 7 Haziran’da kaçan fırsatı yakalama şansı doğurmuştur. Başbakan ve Cumhurbaşkanının vereceği mesajlar çok kritiktir. Umut ediyoruz ki darbe girişimi tümüyle kontrol altına alınacaktır. Bununla birlikte, Türkiye darbe tehdidinden ilelebet kurtulmuştur diyebilmek için yapılması gerekenler, atılması gereken adımlar vardır.

Birinci yol, demokratikleşmede son derece cesur bir rotaya girilmesidir. Kürt sorunundan kaynaklı çatışmaların derhal son bulacağı cesur bir girişime ihtiyaç vardır. Ha keza kutuplaşma siyasetine son verecek bir söyleme acilen ihtiyaç vardır.
Türkiye halklarının ilerici bir demokrasi blokuna ihtiyacı vardır. Darbeciler demokrasi için değil, mevcut antidemokratik sistemin başına geçmek istediler. Darbe girişimi başarılı olmadı diye ileri demokrasi otomatikman gelmiyor.

Demokrasiye çok daha fazla ihtiyaç var. Demokrasi güçlerine çağrımız, demokrasi mücadelesini yükseltmek.
AKP ve Saray’ın nasıl hareket edeceğini geçmiş politikalarına bakarak tahmin edebiliriz. Ancak demokrasi güçleri olarak bir kez daha çağrı yapıyoruz. Bir musibet bin nasihatten daha iyidir..
Bugüne kadar her ağızlarını açtıklarında bizi vatan hainleri olarak yaftalamaya çalışan kirli dil terk edilmelidir. Kimin halktan yana olduğu dün gece itibariyle ortaya çıkmıştır. Artık ırkçılık dalgasıyla bu ülkeye zarar vermekten vazgeçmeliler. Bizler kendi ülkemizde eşit, adil bir yaşamı kurmaya çalışıyoruz.
Darbe girişimin kendini örgütleyip ortaya çıkmış olması henüz demokrasi olamadığımızın göstergesidir. İster birinci yol ister ikinci yol seçilsin asıl sorumluluk haktadır. Halkın gücü arkasında değilse, bu ülkede hiç kimsenin hiçbir şeyi başarması mümkün değildir.
Sokağın meşruiyeti dün gece tarih önünde bir kez daha teyid edilmiştir. Demokrasi sokaktadır. Doğru adres sokaklardır, Saray değildir. Darbeye karşı sokakta direnmek meşrudur.
Darbe savuşturulmuş olsa da bizler otomatikman demokratik bir ülkeye uyanmayacağız. Parlamento içi ve dışında halkın meşru demokratik taleplerini savunmaya devam edeceğiz.
Parlamento Saray darbesi ile işlevsiz hale getirilmiştir. Parlamento hiç çalışamıyor olsa bile bizim arkasında durduğumuz halkın iradesidir" dedi.
Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER