HDP ve DBP'den tutuklamalara tepki

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi( DBP) tarafından gerçekleşen basın açıklamasında partililere yönelik gerçekleşen tutuklamalara tepki gösterildi.

 Geniş Güvenlik önlemleri altında Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde gerçekleşen tepki eylemde konuşan DBP Haliliye İlçe Eş Başkanı Hülya Demir ;” Üç yıl boyunca devam eden barış ve kardeşlik ortamı ve çözüm sürecinin malum odaklarca buzdolabına kaldırılmasından sonra ülke kaosa sürüklenmiş, Kürdistan’da her gün genç çocuk ve kadınlar katledilmiştir. Kürt şehirleri tanklarla ve ağır silahlarla bombardımana tabi tutulmuştur. Bütün bu çatışma sürecinin ve Kürt halkına karşı başlatılan savaşın sorumlusu da hayasız bir şekilde HDP ve DBP gösterilmiş olup partimize yönelik siyasi soykırım sürecine geçilmiştir.  Partimize yönelik siyasi, soykırım operasyonları ülkenin her yerinde gerçekleşmiştir Türkiye genelinde ve Kürdistan’ da ikinci KCK operasyonları yaşanmış binlerce insan haksız bir şekilde gözaltına alınmış ve ne yazık ki tutuklanmıştır. Bununla da yetinilmeyerek HDP İl vekillerin dokunulmazlığı kaldırılarak Kürt halkının iradesine darbe vurulmak istenmiştir.

 Kürdistan’ın birçok şehrinde olduğu gibi devlet tarafından Urfa’da da siyasi soykırım operasyonları yürütülmüş yüzlerce insan gözaltına alınıp tutuklanmış ve bu süreçte de işkence ve ağır hak ihlalleri yaşanmıştır. Son olarak birkaç gün önceki operasyonda Haliliye Viranşehir ve Hilvan ilçe eş başkanımız izzetin Gök, Hoşnaf Ata, Hüriyet Seymen ve Yönetici arkadaşımız Mehmet Duvar gözaltına alınıp keyfi bir şekilde tutuklanmıştır.

DBP’li üye ve yöneticilere yönelik anti demokratik olan bu muhalefeti susturma ve Kürt halkının iradesine kepenk vurma girişimlerine asla sessiz kalmayacağız tutuklanan eş başkan yönetici ve üyelerimizin hiçbiri yalnız olmayıp mücadeleye kaldığı yerden devam edilecektir. Son olarak Kürdistan’da akan kanın durması ölümlerin yıkımların çok geç olmadan durdurulması için dolma bahçe mutabakatına kaldığı yerde devam edilmesi barış ve diyalog sürecinin tekrardan başlatılması ve gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 Partililer yapılan basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi alkışlarla son bulurken, grup sesiz bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER