HDP, mağdur öğrencileri unutmadı

HDP, mağdur öğrencileri unutmadı
 Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde çocukların eğitim haklarının ellerinden alınması ve telafisi imkânsız mağduriyetler yaşamalarının yanı sıra özellikle Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş  Sınavına (TEOG) giren 8’inci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) başvuran öğrenciler yeni bir eşitsizlik ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması için, Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve HDP Eğitimden sorumlu MYK üyesi Sayın Gülsen Ülker  TBMM​'de basın toplantısı gerçekleştirdi.

TBMM​'de gerçekleşen basın toplantısı şöyle;

“Eğitim temel ve vazgeçilmez haklardan biri olup eğitimin hiçbir ayrımcılığa ve eşitsizliğe yer vermeyecek şekilde yürütülmesi devletin asli görev ve sorumluluklarından biridir. Bu durum Anayasa ve yasalar başta olmak üzere Türkiye’nin de taraf olduğu çok sayıda uluslararası belge ve sözleşme ile güvence altına alınmıştır.

Türkiye’de eğitim 12 yıl zorunludur. Bu süre içerisinde kanunlarda belirtilen süre ve esaslar çerçevesinde herkesin ayrımcılığa ve engellemeye maruz kalmadan eşit bir şekilde eğitime erişim ve eğitim olanaklarından yararlanma hakkı bulunmaktadır. Maalesef sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği il ve ilçelerde eğitim öğretim, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başından itibaren durmuştur.   Buna bağlı olarak öğrencilerin eğitime fiziksel erişim hakkı ortadan kalkmıştır. Bu temelde Nusaybin’de 32 bin, Derik’te 7 bin, Dargeçit’te 17 bin, Cizre’de 41 bin, Silopi’de 39 bin, Şırnak Merkezde 40 bin, İdil’de 24 bin, Sur’da 30 bin, Silvan’da 28 bin ve Yüksekova’da 33 bin toplamda yaklaşık 300 bin öğrencinin eğitime erişim hakkı doğrudan ortadan kalkmıştır.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçe ve illerde; okula devam oranları ve okula devam edemeyen veya sınavlarına giremeyen çocuk sayıları, gözaltına alınan, tutuklanan, yaşamını yitiren, yaralanan, göçe maruz kalan çocukların sayıları tam olarak tespit dahi edilememiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm bu yaşananlara karşı çocuğun üstün yararı ve eğitimin temel ilkelerini bir yana bırakarak güvenlikçi bir perspektiften durumu değerlendirerek öğrencilerin mağduriyetlerini giderecek tedbirleri almamıştır. Eğitim hakkının tamamen ortadan kalktığı, eğitime erişimin imkansız hale geldiği, öğrencilerin evlerinin yakıldığı, yaşam alanlarının ortadan kaldırıldığı, okullarının karargaha dönüştürüldüğü bir ortamda yaşananları “eğitimin aksaması” veya “kesintiye uğraması” şeklinde tanımlayarak basite indirgemiş asıl sorunu görmezden gelmiştir. Bakanlık soruna ilişkin kısa, orta ve uzun vadede planlamalar yaptığını belirtmiş fakat pratikte yaptıkları misafir öğrenci butonu açmaktan, telafi eğitimi adı altında 15 günlük sıkıştırılmış niteliksiz ve sadece doğrudan etkilenen öğrencilerin %10’una kurs vermekten öteye geçmemiştir.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde çocukların eğitim haklarının ellerinden alınması ve telafisi imkânsız mağduriyetler yaşamalarının yanı sıra özellikle Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş  Sınavına (TEOG) giren 8’inci sınıf öğrencileri ile Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) başvuran öğrenciler yeni bir eşitsizlik ve ayrımcılık ile karşı karşıyadırlar. Türkiye’de eğitim sisteminde kademeler arası geçiş bilindiği üzere merkezi sınavlara göre gerçekleştirilmektedir. Bu sınavlara girecek öğrencilerin yukarıda yasal çerçevesi belirtildiği üzere eşit imkân ve olanaklarda girmesini sağlamak devletin asli görevlerindendir. Savaş, uzun süreli çatışma, olağanüstü durumlar gibi nedenler ile ülkenin bir bölümünde eğitimin uzun ve telafisi imkânsız bir şekilde durması durumunda devletin pozitif ayrımcılık ilkesi gereği hali hazırda mağdur olan çocukların ikinci bir kez mağdur olmaması için özel tedbirler alması gerekmektedir.

Sokağa çıkma yasağının ilan edildiği yerlerdeki özellikle TEOG sınavına giren 8. sınıf öğrencileri ile YGS ve LYS’ye başvuran öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetin telafisi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle Suriyeli öğrenciler örneğinde olduğu gibi şiddet ve yoğun çatışma mağduru olan, eğitime erişim hakkı ortadan kalkan öğrencilere yönelik acil önlem alınmalı ve bir kereliğine yasak mağduru çocuk ve gençlere sınavsız geçiş hakkı tanınmalıdır. Bu temelde Nusaybin, Dargeçit, Derik, Şırnak Merkez, Cizre, Silopi, İdil, Sur, Silvan ve Yüksekova’da 8’inci sınıfa kayıtlı olan yaklaşık 20 bin öğrenci ile, bu ilçelerde YGS ve LYS sınavına başvuran yaklaşık 13 bin öğrenciye Anayasa’da da karşılığını bulan pozitif ayrımcılık temelinde sınavsız geçiş hakkı sağlanmalıdır. 

Bu temelde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu HDP üyeleri olarak hazırladığımız kanun teklifini meclis başkanlığına sunduk. Teklifimizde, sınavsız geçiş hakkı için 2547 sayılı Yükseköğretim Yasası ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, YÖK’ün ve MEB’in belirleyeceği üniversiteler ve liselerde ek kontenjanlar belirlenmesini ve mağdur olan öğrencilerin bu kontenjanlara okul başarı puanlarına göre yerleştirilip öğrencilerin tamamına devlet bursu verilmesini öneriyoruz. İktidar ve muhalefet partilerinin siyasi hesapları bir kenara bırakarak bu öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek için destek sunmalarını bekliyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER