HDP'den Öcalan'ın Mektubuna İlişkin Açıklama

İmralı cezaevinde tutuklu bulunan terörist-başı Abdullah Öcalan'ın mektup'undaki görüşlerden sonra yapılan tartışmalara yönelik HDP eş genel başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan'dan açıklama geldi. Öcalan'ın mektubundaki görüşlerin ardından ülkede yapılan tartışmalara ilişkin, HDP kendi görüşlerini ve tutumunu 9 Maddeden oluşan bir basın açıklaması ile ifade etti. HDP'nin Öcalan'ın mektubuna yönelik yaptığı açıklama şöyle;

HDP'den Öcalan'ın Mektubuna İlişkin Açıklama

 

1." HDP, demokratik Siyasetin ettik demokratik müzakerenin sembolü Olan Bir partidir. Türkiye'de Yeni Bir tarz-ı Siyasetin temsilcisi Olan HDP Hakkında Sayın Öcalan'ın Yaptığı açıklamalar, iktidar Partisinin güncel siyasi hesaplarının ettik seçim polemiklerinin çok üstünde Tarihsel Bir anlam derinliğe sahiptir ettik."


2. "HDP, bir bütün, Olarak demokratik Uzlaşma kültürü Üzerinden Toplumun demokratik dönüşümünü çağrı sonlandırma. Demokratik ittifakın gerceklesmesi, demokrasi ettik barış mücadelesinin Başarıya ulaşması Için çabalar. Bu nedenlerle de Sayın Öcalan'ın Cardio bağlamdaki açıklamalarını demokrasi ettik barışın kazanılması mücadelesi icin cok hayati kıymetli Görür ettik. İktidar ettik muhalefeti ile Tüm Toplumsal kesimlerin de sorunların çözümü Konusunda bu demokratik yaklaşıma Sahip olmalari beklentisi içindeyiz."
"

3." İmralı'da ada hapishanesinde Kendi Görüş ziyaretinde düşüncelerini çok sinirli koşullarda açıklama İMKANI Olan halen tecrit ortamında tutulan Sayın Öcalan'ı STI Tarihsel Bir Bağlam icinde söylediklerini Taraflı-Tarafsız, niyetli-niyetsiz güncel Siyasal hesapların ziyaretinde seçim polemiklerinin aracı Haline getiren söylemler, Başta Kürt Sorununun demokratik çözümü olmak Üzere Toplumsal sorunlarımızın demokratik siyaset zeminindeki çözümünün imkanlarını zayıflatır, demokrasi barış mücadelesine Zarar Verir ettik."


4." Sayın Öcalan'ın demokrasi ettik barış mücadelesinde önemli Diğer Bir politik Konuma Sahip Olan HDP'nin de kurucu fikriyatının mimarlarından Olduğu unutulmamalıdır. Kürt Sorununun demokratik çözümünün ettik Toplumsal barışın en önemli Diğer muhataplarından birisi Olan Sayın Öcalan'a Yönelik güncel faydacı, ahlaki olmayan tutum Türkiye'nin barış, adalet ettik ettik eşitlik özgürlük mücadelesini de akamete uğratır. Eşit yurttaşlık temelinde Birarada Yaşamın Toplumsal sözleşmesini hedefleyecek demokratik Bir anayasa ittifakının ettik demokratik uzlaşı kültürünün kök salması İçin, tarafı ne olursa olsun hukuk, adalet, evrensel Değerler ettik özgür siyaset temelinde herkesin tavrını belirlemesi gereklidir."


5." İktidarın Bir ajansı Olarak Çalışan AA'nın, sorumsuz tutumu Basın ahlakının Siyasal çıkarlar Için nasıl ayaklar Altına alındığını göstermek Açısından ibretliktir. AA'nın tutumu İmralı'daki hukuk güvensizliğinin Bir ispatıdır ihlalinin ettik. Savcılığın ettik idarenin sorumluluğundaki Bir metin muhataplarına henüz ulaşmışken, AA'ya sızdırılmış Olması 20 Yıllık hukuk ettik ahlak dışılığın da ispatıdır. Demokratik Kamuoyu asıl bu keyfiliğe odaklanmalıdır. AKP Genel Başkanı ettik Cumhurbaskanı Erdoğan'ın AA'ya etik dışı bır sekılde sızdırılan bu metin Üzerinden partimizi ettik Sayın Öcalan'ı Karşı karşıya getirmeye çalışması, siyasette ne kadar pragmatist davrandığını ettik çaresiz nekadar kaldigini da göstermektedir."


6." Sayın Öcalan'ın ürettigi Üçüncü Yol Stratejisinde çağrısında da belirtildiği gibi HDP, Cumhur İttifakı ile Darı İttifakı Arasındaki kutuplaşma siyasetinde taraf Değildir ettik. Çatışmacı kutuplaştırıcı Bir dille Her Şeyi 'siyah-beyaz' Olarak ingiltere eden, karşıtlıklar Üzerine Insa edilen, belli Bir gerilim Stratejisi eşliğinde sürdürülen, dikte edici Bir siyaset tarzının Kürt sorunu Dahil, bütün Sorunları kronikleştirdiği ettik demokratik Çözüm imkanlarını tükettiği, giderek Birlikte yaşama imkanlarını ettik yok Etmeye basladigi görmezden gelinemez. Seçim öncesi Sürece damgasını vuran kibirli, üstenci dil Yerine ettik ettik çatışmacı kutuplaştırıcı Bir siyaset tarzı Yerine, ikna edici Bir dili ve demokratik siyaset tarzını egemen kılmak, Sorunları demokratik müzakere yöntemleriyle çözmek, demokratik Bir Uzlaşma Kültürünü geliştirmeye çalışmak Yeni Bir siyasi iklimin de Başlangıç ​​Adımı OLACAKTIR .


“Üçüncü yol sizsiniz” demiştir ettik nettir 7. Sayın Öcalan'ın Yaptığı açıklamanın Geniş Siyasal perspektifi oğul ile ilgili olarak. HDP'nin 'Üçüncü yol' diye ifade Ettiği demokrasi yoludur, barış yoludur. Bütün Toplumsal kesimlerin demokrasi ortak paydasında buluşması yoludur.


8. "HDP nereden gelirse gelsin zulmün, haksızlığın zorbalığın karşısındadır ettik. Bugüne Kadar HDP Olarak izlediğimiz politik strateji ettik taktiklerle, power kazandıkça oligarşik Bir karaktere bürünen AKP iktidarını zayıflatarak demokratik değerlere dönmesine sağlamaya çalışmaktadır. Stratejimiz Cardio ZAMANDA Toplumsal muhalif Tüm Güçleri de Başta Kürt sorunu olmak Üzere Türkiye'nin Tüm Sorunlarına Karşı demokratik duyarlılığa çekmeyi amaçlamaktadır. Bu bakımdan Sayın Öcalan'ın açıklaması ile HDP'nin şimdiye Kadar yürüttüğü siyaset birbiri ile örtüşmektedir. de demokratik siyaset tarzında ısrarcıdır Sayın Öcalan da, HDP siyasi ettik Türkiye'nin ettik Toplumsal Sorunlarının çözümünü güncel Bir gelişme Olan sadece sadece İstanbul seçimlerine indirgenmeyecek tarzda ele alınmasını önermektedir."


9. "İki Tarihsel blok Arasında taraf olmamaya ettik Üçüncü Yol stratejisini Kararlı ettik ısrarlı bir sekilde sürdürmeye Dayalı Olarak HDP'nin İstanbul seçimlerine Yönelik seçim stratejisinde ettik taktik adımlarında Bir degisiklik söz konusu Değildir" ifadelerini kullandı.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2019, 06:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER