Haberimiz mecliste…

Urfanatik.com’un “Urfa’da 3 köprülü kavşak iptal edildi” başlığı ile duyurduğu haberi Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan Meclise taşıdı.

Haberimiz mecliste…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a köprülü kavşakları soru önergesi olarak sunan Ayhan cevaplanmasını istediği soruları sordu.

İşte İbrahim Ayhan’ın soru önergesi;

Şanlıurfa ilinde trafik sorunu içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Vatandaşların evlerinden işyerlerine gidişleri,  ihtiyaçlarını karşılamak için evden çıkmaları, öğrencilerin okullara gidiş-gelişleri adeta işkenceye dönüşmüştür.

Şehir trafiğini kısmide olsa rahatlatabilecek olan Çevik Kuvvet  Köprülü Kavşağı, Akçakale Yonca Yaprağı Köprülü Kavşağı ve Sırrın Köprülü Kavşağı projeleri ihale edilmiş, akabinde Çevik Kuvvet  köprülü kavşağı ve Akçakale Yonca Yaprağı köprülü kavşak ihaleleri iptal edilmiştir. İhale iptali ile ilgili yerel basında şike yapıldığı iddiaları yer almaktadır.

Öte yandan Sırrın kavşağına planlanan ve ihalesi Karayolları tarafından yapılan Sırrın Köprülü Kavşağı projesi önce revize edilmiş ardından inşaat çalışmalarına başlanmış son olarak da ani bir kararla bu projenin yapımı durdurulmuştur. Basında ve kamuoyunda projenin durdurulmasında AKP'ye yakın şahsiyetlerin proje alanına yakın mesafede bulunan iş yeri ve arsalarının bulunmasının etkili olduğu iddiaları mevcuttur.

Bu bağlamda;

1. Şanlıurfa ili Çevik Kuvvet  köprülü kavşağı ve Akçakale Yonca Yaprağı köprülü kavşağı projelerinin ihale iptal gerekçesi nedir?

2. Bu ihalede şike yapıldığı iddiaları doğru mudur?

3. Bu projelerin yeni ihaleleri ne zaman yapılacaktır?

4. Sırrın Köprülü Kavşağı projesinin gerek revize edilmesi gerekse de durdurulmasının,   kavşak çevresinde bulunan işyeri ve arsa sahiplerinin siyasi baskıları sonucu gerçekleştiği iddiaları doğru mudur? Doğru değil ise Sırrın Köprülü Kavşağı projenin revize edilme ve durdurulma gerekçeleri nelerdir?

5. Sırrın Köprülü Kavşağı projesine tekrar ne zaman başlanacaktır?

6. Projelerin uygulanması aşamasında, vatandaşların trafik çilesinin katmerlileşmemesi için ne gibi önlemler almayı planlıyorsunuz?

7. Şanlıurfa trafiğini rahatlatacak yeni projeler planlıyor musunuz? Planlıyorsanız bu projeler nelerdir?

"Urfa’da 3 köprülü kavşak iptal edildi" haberi için tıklayınız...

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER