19 Ağustos 2015 Çarşamba 09:03
Güven, Eltürk’ün ölümünü meclise taşıdı
banner23

-Haber Merkezi-

Şanlıurfa HDP Milletvekili Leyla Güven’in, İçişleri Bakanı Sayın Sebahattin Öztürk’e yönelttiği önerge şöyle:

“Seçim sonrası 2,5 aylık kısa süre içerisinde yaşanan Kobane Katliamı, Suruç Katliamı, Silopi Katliamı, Zergele Katliamı ile Cudi, Lice, Bingöl, Eruh’ta yapılan doğa katliamlarına ek olarak gözaltı ve tutuklamalarda yaşanan insanlık dışı muamele ve işkencelere bütünlüklü bakıldığında, seçim sonrası ortaya konulan politikaların topyekun bir soykırım amacı taşıdığı kendini ifşa etmektedir.

 

Türkiye’de savaş politikalarının üretilip çözüm sürecinin “buzdolabına kaldırıldığı”, çok boyutlu katliamların yaşandığı buna karşılık barış söylemlerinin susturulmaya çalışıldığı böylesi bir dönemde, 15 Ağustos 2015 tarihinde Kevser Eltürk'e (Ekin Wan) ait insanlık dışı görüntü, kadın bedeni üzerinden barışı katletmedeki kararlılığın ifadesi olarak basına sürülmüştür.

10 Ağustos 2015 tarihinde Muş'un Varto ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitirdiği belirtilen Eltürk'ün çırılçıplak soyulmuş ve vahşi bir şekilde işkence uygulanmış bedeni teşhir amaçlı sokağa bırakılmıştır. Eltürk’ün çıplak bedenine boynunda bir iple yerlerde sürüklenerek yaşatılan vahşetin görüntüsü,  insanlık onuru ayaklar altına alınarak sosyal medya ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden servis edilmiştir. Kevser Eltürk'ün cansız bedenini yıkayan kadınların ve görgü tanıklarının ifadelerinde yer bulan ağır işkence bulguları, Eltürk’ün yaşamını bir çatışmada yitirmediği, vahşice işkence edilmek suretiyle infaz edildiği yönünde ciddi kanıtlar sunmaktadır.

            Muş Valiliği yaptığı açıklamada görüntülerin doğru olduğunu kabul etmiş ve bu vahşeti gerçekleştirenlerin değil,  sadece görüntüyü çeken ve sosyal medyada paylaşanlar hakkında idari soruşturmanın başlatılacağını belirtmiştir.

Toplumsal barışın birincil önceliğimiz olması hasebiyle, hiçbir inanç, insani değer ve dahi savaş hukukunda yeri olmayan bir tutumla, Kevser Eltürk (Ekin Wan) şahsında barışa ve insanlığa yapılan bu vahşice saldırının faillerinin ortaya çıkartılıp cezalandırılması, kamu vicdanını rahatlatmak, toplumsal bellekte yaratılan tahribatın hafifletilmesi açısından hayati önem arz etmektedir.

Bu  Bağlamda;

1-      Kevser Eltürk'ün ölüm şekli hakkında elinizde ne tür bilgiler mevcuttur? Yaşanılan vahşetin detaylarıyla açığa çıkartılması amacıyla kapsamlı bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

 

2-      Kevser Eltürk’e yapılan işkencenin faillerinin açığa çıkarılması ve cezalandırılması amacıyla bir soruşturma başlatacak mısınız? Başlatmayacaksanız neden?

 

3-      Muş Valiliği yaptığı açıklamada sadece görüntüyü çeken ve sosyal medyada paylaşanlar hakkında idari soruşturmanın başlatılacağını belirtmiştir. Muş Valiliği’ne olayın failleri hakkında da soruşturma başlatmaları yönünde bir talimatınız olacak mıdır?

 

4-      Kevser Eltürk’ün yaşamını yitirdiği iddia edilen çatışma tarihi 10 Ağustos 2015 tarihi ile vahşetin görüntüsünün yayınlandığı 15 Ağustos 2015 tarihine kadar geçen 5 günlük süre içerisinde, gerçekleştirilen vahşetin görüntüsünün yayınlanacağına dair Bakanlığınız’a ulaştırılan bir bilgi mevcut mudur? Bakanlığınızın yetkili birimlerinden bu görüntünün yayınlanması yönünde bir talimat olmuş mudur?

 

5-      Son dönem savaş politikalarınız, daha önce Şanlıurfa Ceylanpınar’da gözaltında uygulanan ağır onur kırıcı muamele ve işkence, şu an ise kadın bedenlerinin çırılçıplak soyulup vahşice işkence edilmesi ve teşhir edilmesi şeklinde zuhur eden “insanlığa karşı işlenen suçları” da kapsıyor mu?

 

6-      Son örneğini TBMM özel oturumunda geçici AKP hükümetinin sözcüsü Bülent Arınç’ın vekilimiz Nursel Aydoğan’a ‘bir kadın olarak sus’ olarak kendini gösteren cinsiyetçi, kadın düşmanı söylemlerin, güvenlik politikalarının uygulanmasında “insanlığa karşı suç işlenmeye” varacak düzeyde yansımaları olduğunu, etki ettiğini düşünüyor musunuz?

 

7-      Kevser Eltürk şahsında kadın bedenine yönelik saldırıyla ilgili AKP kadın milletveki1leri başta olmak üzere konuya dair bilgi almak üzere Bakanlığınıza bir başvuru olmuş mudur?”

           

 

 

Son Güncelleme: 19.08.2015 09:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.