12 Kasım 2015 Perşembe 11:44
DBP VE HDP'DEN SİLVAN AÇIKLAMASI
 Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)  tarafından ortaklaşa basın açıklaması yapılarak Silan’da yaşanan olaylara tepki gösterildi.

 DBP il binasında gerçekleşen basın açıklamasına HDP İl Eş başkanları Sevda Çelik Özbingöl, Rıdvan Yavuz, HDP ilçe Başkanları DBP İl Başkanı Leyla coşkun ve partililer katıldı.

 Burada basın açıklamasını okuyan DBP İl Eş Başkanı Leyla Coşkun: “ AKP'nin, 7 Haziran sivil darbesi ile parlamento kapatılmış Türkiye Halkının iradesi yok sayılmıştır. Demokrasi bloğunun, 7 Haziran seçim başarısı kabul görmemiş, 1 Kasım seçim senaryosu ile kazanımları ortadan kaldırılma amaçlanmıştır. 1 Kasım Seçim stratejisinin temelinde demokrasi bloğunu baraj altında bırakma AKP hegemonyasını Türkiye'de egemen klima ve neticede alternatifsizlik oluşturulma amaçlanmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için hukuk dışı ve anti demokratik tüm uygulamalar hayata geçirilmiştir. Bir yandan muhalif basın ve tüm sesler kesilerek tepkisiz, refleksiz bırakıp kendisine biat ettirilmek isterken, diğer yandan direnen kesimleri siyasi soykırım operasyonları ile tasfiye etmek istemiştir. AKP bu politikaları sistematik bir temelde geliştirirken ortam tamamıyla terörizme edilerek bir yandan milliyetçilik duygular kışkırtılarak parti binaları saldırıya uğratılmış, diğer yandan da linç kampanyaları ile muhaliflere siyasi ve fiziki yönelimlere ortam hazırlamıştır. Sıkıyönetimi arattıran bu ortam ile 1 Kasım’ın seçim sonuçları adım adım hazırlanmıştır.

Oysa seçim süreçleri demokratik ve eşit koşullarda gerçekleşmesi gereken en demokratik süreçler olarak gelişir. Böylesi bir koşul 1 Kasım seçim sürecinde yaşanmadığı için Demokrasi bloğu, 1 Kasım seçim sonuçlarını normal bir seçim olarak görmemektedir. Dolayısıyla normal olmayan bu seçim sonuçlarını siyasal olarak değerlendirmek inkar ve imha siyasetini meşrulaştırmaktadır.

1 Kasım seçim sürecini ve sonucunu       böyle değerlendiriyor ve 7 Haziran seçim ruhunu

Sahipleniyoruz. 1 Kasım seçim sonuçları ve süreci AKP'nin Kürt ve demokrasi sorununa sistematik soykırım politikaları ile yaklaştığının açık kanıtı olmuştur. Tüm bu gelişmeler sadece seçim sonucu elde etmek için değil aynı zamanda devletin inkarcı-imhası politikasının bu temelde olduğunu göstermektedir. Yaşanan bu süreç bundan sonrada sistematik ve keskin bir şekilde devam edeceğinin kanıtıdır. Bu süreçte gelişecek olan, demokrasi çizgisi ve devletin klasik imhacı ve inkârcı çizgisinin gerginliği olacaktır. Kıyasıya mücadele bu iki çizgi arasında gelişeceği kesindir. Seçim öncesi Diyarbakır, Suruç, Ankara saldırıları ve 1 Kasım seçim sonrası Gever Sur, Cizre ve Silvan saldırıları bütünlüklü olarak devlet politikasının ifadesi olmuştur. Parti olarak, bu politikalara karşı özgürlüğünü koruma ve demokratik eylem selliği geliştirme ve yaygınlaştırma hamlesini benimseyeceğimizi belirtiyoruz. Bunun için, AKP'nin demokrasi bloğuna karşı geliştirdiği tüm yönelimleri kendimize yapılmış olarak değerlendiriyoruz. Silvan ilçemiz 9 günlük bir kuşatma içerisindedir. Silvan'daki sokağa çıkma yasağının bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Yarın sabah itibarı ile Urfa demokrasi güçleriyle Silvan'a hareket edeceğiz. Devlet ve AKP'nin baskıcı, otoriter, militarist    ve yasakçı zihniyetine karşı

'SOKAKLARDAYIZ, DİRENİYORUZ VE YASALAR' TANIMIYORUZ' sloganı ile bundan sonra tüm antidemokratik tutumlara karşı tüm demokrasi güçleriyle el ele hukuki ve demokratik eylemlerle alanlarda olacağız. Silvan'a Uygulanan Abluka Bitene Kadar Her akşam saat 20:00'de (8) ışık söndürme, ses çıkarma ve kapı önüne Gün içerisinde (gündüz) saat 13:50'de 10 (on) dakika ile tüm üyelerimiz ve çalışanları= işlerini bırakıp kapı dışına çıkılarak ve belirtilen 'slogan pankartı' ile 10 dakikalığına protesto eylemi yapacağız. Tüm Urfa halkına, Demokratık eylem çizgisini geliştirme çağrımızı yineliyor ve tüm halkımızı yarın öz yönetimleri sahiplenmeye, Silvan ile dayanışmaya Davet ediyoruz.” 

Son Güncelleme: 12.11.2015 11:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.