banner54

Baydemir; "Sıkmadık El Bırakmayacağız"

“TOPÇU MEYDANINDAS MİTİNGİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Baydemir burada yaptığı açıklamada; “ İnadına Demokrasi, Barış, çatışmaya karşı bir duruşla ve inadına cuntaya karşı bir direniş ruhuyla eş Başkanlarımız, milletvekilleri ve halkımızın katılımıyla Şanlıurfa’da 14 Ağustos’ta bir miting gerçekleştirmeyi arzuladık. Dün itibariyle mitingimiz Topçu meydanında yapılması yasaklandı. Şanlıurfa Valiliğinin keyfi kararıyla Topçu Meydanı için istemiş olduğumuz miting talebimiz bir emir vaki ile Paşa bağı alanına alınmış. Bizim yapmış olduğumuz resmi başvuru Topçu Meydanına dairdir. Buradaki amaç HDP’yi Şanlıurfa’dan izole etmektir ve HDP’nin halkla buluşması önünde setler oluşturmaktır. Biz bu kararı hukuka aykırı buluyoruz. Bu kararı HDP’ye karşı bir ötekileştirme, dışlama operasyonunun bir parçası olarak görüyoruz. Mitingimizi farklı bir tarihte mutlaka Topçu meydanında gerçekleştireceğiz. Hiçbir güç ve hiçbir irade halkın iradesinin üzerinde değildir. Şanlıurfa’da halkın iradesi aynı zamanda HDP’dir” dedi.

“3 SİYASİ PARTİ BİRLEŞMİŞ HDP’Yİ MAĞDUR EDİYOR”

15 Temmuz günü yaşanan Darbe girişimine ilişkin olarak ta konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir; “Cunta sivil iradeyi milletin iradesini hedef aldı. Halkın can güvenliğini tehdit etti ve parlamentoyu bombaladılar. Parlamento içerisinde bulunan bütün siyasetler bu manada cuntanın mağduru olacaktı. Ama bu gün 3 siyasi parti birleşmiş HDP’yi mağdur ediyor. HDP’nin iradesini tanımıyor. Eğer milli iradeyse milli iradeye saygıysa eğer demokrasi ise neden HDP dışlanıyor. Neden HDP yok sayılıyor ve ötekileştiriliyor. Bu gün yaşamış olduğumuz bütün süreç aynı zamanda çatışma pratiğinin birer sonucudur” diye konuştu.

“ÇÖZÜM MASASI DEVRİLMESEYDİ, ÖLÜMLER OLMAYACAKTI”

Çözüm sürecine de değinen Baydemir; “Eğer ki, çözüm masası devrilmemiş olsaydı, eğer ki ölümler olmamış olsaydı çözüm buzdolabındadır denilmemiş olsaydı savaşta başlamamış olacaktı. Eğer savaş başlamamış olsaydı cunta kalkışmayı yapacak zemini ve cesareti bulamamış olacaktı. Gerçek manada cunta ile yüzleşilmek isteniliyorsa ve bir kez daha darbe mekaniği işlenmesi istenmiyorsa çok açık ve net söylüyorum tecrit kaldırılmalıdır. Sayın Öcalan’a erişim engeli ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

BELEDİYE YASASINI ELEŞTİRDİ

Belediyelere yönelik çıkarılan yasaları da eleştiren Baydemir, “Plan bütçe komisyonunda geçen yasa tam bir darbe yasasıdır. Plan bütçe komisyonundan geçen kayyum yasası tam bir cunta yasasıdır. Halkın hür iradesi ile seçilmiş bir belediye başkanı İçişleri Bakanlığının iki kelimesi ile görevden alınabiliniyor ve onun yerine bir bürokrat veya dışarıdan herhangi birisi atanabiliniyor. Belediyelerin bütün eylem ve işlemleri adeta belediye meclisi yasama organıdır. Yasama organı elinden alınıyor. Milli irade, yerel irade ve halkın iradesi şu anda o yasayla darp ediliyor ve darbelenmek isteniliyor. Biz HDP olarak nasıl ki cuntaya karşıysak bütün antidemokratik uygulamalara karşıysak Parlamentoda bu yasanın geçmemesi için etkin bir muhalefet sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“CEZA ALMAKTAN KORKMUYORUZ”

Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkinde açıklama yapan HDP Milletvekili Osman Baydemir; “Bizler HDP ve HDP’ li siyasetçiler olarak bu toplumda çözüme kavuşulması için şiddetin ve ölümün durması için bedel ödemesi gereken ve risk alması gereken sadece ve sadece siyasetçiler olmalıdır. Çözümsüzlüğün faturası sivil halka ve insanlarımıza kesilmemelidir. Biz HDP’li vekiller olarak ceza almaktan korkmuyoruz. Cezaevine konulmaktan da çekinmiyoruz. Siyaset sorunları çözme aracıdır. Siyaset sorunları büyütme aracı değildir. Milletvekillerine dokunulmazlığının kaldırılması tam da Cuntaya dokunulmazlık verilmesi dönemi içerisinde gerçekleşti. Bu yasa aynı zamanda parlamentonun birinci kez darbelenmesidir. Eğer gerçekten bu girdaptan çıkılmak isteniliyorsa gerçeklerle yüzleşilmelidir ve milletvekilleri dokunulmazlığını kaldıran yasanın kendisi bana göre kaldırılmalıdır”  ifadelerine yer verdi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
HABERLER