29 Ekim 2015 Perşembe 10:33
Baydemir'den 1. sıra adaylara çağrı!

Umut DELİ

1 Kasım erken genel seçimlerine sayılı günler kala Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa il ve ilçe teşkilatlarının yanı sıra Milletvekili adaylarının katılımı ile basın toplantısı gerçekleşti.

Özel bir otelde gerçekleşen toplantıya HDP İl Eş başkanları Sevda Çelik Özbingöl, Rıdvan Yavuz, Milletvekili adayları Osman Baydemir, Feridun Öncel, Ziya Çalışkan, Yusuf Geçgel, İbrahim Ovabeyli, ilçe eş başkanları, parti yöneticileri basın mensupları ve davetliler katıldı.

 Toplantının asıl amacının seçim güvenliği olduğunu belirten İl Eş Başkanı Sevda Çelik Özbingöl konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ 7 Haziran seçimleri HDP’nin özgürlük, barış, demokrasi mücadelesini ve emeğin temsili yetini engellemeye çalışan 12 Eylül ürünü seçim barajını aşarak parlamentoda Kürt halkının ve emekçi halkların, emekçi sınıfların uzun yılardır verdiği onurlu mücadelenin sonucu olarak 80 vekille sonuçlanmıştır. 7 Haziran seçimleriyle ülkemiz tarihsel bir yol ayrımının eşiğine gelmiştir. Ya demokratik bir değişim, yada ülkemizin geleceğini belirsiz bir noktaya taşıyacak olan savaş veya kaos ortamı. Seçim sonuçlarını kabul etmeyerek tekrarlanmasına aslında 8 Haziran’da karar verilmiş ve ülkemizi, yeniden kuracak olan yeni bir toplumsal sözleşme yerine demokratik değişimle yok olacakları korkusu içerisinde saray dikta iğinde boyun egen meclis çoğunluğu kendi meşruiyetini sorgulayacak hale gelmiştir. Ne acıdır ki bu birkaç aylık süre içerisinde onlarca insanımız çok vahim bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Ülkemiz geri dönüşü olmayacak bir noktaya doğru sürüklenmek istenmektedir. Halkları bir birine düşman kılarak, toplumsal kutuplaşmayı arttırarak, kirli savaş yürüterek imha ve inkar siyasetini yeniden canlandırma peşinde olanlar bu savaşın ve bu savaşta yitirilen onlarca insanın kendilerine iktidarın kapısını açacağına zannetmektedirler. Ancak, yanılıyorlar halklar savaşın neden çıktığını çok iyi biliyor ve bunun hesabını bir Kasım seçimlerinde 400 vekil hayalini kuranlardan da açıkça soracaktır. Gerçek demokrasi ancak toplumun güçlenmesi ve bunun özgürlüğün, adaletin ve eşit yurttaşlığın temeli haline gelmesiyle mümkündür. 1 Kasıma giderken içtiğimiz su ve soluduğumuz hava kadar barışa, demokrasiye ve adalete ihtiyacımız vardır. 1 Kasım eşit yurttaşlık temelinde farklılıklarımızla birlikte yaşayacağımız Türkiye’de kendimizi yöneteceğimiz Demokratik Türkiye yakışan yeni kapı olacaktır” Dedi.

“SEÇİM GÜNÜ KIRK HAREMİLER İLE UĞRAŞIYORUZ”

Halkların Demokratik Partisi Şanlıurfa Milletvekili adayı eski belediye Başkanı Feridun Yazar, Seçimlerde oy ve mal mülk çalan Kırk haramilerle uğraştıklarını belirterek “Değerli arkadaşlar uzun yıllardan buyana ne zaman seçime birkaç gün kaldı sürekli olarak seçim güvenliğini seçim günü neler olabileceğini tartışıp dururuz. Bunun sebepleri var tabi, halen Kenan Evren ve arkadaşlarının darbe ana yasası ve o anayasaya uygun siyasi partiler yasası ve yine o ana yasaya göre hazırlanmış bir seçim kanalıyla seçime giriyoruz. Bunun için demokrasinin tam bir zemin üzerine oturdu dememiz zaten mümkün değildir. Bütün bu sakatlıklara rağmen bu seçimlerde seçim günleri maalesef kırk haremiler ile uğraşıyoruz. Bu kırk haremiler öteden beri bu memleketin başına bela olmuş, hem parasını çalıyorlar, hem malını mülkünü çalıyorlar, hem de oyları çalmaya çalışıyorlar. Ama biz bu kırk haramilerle uzun yıllardan beri uğraşmayı öğrendik artık, bizde onlarla deneyim sahibi olduk, onların bu yoldaki hırsızlıklarına müsaade etmeyeceğiz.” Diye konuştu.

“İKİ AYAKLI KEDİLERİN TRAFOYA GİRMEMESİ İÇİN GELİN BERABER MÜCADELE EDELİM”

 Seçim günü yani 1 Kasımda olası bir oy çalını mı ve iki ayaklı kedilerin trafolara girmemesi için bütün siyasi partilerin 1. Sıra Milletvekili adaylarına çağrıda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili adayı Osman Baydemir ise: “ Bugün burada Demokrasilerde olmazsa olandır sandık, seçim ve demokrasilerde seçimin özü olan halk iradesinin her hangi bir baskı, tehdit, şantaj ve hırsızlığa maruz kalmadan halkın hür iradesi ne ise onun sandığa girmesi, sandığa giren irade her ne ise onun sandıktan çıkması kayıt altına alınması ve onun sonuçları doğrultusunda temsili yetin tecelli etmesine dair çığlığımızı, çağrımızı Urfa halkı ile ve Türkiye kamuoyuyla paylaşmak üzere huzurunuzda bulunuyoruz. Urfa halkının hür iradesi ne ise başımız gözümüz üzerine kabulümüzdür. Halkın iradesi ne ise kabul ediyoruz. Bütün Urfa halkına şimdiden ilan ediyoruz, bize yani HDP’ye verilmemiş bir oyun, bir reyin, hanemize yazılması haram olsun. Ret ediyor ve kabul etmiyoruz. Bize verilecek bir oyun bir reyin bir başka siyasi partinin hanesine yazılmasını haram ederiz, asla ve kata buna müsaade etmeyiz, buna izin vermeyiz, buna fırsat vermeyiz, hukuk zemini içerisinde mutlaka ama mutlaka bunun hesabını sorarız. Tamda bu amaçla bu birlikteliği ortaya koyuyoruz, demokratik bir ülkede, demokratik bir rejimde eğer ki seçimler şaibeli gerçekleşiyorsa o ülkede hiç bir şey doğru işlemez. Ama bir ülkede seçimde şeffaf, gizli oy kullanımı açık tavsif herkesin yurttaşın hür iradesine saygı duyduğu bir atmosferde bir zeminde gerçekleşiyor ise emin olun o ülkenin önü aydınlıktır, o ülkenin geleceği aydınlıktır. Aynı zamanda bir şehir eğer ki iradesine sahip çıkıyorsa,  iradesinin baskılanmasına izin vermiyorsa, fırsat vermiyorsa, emin olun o şehrinde önü aydınlıktır, o şehirde bütün ülkenin aydınlık geleceğinin aynı zamanda lokomotifidir, aynı zamanda öncü şehirdir. İşte, Urfa Türkiye’nin aydınlık geleceğini inşallah 1 Kasımda ortaya koyacağı pratikle lokomotif görevini görecektir” Dedi.

“YEREL SEÇİMDE HIRSIZLAR OY ÇALDILAR”

2014 yerel seçimlerinde hırsızlar tarafından oy çalındığını öne süren HDP Şanlıurfa Milletvekili adayı Osman Baydemir: “ Aydınlık yarınlarımızın öncü şehri olma görevini üstlenecektir. 2014 Mart ayında bu şehirde mahalli iradeler seçiminde bir deneyim yaşadık. Çok açık ve net söylüyorum, o deneyimde “hırsızlar, oyları çaldılar” Maruble ettiler, o çalma ve Maruble üzerinden bir sonuç elde ettiler. Şimdi söylüyorum o sonucun hayrını gördüler mi? Görmediler, 763 proje sahibi nerede? İçerisinde hilenin, içerisinde hırsızlığın, içerisinde yalanın dolanın, hiçbir başarı öz ifade ile başarı değildir. Kimse bunun hayrını görmemiştir ve göremezde. Bu Mübadele çağrımızdır, gelin ey siyasi partiler özelliklede iktidar partisi, özelliklede AKP, gelin hırsızlıktan vazgeçin. Halkın hür iradesi ne ise sizlerde buna rıza gösterin sizlerde bunun korunmasının bir parçası olun. 2015 7 Haziran seçimlerinde her iki eş başkanlarımda yanımda, milletvekili arkadaşlarım yanımda, bütün parti arkadaşlarım yanımda. Onlarca ihlalleri anlatarak geldik, bunlardan bir tanesi blok oy kullanmaya zorlamak, adına tulum oy dedikleri bir yerleşim birimidir. Özelliklede kırsalda adını da söylüyorum Haliliye köylerinde, Karaköprü köylerinde, Akçakale, Harran köylerinde bir birey bir şahıs, sandık başına geçiyor bütün köy ahalisinin oylarını patır, patır, patır vuruyor. Tarih 21. Yüzyıl 1934’te her bireyin, kadının, gencin, yaşlının, her bir bireyin bir reyinin olduğu ana yasa hükmüne bağlanmış 21. Yüzyılda 2015 yılında bir şahıs, bir köyde, gidiyor sandık başına patır, patır bütün oyları bir siyasi partinin lehine kullanıyor. Vallahi bunu vali biliyor, Vallahi bunu Cumhuriyet Başsavcısı biliyor, Vallahi bunu il seçim kurulu başkanı biliyor, Vallahi bunu Başbakanda biliyor, Vallahi bunu Cumhurbaşkanı ’da biliyor. Hani demokrasi? Hani self ve seçim? Hani özgürlük? Nerede? Gelin bu seçimde gelin bu uygulamanın Urfa’da tarihinde çıkaralım, atalım. Bir bireyin ister şah olsun, ister padişah olsun, ister milletvekili olsun, ister muhtar olsun, ister emekçi olsun, ister işveren olsun. Her bir bireyin bir tane reyi vardır, hiç kimse eşinin yerine oy kullanamaz, gidiyor sandık başına kadın nüfusu sandık başına gelmeyecek diyor kadınların yerine oy kullanıyor. Ya bu ayıptır, bu günahtır, bu veba almaktır. O halde blok oy kullanımını önlemek, bunun için mücadele etmek, bunun için çaba sarf etmek sadece biz HDP’nin görevi değildir. Ben demokrasiye inanıyorum, ben hakka inanıyorum, ben hukuka inanıyorum, ben insan onuruna inanıyorum, ben insan haysiyetine inanıyorum diyen herkesin ortak çabası olmak durumundadır. Bir diğer husus, bazı kırsal bölgelere müşahitlerimiz alınmadı. Dövüldüler, sövüldüler, kafaları kırıldı hastanede gidip ziyaret ettik. Çok açık ve net söylüyorum anayasal suç işlemiş olacaksınız ve bunun hesabını mutlaka yargıda, mutlaka adalet zemininde vereceksiniz bu uygulamanın tekerrürü halinde” Diyerek kaygılarını belirtti.

“ENDİŞEMİZ VAR, FAZLA OY PUSULASI BASILACAĞINA DAİR DUYUMLARIMIZ VAR”

1 Kasım erken genel seçimlerinde Şanlıurfa’da oy kullanımında endişelerinin olduğunun altını çizen HDP Şanlıurfa Milletvekili adayı Osman Baydemir: “ Endişemiz var,  ey Urfa halkı endişe ve kaygımız var. Fazla oy pusulası basılacağına dair duyumlarımız var. Zinhar hiçbir matbaa buna cüret etmemelidir, 3-5 kuruş hırsızlık parası kazanılacak diye o matbaanın örneğin tespit edilmesi halinde ilelebet kapatılması ve demokrasi haysiyetine yönelik bir saldırının iş birlikçisi olunmasını hiç kimse her halde sırtlamak istemeyecektir. Fazla oy pusulasının önlenmesi konusunda bir kez daha ilgili kamu görevlilerini göreve çağırıyoruz, göreve davet ediyoruz. Oylar sayıldı tutanaklar tutuldu, ıslah imzalar atıldı, sandık görevlilerine verildi, torbalar arabalara konuldu, ilçe seçim kuruluna doğru birleştirme işlemi yapılmak üzere yola çıktı. Malumunuz güneş erken batıyor, mevsim ve iklimsel koşullardan kaynaklı. O araçlar başka bir mekana girmesi, torbaların değiştirilmesi, sahte tutanaklarla yerlerinin değiştirilmesi ne dair kaygılarımız var ama bizimde önlem ve tedbirlerimiz var. Araçlarla sandıklar seçim kuruluna gidene dek kameralı bir şekilde kayıt edilip önlem alacağız. Var gücümüzle kameralar kullanımı yapacağız, araçlarla var gücümüzle takip etmeye çalışacağız, bir tek tanesinin tespiti çok açık ve net söylüyorum ana yasal suçtur ve aynı zamanda seçmenin kendisi takip etmek hakkıdır, görevidir.” Diye belirtti.

1.SIRA VEKİL ADAYLARINA ÇAĞRI YAPIYORUM”

Şanlıurfa’daki siyasi partilere seslenerek 1. Sıra Milletvekili adaylarına seslenen Baydemir,: “ AKP 1. Sıradan Faruk Çelik ve diğer partilere sesleniyorum, gelin 1 Kasım günü bir odaya geçelim ve seçimi beraber takip edelim halk görsün demokrasiyi. Olurda trafolara iki ayaklı kedi girerse beraber mücadele edelim. Olurda sandıklarda değişiklik olursa beraber çözelim” Diyerek siyasi partilere seslendi.

 Yapılan basın toplantısının ardından toplantı, soru ve cevaplı olarak devam etti.

 

 

 
Son Güncelleme: 29.10.2015 10:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.