Baydemir Bozova’nın su sorununu sordu

Şanlıurfa HDP Milletvekili Osman Baydemir Birecik’in ardından Bozova’nın da su sorununu meclise taşıdı.

Baydemir Bozova’nın su sorununu sordu

Baydemir Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yanıtlamasını istediği soru önergesinde Bozova’nın su sorununu gündeme getirdi.

İşte o önerge;

Urfa ilimiz ekonomisi ve zengin toprakları göz önüne alındığında tarıma dayalı illerimizin başında gelmektedir. Son 13 yılda 24,4 milyarlık yatırım yapıldığı söylenen ilimizde, Urfa ve ilçelerine bağlı köylerde bırakın tarımsal sulamayı, içme suyu sorunu dahi çözülememiştir. Etkili yatırımların yapılmadığının bir başka göstergesi olan içme suyu sorunu, 21. yy Türkiye'sinde, Urfa’ya bağlı ilçelerde ve köylerde ikamet eden yurttaşlarımızın yıllardır yaşadığı ciddi bir mağduriyettir. 

54 bin 775 nüfusa sahip Bozova ilçe merkez ve köylerinde, içme suyu sıkıntısı ciddi boyutlarda yaşanmakta, hatta Bozova ilçe merkezimizde içme suyunun sağlıklı koşullarda hanelere ulaşmadığı, Adıyaman’ın bazı köylerinin kanalizasyon bağlantısının, Bozova ilçesi içme suyunun sağlandığı Fırat nehrine aktığına dair tespitler ilçe sakinleri tarafından dile getirilmektedir.  

Her ne kadar, içme suyu ve alt yapı hizmetleri, ilgili Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda ise de Bakanlığınız ile ilgili belediye arasındaki çalışmalar ancak bu sorunu giderebilir.

 

Bu gerekçelerle; 

1- Bozova ilçemizde temiz su arıtma tesisi var mıdır?  Yok, ise, temiz su arıtma tesisi ne zaman planlamaya alınacak, ne zaman inşa edilecek, ne zaman halkın hizmetine sunulacaktır?

2- Bakanlığınızın ve İller Bankası’nın ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması bulunmakta mıdır?

3- Bozova ilçemize bağlı kaç köyümüzde içme suyu kuyudan karşılanmaktadır? Kaç hanenin içme suyu bağlantısı bulunmaktadır?

4- Bozova ilçemize bağlı kaç köyde köylülerimiz içme suyunu kendi imkânları ile sondaj kuyusundan temin etmektedirler?

5- Bozova ilçemizde atık su arıtma tesisi var mıdır? Yok, ise, atık su arıtma tesisi ne zaman planlamaya alınacak, ne zaman halkın hizmetine sunulacaktır? Konu hakkında, Bakanlığınız ve İller Bankası’nın, ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması var mıdır?

6- Bozova ilçemize bağlı kaç köyde kanalizasyon alt yapısı bulunmaktadır? Kanalizasyon alt yapısı olmayan köylere dair bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Bakanlığınızın ve İller Bankası’nın ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması var mıdır?

7- Yurttaşlar arasında, köylere hizmet götürülürken, siyasi saikle ayrımcılık yapıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise, ayrımcılık yapan kişiler hakkında her hangi bir yaptırımız olacak mıdır?

8- Bozova ilçemiz için yukarda bahsi geçen ve temel insani ihtiyaç olan su ve alt yapı ihtiyacının giderilmesi için Bakanlığınız ve bağlı ilgili kuruluşların 2016 bütçesinde ayrılan bir ödenek mıdır? Var ise, ayrılan ödenek ne kadardır?

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 22:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET EMIN GÖZKIRAN
MEHMET EMIN GÖZKIRAN - 3 yıl Önce

Yürü be ape osman kim tutar seni

SIRADAKİ HABER