Başbakan Yıldırım: “Bakan Sayısı Azaltılmalı”

Başbakan Binali Yıldırım, bakanlık sayısının azaltılması konusundaki açıklamalara işaret ederek, “Kişisel görüşüm, AK Parti Genel Başkanı olarak bakan sayısı daha da azaltılmalıdır” dedi.

Başbakan Yıldırım: “Bakan Sayısı Azaltılmalı”

Başbakan Binali Yıldırım, TRT Haber televizyonunda Erhan Çelik’in sorularını cevapladı. Avrupa-Türkiye ilişkilerine işaret eden Yıldırım, Avrupa’nın kendi seçim hesaplarını Türkiye üzerine kurmaması gerektiğini belirtti. Yıldırım, “Taraf oldukları zaman o zaman da bizim söyleyeceğimiz sözlere katlanmaları lazım, hani nerede Avrupa değerleri? Bunun cevabını milletimiz 16 Nisan’da verecek” ifadelerini kullandı.
Göçmenler konusunda AB’nin verdiği sözleri tutmadığını belirten Başbakan Yıldırım, “Evet veya hayır çıkması ile alakalı bir durum yok. Evet çıkacağından şüphemiz yok. AB ile ilişkilerimizi uzun vadede konuşmamız gerekiyor. Gelecek vizyonunu gözden geçirmesi gerekiyor. İngiltere çıkıyor. Oluşan hantallıktan dolayı memnuniyetsizlik yüzde 60’a varmış. Türkiye ile gelecekte nasıl bir yolculuğa çıkacağız karar vereceğiz” şeklinde konuştu.
Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nun hayır grubunun başını çektiğini ve Kılıçdaroğlu gibi korku anlatmadıklarını, endişe pompalamadıklarını ifade etti. Geçmiş dönemlerdeki hükümetlerde cumhurbaşkanı ve başbakan arasındaki ilişkilere değinen Yıldırım, bu örnekleri elindeki notlarla açıkladı. Yıldırım, 1987 yılında Güney Kore’nin karar vererek sistem değişikliğine gittiğini ve başkanlık sistemine geçtiğini belirterek, bu sisteme geçmesiyle Güney Kore’de 1997, 2007 ve 2015 yıllarında kişi başına düşen milli gelirdeki artışa işaret etti.

TEK ADAM TARTIŞMALARI
Tek adam tartışmalarına değinen Yıldırım, “Tek adam padişahlıkta, monarşide olur. Tek adam demokraside olmaz. Demokraside egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bugünkü gibi değil, öyle yazmasına rağmen egemenlik kayıtsız şartsız milletin olmuyor, ara ara burnunu sokanlar oluyor. Belediye başkanı, muhtar iki tane mi seçiyoruz? Meclisi var, ekibi var, bunları niye konuşmuyoruz? İkinci sene millet memnun kaldı, millet tekrar seçiyor, üçüncü sene memnunuz tekrar seçelim diyor, yok. Öyle bir durum var. Patronun millet olduğu yerde tek adam olmaz. Türkiye’nin bir bölgesine gidip rahat oy alıp, vaziyeti idare etmekle olmaz. Sahillerden belirli bölgelerden oy alacağız, siyaset de devam edecek, genel başkanlıkta var, fiyakam da yerinde. Güneydoğu’ya gideceğim oy alacağım, terör örgütüne teslim olacağım, öyle bir şey yok. Türkiye’nin her tarafından oy alması lazım. Herkesten oy alması lazım. Alamazsa seçilemez cumhurbaşkanı. Bu sistem, garantili hükümet sistemi veya millet hükümet sistemi. Millet sandıkta iki tane oy veriyor. Birisini Cumhurbaşkanına birisini de milletvekillerine. Güvenoyunu millet veriyor. Millet diyor ki 5 sene sana görev verdim, git çalış. Vatandaşın beklentilerini karşıla. Ülkeyi kalkındır, memleketi iç tehditlere dış tehditlere karşı koruyor. Diktatörlük dediğin, babadan oğula, dinamik güçleri kullanarak alavera dalaverayla yıllarca iş başında kalmak demek” şeklinde konuştu.

“FESİH DİYE BİR ŞEY YOK”
Yürütmenin memleketin işlerine bakacağını, Meclisin kanunlar yapacağını belirten Yıldırım, “Şimdi iktidar partisi olur vermeden hiçbir milletvekilinin teklifi kabul edilmez. İkinci konu Meclis sadece milletvekilleri kanun yapacak. Hükümet kanun teklifi veremiyor mevcut sistemde. Burada öyle bir şey yok. Konya milletvekili kanun teklifi verecek, gerekli desteği bulunca kabul edilecek. Fesih yok, Meclisi feshetme diye bir şey yok. Seçime götürme var. Meclisi seçime götürme. İki tane irade oluşuyor. Biri yasama, biri yürütme, ikisine de kararı millet veriyor. Meclise ve cumhurbaşkanına seçim yenileme yetkisi veriyor bu sistem. Bu durumda ilk akla gelen seçime götürmek midir, oturup anlaşacaklardır. Gerekli cezayı verir millet, yapamazsınız bunu. Karşılıklı seçim kozu, hakkı, aslında uzlaşmayı getiriyor. Kriz çözmeyi getiriyor, anlaşmayı getiriyor. Bu eminim ki istikrarı, tek başına güçlü iktidarı 5 yıl boyunca koruyacak. Bu, teminat maddesi, sigorta maddesi” açıklamasında bulundu.
Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Gelecek değişiklikle, cumhurbaşkanı, bakanlar veya cumhurbaşkanlığı yardımcıları her türlü suçla suçlanabilecekler. Hem suçlama çeşitleri artıyor, her konuyla ilgili hakkında suç iddia edilebiliyor. Bir başka şey daha var, o yalan. Ömür boyu bunlar dokunulmaz olacak, yok böyle bir şey. Görev yaptığın dönemlere ait iddia ortaya atılırsa, oradaki kurallar uygulanacak. Bu, hukukun evrensel kuralıdır. Suç işlediniz, suç işlediğiniz tarihte su

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER