AYHAN, OKULDA ZEHİRLENME VAKALARINI TBMM’YE TAŞIDI

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Şanlıurfa’da geçtiğimiz günlerde okulda zehirlenen 98 öğrencinin durumunu ve taşımalı eğitimi Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya sordu.

AYHAN, OKULDA ZEHİRLENME VAKALARINI TBMM’YE TAŞIDI
 Halkların Demokratik Partisi(HDP) Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı: “ Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına”

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı tarafından Anayasanın 96'ıncı İçtüzüğün 99'uncu maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 Basında ve kamuoyunda, "Taşımalı Eğitim" yapan okullarda yemek zehirlenmesi vakalarına sık rastlamaktayız. Son olarak 02/12/2015 tarihinde, Şanlıurfa Merkez Haliliye ilçesine bağlı Germüş Mahallesi'ndeki Yeşilurfa İlk ve Orta Okulu'nda 98 öğrenci yemek zehirlenmesinden hastaneye kaldırılmıştır.

"Taşımalı Eğitim" yapan okullardaki öğrencilerin büyük bir bölümü yemekleri beğenmediklerini ifade etmektedirler.

"Taşımalı Eğitim" yapan okullarda yemek hizmetleri ihale yöntemi ile verilmektedir. İhale bedelleri belirlenirken kalite, hijyen, sağlıklı ve dengeli beslenme, sağlıklı taşıma, sağlıklı servis vb. unsurların yeterince gözetilmediğini düşünmekteyiz. Bu unsurlar yeterince gözetilmediğinde ihale bedelleri çok düşük olacağından kalite ve sağlıktan söz edilemez.

Ayrıca Bakanlığınız ve Sağlık Bakanlığı tarafından yemek ve yemekhanelerin yeterince denetlenmediğini düşünmekteyiz.

Bu durumlar öğrencilerimizi ciddi olarak tehdit etmekte, öğrenci velileri ve ailelerini de tedirgin etmektedir.

Bu bağlamda;

Bir öğrencinin üç öğün yemeği için alınan hizmetin bedeli kaç liradır?

Bu miktar ile alınan yemek hizmetinin, çocukların dengeli ve sağlıklı beslenme ihtiyacını karşılayabileceğini düşünüyor musunuz?

Yemek hizmet alımı için, ihale bedelleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz?

Yemek hizmet alımlarıyla ilgili günlük denetlemeler kimler tarafından yapılmaktadır?

Bu denetlemeleri yapanlar akademik yeterliliğe sahipler midir?

Bu denetlemeler Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak yürütülüyor mu?

Okul yemekhaneleri kapsam, hijyen ve donanım bakımından yeterli midir?

Son beş yıl içerisinde kaç okulda yemek veya gıda zehirlenmesi vakası yaşanmıştır? Bu yaşanan zehirlenmelerde kaç öğrenci etkilenmiştir?

Zehirlenme vakası yaşanan okullarda, ihmali bulunanlar hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? Şayet açılmışsa sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER