Ayhan, o hastaneyi gündeme taşıdı

Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yaşanan sorunlarla ilgili olarak, Başbakan Binali Yıldırım’a yanıtlaması talebi ile soru önergesi yöneltti.

Ayhan, o hastaneyi gündeme taşıdı

Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın, Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği önerge şöyle;

Basında ve kamuoyunda Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi personellerinin ciddi baskı ve sorunlarla karşı karşıya olduklarına dair iddialar yer almaktadır. Personel yetersizliğinden kaynaklı olarak yıllık izinlerin kullandırılmadığı, 24 saat nöbet tutturulduğu, servislerde tek personel çalıştırıldığı, temizlik ve hijyen konusunda sıkıntılar yaşandığı; hastane hizmet binasının fiziki olarak yetersiz olduğu, hemşire odalarında pencere havalandırma bulunmadığı; görevlendirmelerde liyakatın esas alınmadığı, çalışanların yaşam tarzı ve düşünce yapısına göre görevlendirildikleri ya da görev yerlerinin değiştirildiği, görev yeri değişikliklerinin yoğun olmasının verimi düşürdüğü; iş kıyafetlerinin seçimi ve temininde dayatmalarda(Personelin görüşü alınmadan kıyafet seçiminin yapılıp yönetim tarafından satışının yapıldığı) bulunulduğu iddiaları söz konusu iddialardan bazılarıdır.

Personellerin yaşadıkları sorunları, yönetime defalarca iletmelerine rağmen çözümler üretilmediği, yaşanan sorunlarla ilgili olarak çok sayıda çalışanın BİMER e şikayette bulunmasına rağmen her hangi bir işlemin yapılmadığı; sorunlarla ilgili olarak geliştirilen eleştiri ve çözüm arayışlarının hastaneyi kötüleme olarak değerlendirildiği iddia edilmektedir. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği'nce, hastane yönetim kurulu kararı üzerine, 16/06/2016-E.20157 tarih ve sayılı, başhekim Doç Dr Hasan KARSEN e-imzalı bir yazı yayınlanmıştır. Söz konusu yazıda; "06.06.2016 tarih ve 2016/07/03 sayılı Hastane Yönetim Kurulu Kararıyla; Hastane genelinde çalışma kurallarına uymayan, nöbette uyuyan, hal ve hareketleriyle amirlere saygısız tavırlar sergileyen, çeşitli ortam ve aracılarla hastaneyi kötüleyen personelin döner sermaye katkı payının düşürülmesi ve haklarında yasal işlem başlatılması uygun görülmüştür." denilmektedir.

Şanlıurfa'da, SGK tarafından birçok özel hastane ve tıp merkezinin sözleşmelerinin feshedilmesi/yenilenmemesi ve H.Ü.Araştırma ve Uygulama Hastanesinin yeni hizmet binasına taşınması ile hasta sayısında ciddi bir artışın yaşanması çalışanların iş yükünü de ciddi olarak arttırmaktadır. Gerek iş yükünün artması gerekse de iş yerinde yaşanan baskılar çalışanları olumsuz etkilemekte, vatandaşa kaliteli hizmet sunma konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır.

Bu Bağlamda;

1.            Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 15 Şubat 2016 tarihinde yeni hizmet binasına taşınması ile hasta sayısındaki artış nedir?

2.            Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin sağlıklı hizmet verebilmesi için kaç personele ihtiyaç vardır? Alanlara göre dağılımı nedir?

3.            Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde kaç hemşire görev yapmaktadır? Eğitim durumuna göre, lise/ön lisans/lisans/yüksek lisans ve üyesi bulunduğu sendikaya göre dağılımı nedir?

4.            Görevlendirmelerin liyakat ve kariyer durumuna göre belirlenmediği iddia edilmektedir. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde kat sorumlusu hemşire sayısı kaçtır?  Bunların eğitim durumuna göre, lise/ön lisans/lisans/yüksek lisans ve üyesi bulunduğu sendikaya göre dağılımı nedir?

5.            İddialara göre personellerin görev yerlerinin yoğun olarak değiştirildiği iddia edilmektedir. 01.01.2016 tarihi itibari ile görev yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Bu görev değişikliklerinin gerekçeleri nelerdir?

6.            Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin yeni personel alım talebi mevcut mudur? Mevcut ise bu talepler karşılanmış mıdır? Karşılanmamış ise gerekçesi   nedir?

7.            01.01.2016 tarihi itibari ile Başbakanlığınıza bağlı BİMER' e,  Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki uygulama ve sorunlarla ilgili olarak yapılan ihbar sayısı kaçtır? Bu ihbarlarla ilgili ne gibi işlemler yapılmıştır? İhbarlar üzerine açılmış herhangi bir soruşturma mevcut mudur?

8.            Söz konusu hastanenin hemşire odalarının penceresiz ve havalandırmasız olduğu iddiaları doğru mudur? Doğru ise hastanenin fiziki koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili herhangi bir çalışmanız mevcut mudur?

9.            Söz konusu hastanenin başhekimliğince yayınlanan yazıda belirtilen "...hal ve hareketleriyle amirlere saygısız tavırlar sergileyen, çeşitli ortam ve aracılarla hastaneyi kötüleyen personelin..." ifadesinde, saygısızlık olarak nitelendirilen hal ve davranışlar nelerdir? Personellerin işyerindeki sorun ve uygulamaları eleştirip, çözüm aramalarının "hastaneyi kötüleme" olarak değerlendirilip, soruşturma ve ceza konusu edilmesini nasıl değerlendirmektesiniz?

10.          Söz konusu hastanenin başhekimliğince yayınlanan yazı doğrultusunda döner sermaye katkı payı düşürülen personel mevcut mudur? Mevcut ise sayısı kaçtır?

11.          Personelin döner sermaye katkı payının düşürülmesi ile yetkili kişi ve birimler hangileridir?

12.          Söz konusu hastane yönetim kurulunun, yetkisi olmadığı halde personelin döner sermaye katkı paylarının düşürülmesi yönünde karar aldığı iddialarını nasıl değerlendirmektesiniz? Yetki aşımı yaptığı iddia edilen hastane yönetim kurulu hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

13.          Söz konusu hastanenin başhekimliğince yayınlanan yazı doğrultusunda hakkında soruşturma açılan personel mevcut mudur? Mevcut ise sayısı kaçtır?

14.          Personellerin iş yerlerinde giydiği formaların, özellikle kadın çalışanların kullanımına uygun olmadığı, çalışanların görüşleri alınmadan belirlendiği ve hastane yönetimince 80 TL talep edildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2016, 10:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 3 yıl Önce

Ben o kurumda tasaron olarak çalışıyorum bize söylenen mesainiz 8 saat o saattede çalışacaksınız anladigin köle zihniyeti eksik konuk edilmiyor transfer cihazı çalışmıyor temizlik personel sayısı az ve bütün yük onlara yükleniyor keyfi işten atarız düzmece tutanaklar yazılıyor ve yöneticiler başhekim dail yönetici yeterliliği ve vasfina sahip değil cahil ukala sadece dönersek fazla para alabilmek için kendilerine keyfi nobetler yazıyor çözüm üretmek yerine sadece kaba davranıp etrafında ki çalışanların ilkel saygı anlayışı ile saygı bekliyor bilgi işlemcileri keyfi uygulamalar gel gel gor git bakışı var sağlık personeline saygı yok güvenlikli sayısı her mesai de 8 kişi kendilerini korunamıyor ordaki çalışanı nasıl korusun

Bekir
Bekir - 3 yıl Önce

Başlar ayak ayaklar baş olmuş kendi ego tatmini için yapamayacak bireyleri yok çoğu idareci 2 yıllık veya açık ogretim mezunu durum ortada bütçeyi sıkıyor personel alimi o yüzden yapılmıyor zaten yazık ve anlamadığım olan hocaların çoğu niye gitti yenisi niye gelmiyor bu memleketin insanına yazın

Bekir
Bekir - 3 yıl Önce

Başlar ayak ayaklar baş olmuş kendi ego tatmini için yapamayacak bireyleri yok çoğu idareci 2 yıllık veya açık ogretim mezunu durum ortada bütçeyi sıkıyor personel alimi o yüzden yapılmıyor zaten yazık ve anlamadığım olan hocaların çoğu niye gitti yenisi niye gelmiyor bu memleketin insanına yazın

erebawoere
erebawoere - 3 yıl Önce

Urfanın sahibi yok. Kim bir parça ekmek bulduysa onu alıyor. Ve sahibine köpek oluyor. Hastane yönetimi neden bu maddeleri sağlık bakanlığına bildirmiyor.! Daha çok insan evine ekmek götürse,iyi olmaz mi? Düşünen yok. Neyse boşverin.

SIRADAKİ HABER