14 Temmuz 2016 Perşembe 10:50
Ayhan, “Milli Eğitimde usulsüzlük”
banner23

 Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’ın, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yönelttiği önerge şöyle;

            “2016 yılı Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmeleri işlemlerinde Şanlıurfa ili Siverek, Viranşehir ve Bozova ilçelerinde usulsüzlükler yapıldığı iddia edilmektedir. Söz konusu ilçelerde yönetici kadrosu boş bulunan okullar duyuruya çıkarılmış, gerekli şartları taşıyan öğretmenler başvuruda bulunmuş, başvurusu kabul edilenler mülakata çağrılmış, alınan puanlara göre tercihlerde bulunulmuştur. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin tercih sonuçlarını onay için Şanlıurfa Valiliğine gönderdiği, valiliğin bazı sendika üyelerinin isimlerinin üzerini çizip iade ettiği, ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin de isimleri çizilen öğretmenleri listeden çıkararak tekrar onaya gönderdiği iddia edilmektedir. Bazı öğretmenlerin puanlarının yeterli olmasına rağmen okul müdürlüklerinin boş bırakılarak görevlendirilmedikleri, aynı okulları tercih eden öğretmenler arasında daha düşük puanlı öğretmenlerin görevlendirildikleri iddia edilmektedir. Siverek ilçesinde en yüksek puanı alan bir öğretmenin tercih ettiği okulun boş bırakılarak atamasının yapılmadığı da iddialar arasındadır.

            Atamalarda sözlü sınavların (mülakat) suistimallere açık olmasına rağmen mülakatları da göz ardı ederek, keyfi atamaların yapıldığı iddiaları anayasa ve yasaların eşitlik ve görevde liyakat ilkelerini açıkça ihlal etmektedir.

            Bu bağlamda;

1.         Şanlıurfa ilinde 2016 yılı Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerinde, görevlendirme yapılmayarak boş bırakılan okul müdürlüğü sayısı kaçtır? Görevlendirme yapılmama gerekçeleri nedir?

2.         Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda, aldıkları puanlara göre görevlendirilmeleri gerekip de görevlendirilmeyen personel sayısı kaçtır? Bu personellerin görevlendirilmeme gerekçeleri nelerdir? Bu personellerin sendika üyeliklerine göre dağılımı nedir?

3.         Aynı kurum müdürlüğü için tercihte bulunup daha düşük puanlı olan personellerin görevlendirildiği iddiaları doğru mudur? Bu şekilde görevlendirilen personel sayısı kaçtır? Düşük puanlı olan personelin görevlendirilme gerekçesi nedir? Daha yüksek puana sahip olup görevlendirilmeyen personellerin sayısının sendika üyeliklerine göre dağılımı nedir?

4.         Siverek ilçesinde en yüksek puana sahip personelin görevlendirilmeyerek tercih ettiği kurum müdürlüğünün boş bırakıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir?

5.         İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nin yönetmelik gereği görevlendirme yazılarını, onay için gönderdiği Şanlıurfa Valiliği'nin bazı isimlerin üzerini çizdiği, bunun üzerine isimlerinin üzeri çizilen personellerin görevlendirilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise valiliğin bu uygulamasının yasal dayanakları nelerdir?

6.         Söz konusu iddialarla ilgili olarak bakanlığınıza ulaşmış herhangi bir başvuru veya şikâyet mevcut mudur? Söz konusu iddialar üzerine herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatacak mısınız?”

               

 

 

Son Güncelleme: 14.07.2016 10:52
Anahtar Kelimeler:
Milli EğitimAyhanİbrahim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.