04 Ağustos 2016 Perşembe 10:30
Ayhan, Meclis'te o Memurları sordu!
banner23

  Konuşmasına 15 Temmuz Darbe girişimini kınayarak başlayan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan; “  Özellikle 15 Temmuz darbe girişimini de lanetlediğimi ve kınadığımı da sizlerle paylaşmak istiyorum. Tabii ki sadece bu darbe girişimi değil, klasik, modern, post modern ve sivil anlamdaki tüm darbeleri de kınadığımı ve lanetlediğimi de buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Sizlerin de içinden geçmiş olduğu, yakından takip ettiğiniz süreç gereği ülkemizde çok ciddi altüst oluşları yaşıyoruz. Bu altüst oluşları yaşarken de özellikle eğer darbe girişimi olarak ifade edilen 15 Temmuz günü bir kötülükse, bir hastalıksa bu hastalığın panzehiri de kesinlikle demokrasiden başka hiçbir şey değildir” dedi.

 

Kamuda yaşanan gözaltı, tutuklama ve açığa alınan personeller içinde konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan; “ Son günlerde gördüğümüz gibi, özellikle bu darbe girişimini bertaraf etmek ve bu darbe girişimine karşı önlem adı altında ortaya konulan pratikler de ne yazık ki panzehir olarak ifade ettiğimiz yani darbelerin panzehiri olarak ifade ettiğimiz demokratik sisteme, anlayışa ve tutuma da uygun düşmemektedir. Özellikle kamu alanında birçok çalışan hukuksuz bir şekilde açığa alınmakta, görevden alınmakta ve sürgün edilmektedir. Bugünkü rakamlar itibarıyla 60 bini aşkın insan şu anda görevden alınmış veya açığa alınmıştır veya sürgün edilmiştir. Bu işlemlerin uygulandığı sektörlerin, iş kolunun en başında da Millî Eğitim Bakanlığı gelmektedir.

 

 Tabii, biz darbeye karışan, darbeyle organik ilişkisi olan insanlara karşı hukuk çerçevesinde, demokrasi çerçevesinde işlem yapılmasına karşı değiliz. Ama darbe sanki bir fırsata dönüştürülerek özellikle, paralel yapıyla, cemaatle ve bu darbe girişimiyle ilgisi olmayan insanlar da bu operasyona, bu tasfiye pratiğine maruz kalmaktadırlar. KESK'e bağlı sendikalarda çalışan, yönetici ve üye olanların 280'i şu anda ya açığa alınmış ya görevden alınmış ya da sürgün edilmiştir. Daha bugün Urfa'da gıda, tarım ve hayvancılık iş kolunda çalışan, KESK'e bağlı TARIM ORKAM-SEN iş kolunda sendika yöneticisi olan 7 arkadaş görevden alınmıştır. Gerekçe de paralel yapıya, Fethullah’çı yapıya üye olma gösterilmiştir. Onun dışında, üniversitelerde de özellikle, barış için imza atan akademisyenlere yönelik de büyük bir saldırı ve görevden alma durumu söz konusu olmuştur. Bunun yanında, dün Ağrı EĞİTİM-SEN Şube Başkanı, gerekçesi sadece hizmet denilerek Bayburt'a sürgün edilmiştir. Iğdır'da EĞİTİM-SEN şube yöneticisi Facebook paylaşımlarından dolayı İç Anadolu'ya sürgün edilmiştir. Buna benzer o kadar çok vaka var ki işte, geçen gün Antalya Valisinin dediği, bu gözaltına almaların üzerinden yapmış olduğu açıklamada "Yanlış yapmışız, şu yapmışız, bu yapmışız." diyerek bu tür yapılan tasfiye operasyonlarını gerekçelendirerek meşrulaştırmaya çalışmıştır ve bunlar tamamen yanlış şeylerdir.

Bakın, insanlar arasında ihbarcılığı, insanlar arasında jurnalciliği yayarak, geliştirerek bu darbe girişimi ve bu darbe zihniyeti yok edilemez. Daha ayın 31'inde, 31 Temmuz günü Bitlis Valiliği tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yazı göndererek kendi iş yerinde tespit ettikleri toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılan, basın açıklamalarına katılan, sosyal medya paylaşımlarında terör faaliyetlerine katıldığı Saik’iyle düşündükleri kim varsa kurumlardan isimlerini istemişlerdir.

 

Burada, Bitlis Valiliğinin yazısıdır. 31 Temmuz tarihinde tüm kamu kurumlarına, kuruluşlarına ve STK'lara gönderilmiş. Yani bu bile toplumda korkuyu, endişeyi, şüpheciliği yaygınlaştıran ve toplumda bir karşıtlık, bir çatışma psikolojisini ve gerilimini yaratan bir uygulamadır. Dolayısıyla, siz bir darbe tehlikesine karşı mücadele ederken yeni bir darbe anlayışını, yeni bir hukuksuz anlayışı tesis etmeye çalışıyorsunuz. Bu oldukça yanlış bir şeydir, bu bir an önce terk edilmelidir. Darbe darbeyle, darbe tasfiyeyle ortadan kaldırılamaz.

Darbenin yegâne çözümü vardır, demokrasidir, hak ve özgürlüklerin önündeki engeli kaldırmaktır” diyerek Darbe girişimi sonrası yaşanan süreci değerlendirdi.

 

Son Güncelleme: 04.08.2016 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.