21 Ağustos 2016 Pazar 14:03
'Antep’teki saldırıyla kaos ve iç savaş hedeflendi'
"BU VAHŞET KARŞISINDA SÖZÜN TÜKENDİĞİNİ İFADE ETMEK İSTİYORUM"
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gaziantep'te meydana gelen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği patlama nedeniyle Gaziantep'e gitmek için yurt dışı programını iptal ederek geldiği Diyarbakır Havalimanında açıklamalarda bulundu. Meydana gelen insanlık dışı katliamı lanetleyip kınadığını söyleyen Demirtaş, "Bu vahşet karşısında gerçekten sözün tükendiğini ifade etmek istiyorum. Tabi ki bu vahşi katliam ülkemizde ilk defa karşılaştığımız, ilk kez başımıza gelen değil maalesef. Suruç katliamı ile başlayan Diyarbakır mitingi ile devam eden, Türkiye'nin bir çok kentinde sivillerin ölümüne yol açan bombalamalar kitlesel katliamlar, geçen 1.5 sene içerisinde neredeyse bütün siyasi gündemimizi toplumsal gündemimizi ve yaşamımızı belirledi. Bütün bunların hepsi benzer amaçlar, benzer hedefler benzer odaklar tarafından gerçekleştirilen maalesef ki çok acı katliamlardır. Gerçekleşen katliamlar üzerine çok çizildi çok yazıldı çok konuşuldu. Bu acı da öncelikle düştüğü yeri yakacak ateş olarak tarihe geçecek bir katliam olarak kalacak ama eğer üzerinde konuşacaksak ülkeyi kan gölüne çeviren, bütün acıları bitirecek sözü söyleyeceksek o günler bugünlerdir" dedi. Bir düğünden katliam çıkarmayı hedefleyen zihniyeti, o karanlığı mahkum edeceksek o günlerin bu günler olduğunu söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

"KCK'NİN ATEŞKES VE ÇÖZÜME KAPI ARALAYACAĞINI SÖYLEDİĞİ GÜN BUNUN OLMASI TESADÜF DEĞİLDİR"
"Öyle zan ediyorum ki, Suruç'ta katliam gerçekleştiği günlerde nasıl kritik, tarihi günler yaşıyor idiysek, Ankara Garı'nda katliam yapıldığında nasıl kritik tarihi günler yaşıyor idiysek dün de benzer bir gelişmenin tarihi bir sürecin eşiğindeyken yine aynı güçler aynı çeteler devreye girmiş oldu. Hatırlatmak gerekiyor. Suruç katliamı arkasından Ceylanpınar'da 2 genç polisin uykusunda katledilmesi bir savaşı tetiklemek için iyi hesaplanmış bir senaryoydu. Ve başarılı oldular. Maalesef başarılı oldular. Bir yılı aşkın süredir Kürt sorunundan kaynaklı çatışmalar yine başladı ve ülke kan gölüne döndü. 10 Ekim'de Ankara'da katliam yaptıkları gün KCK ateşkes ilan edeceklerdi ve o tarih te ilan edileceği biliniyordu, o gün de katliamı gerçekleştirerek yine kendilerince başarılı oldular. Ateşkes çağrıları o kaos, kan gölü kan deryası içerisinde gümbürtüye gitti. Dün yine KCK ateşkes ve siyasi çözüme dair bir kapı araladığına dair bir deklarasyon yayınladı, ve bugün Antep'te toplu bir katliam gerçekleşti. Şimdi bunların hiç biri tesadüf değildir. Seçilen kitle tesadüf değildir, seçilen yer tesadüf değildir."

BAŞBAKANA RİCAMIZ, GÜVENLİK VE İSTİHBARAT ZAFİYETİNE YOL AÇANLARLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILMALIDIR"
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, öncelikle hükümete samimi çağrıyı yapmak istediğini ifade ederek, "Suruç'ta da diğer katliamlarda da altını çizerek belirttik. Devlet içerisine çöreklenmiş güçler var. 15 Temmuz akşamı bu çok daha acı bir şekilde ortaya çıktı. Bizim birbirimizle konuşmamızı, barışmamızı engellemek isteyen, devlet içerisine çöreklenmiş güçler var. Bunların ne devletle ne milletle alakası yok. Ve bizi birbirimize düşürebilecek her türlü güvenlik ve istihbarat zaafiyetine bu çevreler yol açıyorlar. Şimdi sayın Başbakan'dan ricamız, beklentimiz ve çağrımızdır; Suruç katliamından başlayarak, güvenlik ve istihbarat zaafiyetine yol açan soruşturmayı hakkıyla yürütmeyen herkesle ilgili acil bir soruşturma açmalısınız. Dün Antep'te gerçekleşen katliam da bir güvenlik ve istihbarat zaafiyetine işaret ediyor. Eğer bunların üstüne gitmezsek, tankıyla topuyla Parlamentoyu bombalayacak kadar cüretkar ve cesur davranabiliyorlar. Düğünün, taziyenin, acıların, sevinçlerin ortaklaşamadığı bir ülke yaratmak istiyorlar. Evet dün Kürtleri Antepte hedef aldılar. Katlettikleri insanlar HDP'liy di. Düğün partili bir çalışanımızın düğünüydü. Verilmek istenen mesaj çok nettir, buradan bir iç savaş bir kaos çıkarabilirmiyiz arayışı içerisindeler" diye konuştu. Bütün yurttaşları çağrıda bulunmak istediğini, bu barbarlardan gözü dönmüşlerden alınabilinecek en iyi intikamın ülkeyi barışa götürmek olduğunu söyleyen Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"BÜTÜN VEKİLLERE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM, GELİN TAZİYEDE YAN YANA DURALIM"
"Bundan iyi intikam olamaz. ülkeyi barışa ve huzura götürebilmek bu alçaklara verilebilecek en iyi cevaptır. Ve gelin hep birlikte bu acılarımızı ortaklaştıracak bir çaba bir çalışma içinde olalım. Gelin öncelikle düğünlerimizi bir yapalım, taziyelerimizi bir yapalım, taziyelerimizi cenazelerimizi bir yapalım. Buradan yola çıkarak yüreklerimizi bir yapalım ve dosta düşmana bütün dünyaya şunu gösterelim; bizimle oynamak isteyenlere şu mesajı verelim. Biz konuşarak uzlaşma içerisinde bir birmizle eşit adil özgür bir yarın kurma çerçevesinde konuşabiliriz. Bütün dünyaya bunu gösterelim. Böylesi acılı bir günde tabi ki konuşmak kolay değil. Ama Antep'te partili kitlemizi, Kürtleri hedefleyerek acaba buradan bir iç savaş çıkarabilir miyiz diyenlere verebileceğimiz cevap şudur; Bu kapıdan sizin gibi çakallara ekmek yoktur. Biz, ülkemizi iç savaşa etnik savaşına mezhep savaşına götürecek hiç bir tezgahta asla olmayacağız. Buna asla müsamaha göstermeyeceğiz ve buradan bütün siyasi liderlere çağrı yapıyoruz. Gelin bütün taziyelerimizi birleştirelim, taziyelerimizde yan yana duralım. senin benim cenazem yok, bizim cenazemiz var. Buradan Gaziantep'teki bütün milletvekili arkadaşlarıma AKP, MHP CHP'li vekillere çağrıda bulunuyorum. Gelin taziyede yan yana duralım. Öncelikle acılarımızı birleştirelim, düğünümüzü taziyeye çevirenlere karşı, düğünümüzü kan gölüne çevirenlere karşı tek yürek olduğumuzu gösterelim sonrası kolay, çözemeyeceğimiz sorunumuz yoktur. 'Bu ülkenin bütün taziyeler bizimdir, bütün düğünleri de bizimdir' diyelim buradan başlayalım. Eğer bu katliamla bize bir mesaj vermek istiyorlarsa gelin bu mesajı tersine çevirelim. Bu zor günleri böyle atlatabiliriz. Bütün halkımız hem acısına, taziyesine sahip çıkmalı, hem bu provaktif tezgahlara karşı çok dikkatli, duyarlı olmalıdır. kaşımak isteyen bu yara açık durdukça kanatmak isteyen çok çevreler olacaktır. Bunun dışındaki hiç bir sese kulak vermeyin. Sizi kaosa sürükleyecek hiç bir çağrı dost çağrısı değil."

"İNTİKAM, ÖÇ ALMA VE KAN DAVASI SAİKİYLE HAREKET ETME GÜNÜ DEĞİL"
Demirtaş, siyasi rakiplerinin kendilerine karşı tutumlarını da hatırlatarak, "Bize karşı ayrımcı tutum içerisinde olunlar karşı biz de aynı tutumla cevap vermeyeceğiz. Bütün bu eksik ve hataları siyasetteki yetmezlikleri çözmek hepimizin işidir. İntikam, öç alma, kan davası saiki ile hareket etme günü değil. Acının, büyüklüğü, yaşanan travmanın büyüklüğü bizim için barış kapısı bir barış umuduna dönüştürmek istiyoruz. Bundan sonra olabilecekleri önlemenin yolu budur. Yoksa ülkemizi her gün adım adım büyük katliamların gerçekleştiği ve toplumun da bunu kanıksadığı Suriye'den farksız bir coğrafyaya dönüştürecekler. Biz siyaseten birbirimizi eleştirebiliriz, siyasetten birbirimizi zorlayabiliriz ama bunu siyasi alan dışına taşımayalım. Siyasetteki rekabetimiz mücadelemiz olabildiğince sürsün. Ama bunun faturasını gençlerimize, çocuklarımıza topluma ödetmeyelim. HDP olarak duruşumuz böyle olacaktır" diye konuştu.
Son Güncelleme: 21.08.2016 14:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.