Akşener ve Kılıçdaroğlu Bir Araya Geldi

Millet İttifakı’ndaki partilerin liderlerine, parlamenter sisteme dönüş için yol haritası belirlemek üzere toplantı çağrısı yapan İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, bugün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere CHP Genel Merkezi'ne gitti. Görüşme sonrası Akşener ve Kılıçdaroğlu, toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akşener ve Kılıçdaroğlu Bir Araya Geldi


İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, geçtiğimiz hafta, 24 Haziran sonrası parlamenter sisteme dönüşle ilgili yol haritasını belirlemek için ittifak yaptıkları muhalefet partisi liderlerine toplantı çağrısı yapmıştı.

İLK GÖRÜŞME KILIÇDAROĞLU İLE

Akşener'in yaptığı çağrı sonrası ilk görüşme bugün gerçekleşti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ağırladı.

Meral Akşener, görüşme sonrası yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinin alınması durumunda parlamenter sisteme dönüş takviminin konuşulduğunu belirterek "Parlamenter sisteme nasıl dönüleceğini, izlenecek yolun belirlenmesi için sayın Kılıçdaroğlu ile görüştük. Cumhurbaşkanlığı alındıktan sonra, parlamentoda çoğunluk sağlanınca, ki öyle görünüyor. Parlamenter sisteme dönüşle ilgili çalışmaların başlatılması hakkında bir önerim oldu. Sayın Temel Karamollaoğlu’na da ilettim. Şimdi de Millet İttifakı’nın liderleri olarak Kılıçdaroğlu ile değerlendirmeler yaptık" dedi.

"BİZİM AÇIMIZDAN BÜYÜK BİR ÖNERİYDİ"

Kılıçdaroğlu ise, seçim çalışmalarının sorunsuz ve başarıyla yürüdüğüne dikkat çekerek, şunları söyledi:

"Sayın Genel Başkana teşekkür ediyorum. Bütün engellemelere, hükümetin baskılarına karşın bu ülkeye demokratik parlamenter sistemi getirmek ve Meclis’i daha güçlü kılmak anlayışıyla yola çıktı. Vatandaşımız bizden şunu bekliyor, parlamentoda çoğunluğu sağladınız, cumhurbaşkanlığı seçimini aldınız. Bizim açımızdan büyük bir öneriydi bu. Birlikte yerine getireceğiz, birlikte parlamenter sistemi nasıl güçlendireceğimizi, Türkiye’nin önündeki engelleri nasıl kaldıracağımızı, tüm hukuksal sistemi darbe hukukundan nasıl ayıracağımızı konuştuk. Sayın genel başkana bir kez daha teşekkür ediyorum."

MYNET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER