AK Parti Şanlıurfa’yı sorunsuzlaştıracak

Şanlıurfa AK Parti İl Başkanlığı, kent adına gerçekleştirdiği çalışmalar ile Şanlıurfalıların takdirini toplarken İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa için her zaman ellerini taşın altına koyacaklarını hedeflerinin ise Şanlıurfa’yı sorunsuzlaştırmak olduğunu söyledi.

RÖPORTAJ: Gülizar GÜLEBAK 

AK Parti teşkilatının çalışmaları sonucunda yıllar sonra İstiklal Madalyasını alan Şanlıurfa şahlanırken Bakanlar Kurulunun Şanlıurfa’da toplanmasıyla ve Türk Yıldızların gerçekleştirdiği gösteri ile kent büyük bir tanıtıma imza attı.

Bu süreçte gecesini ve gündüzünü bir birine katarak çalışmalarını sürdüren AK Parti İl teşkilatı kent içinde komisyonlar kurarak çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Urfanatik Gazetesi olarak siz değerli okuyucularımız için AK Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile Şanlıurfa’yı, Şanlıurfa halkını ve AK Partinin çalışmalarını konuştuk.

Kurumsallaşmaya önem verdiklerini dile getiren Beyazgül, Şanlıurfa’nın sorunlarını kolaylıkla çözmek ve tespit etmek için Milletvekilleriyle birlik ve beraberlik içerisinde komisyon kurduklarını söyledi.

Birlik ve beraberliğin önemine değindiğimiz ve kurumsallaşmanın sağlanması için yaptıkları çalışmaları konuştuğumuz röportaj şöyle;

-AK Parti İl teşkilatında 2 seçim geçirdiniz bu iki seçimde de başarılı oldunuz bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

“Ben AK Parti İl başkanı olduktan sonra çok öne aldığım bir konu oldu. Urfa’nın siyasilerinin STK’larının halkımızın birlik ve bütünlük içerisinde çalışması önemli işlere ancak önemli işleri ancak birlik ve beraberlik içerisinde başarabilecek olacağımızı bende tam.  Yani bu diğer illere baktığımız zamanda başarılı illerde bunu görebiliyoruz.   Bu nedenle birlik ve beraberliğe çok önem verdik birde ehliyete yani bir insanın bir konuda başarılı olacağına inandığımız zaman muhakkak ki herkesin böyle bir inancı olur onun faydalı olacağına inandığımız insanı görevlendirmeye gayret ettik. Urfa potansiyel olarak çok zengin bir şehir insanlar akıl ve işleyişleri yönünden gönül ve duyguları yönünden zengin insanlar Urfa’da da böyle bir potansiyel bulmakta zorluk çekmiyoruz.”


-Başbakan Şanlıurfa’ya geldi Şanlıurfa’da geçte olsa İstiklal Madalyasına kavuştu bu süreçte il teşkilatı olarak çalışmalarınızı nasıl sürdürdünüz?

“Şimdi ben Ankara’ya gittiğimde Urfalı olmayan bazı dostlarımız bana şu espriyi yapıyordu. ‘Urfa’yı Başkent mi yapıyorsunuz nedir’ diyorlar. Gerçekten başkent Urfa’ya taşındı. Bunda muhakkak ki Belediye Başkanlarımızın, Milletvekillerimizin ve başta Bakanımızın çok önemli katkıları oldu. Urfa’nın önemini belirtiyorlar. Urfa’ya dikkati çekiyorlar Başbakan, İl başkanları toplantısında bir sürpriz yapacağını bana söyledi. O zaman Bakanlar kurulunu söylemedi ama bakanlar kurulu toplantısını burada yaptı. Bu ne manaya geliyor birincisi şu; Bütün Türkiye bunu görün biz Urfa’ya çok ehemmiyet veriyoruz. Bakın Türkiye’nin en önemli toplantısını Şanlıurfa’da yapıyoruz. İkincisi şu; Urfalılara dönük bakın biz sizi seviyoruz sizi önemsiyoruz. Üçüncüsü ise bir konuyu en çok onu anlamak için yerelde toplantı yapmak lazım mesela bir köyün sorunu varsa o köyde yaşayanlar bize derki ya köye gelin konuşalım der. Neden yerinde bir şeyin önemini anlatmak çok daha kolay oluyor şimdi Bakanımız Faruk beyde Bakanlar Kurulu toplantısından çıktıktan sonra bu Bakanlar kurulunda aşağı yukarı nerdeyse burada Urfa konuşuldu, Urfa’nın sorunları gündeme getirildi. Başbakanın işareti bu ‘Urfa’ya gidiyoruz Urfa’yı konuşacağız’ hatta bir kısım bakanlar bana da çıkışta işte Ankara’da bir zat görüşelim bunun devamını getirelim diye söylediler. Ankara’da da bu görüşmeler devam edecek. Başbakanımız İl Başkanlığımızı da ziyaret etti. Burada da Başbakanımıza şunu ifade ettim. Evet dedim bizim sorunlarımız çok Bakan Faruk beyi buraya isterken Faruk Bey şunu söylemişti bana ‘efendim Veysel Eroğlu’nu Urfa’ya isteyin sizin su sorununuz var Veysel Bey bunu halleder’ demişti. Bende ona Urfa’nın tek bir sorununun olmadığını Urfa’nın çok sorunun olduğunu bunu Başbakanımızın huzurunda da ifade etim yani Urfa’nın sorunları bir Başbakanın çözebileceği sorunları var. O da beniz fahri hemşeri ettiniz bende Urfalıyım dedi yani beni Urfalı saymıyor musunuz diye bir espri yaptı. Biz İstiklal Madalyası ve Bakanlar Kurulu ile birlikte birde çok önemli Başbakanımızı Urfalı yaptık. Şunu da ifade edeyim Bakanımızın başkanlığında Faruk beyin başkanlığında Ankara’da İl Başkanı Büyükşehir Belediye başkanı ve Milletvekillerimizle ayrı toplantı yapıyoruz. Bu da bizim birlikteliğimizi pekiştiriyor Urfa’nın sorunları üzerinde önemle durmamıza neden oluyor.”

-Şanlıurfa son zamanlarda terör bölgesi olarak anılıyordu, Turist Şanlıurfa’ya gelmiyordu Bakanlar kurulunun burada toplanmasıyla bununda önü açılmış oldu bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

“Evet aslında 3 madde saydık ama bir maddede buydu şimdi Batıda bir algı var Güneydoğu dediğin zaman terör Urfa’yı da bunun içerisine koyuyorlar. Ama Urfa’nın bir huzur şehri olduğunu da ispatlamış olduk. Evet, kimsenin gelmemesini gerektirecek bir durum yok işte koskoca Bakanlar Kurulu burada toplanıyor. Gerek iç turizm gerek dış turizm bakımından bu öneme vurgu yapmış olduk bu toplantıyla”

-11 Nisan kutlamaları kapsamında Türk Yıldızları bir gösteri sergiledi bu gösteri Şanlıurfa’yı şahlandırdı bunla ilgili ne söylemek istersiniz?

“Evet, bizde Türk Yıldızlarını ilk defa böyle yakından seyretme imkanı bulduk burada Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Böyle bir çalışma için programları çok güzeldi. Bu bizim hakikaten göklerde neler yapabileceğimizi gösterdi. Özellikle bizim çocuklarımız hatta kız çocuklarımızdan da ben pilot olacağım diyen olmuştu bu özgüvenimizi arttırıyor. Dünyada herhâlde bunu yapabilecek başka ülke olmadığını duyduk. Bu çok önemli bir şey işte 7 uçak tek uçakmış gibi hareket ediyor. Birbirine çok yakın geliyorlar bu gerçekten bizim milletimizin neleri başarabileceği göstermesi bakımından çocuklarımızın özgüven kazanması bakımından çok önemli ben bir defa daha hem bu Türk Yıldızlarına teşekkür ediyorum hem de bu etkinliği sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.”


-Şanlıurfa AK Parti İl Başkanlığı 81 il içerisinde 2. sıraya gelerek başarılarından dolayı teşekkür belgesine layık görüldü bu başarıyı neye bağlıyoruz?

“2. sırada olduk ama 1. Sıradaki il Iğdır tabi Iğdır İl olarak çok büyük değil yani bizim oy oranımızı arttırdığımız oranın 6 katı bir oy oranımız var ama oran olarak hesaplandığında biz çok yükseğiz bütün illere nazaran bunu da Urfa halkının ferasetine bağlıyorum. Halkımız geleceğini hesaplıyor işte gelecekte neler olabileceğini gördük bugün görüyoruz Urfa’nın dışında Güneydoğu illerinde insanlarımız tedirginler rahat değiller. Görüyorsunuz çatışmaları olaylara hepimiz tanık oluyoruz. Ama Urfa bir batıda İzmir gibi Ankara gibi kendi yolunda devam ediyor. Ben burada şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Urfa’nın kendine has bir kültürü var bu kültür azımsanmayacak bir kültür derin bir kültür Urfa’ya bir yazar arkadaşımız gelmişti. Şunu diyor ben bir günlüğüne geldim ama Urfa’da yıllarımı harcamam gerektiğini anladım diyor. Urfa hayat tarzın müdahale edilmesini istemiyor sevmiyor mesela sabah arkadaşımız Ankara’ya gider akşam uçakla geri dönüyor neden dönüyor buradaki bu kültürden ayrı olmak onu gurbette kabul ediyor. Bir günlüğüne gidiyor gurbetteymiş gibi hissediyor. Urfa’dan giden biri Urfa’ya hemen dönmek istemiyor ama Urfa’ya gelen biride gitmek istemiyor. Neden çünkü bizim her şeyimizde hakikaten güzel bir yaşantımız var. Urfa halkı şunu diyor bizim yaşam tarzımıza müdahale etmeyin biz bir güzel yaşıyoruz. Evet, sorunlar olur ama bir ülkede siyasal yollar açıksa hukuksal yollar açıksa sorunlarımız bu yollarla çözebiliyorsak başka yerde bir çözüm aramak çok gereksiz.”

-Şanlıurfa halkının güzelliğinden bahsettiniz ben şöyle bir güzelliğe de değinmek istiyorum. Şanlıurfa’da Türk’ün, Kürt’ün ve Arap’ın AK Partiye farklı bir bağlılığı var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Biz bu topraklara kimle geldik Alparslan Gazi ile geldik. Alparslan Gazi ne dedi ‘Ben yüzyıl ve bin yıl ötesini düşünmesem buraya girmem’ 40 bin kişilik bir orduyla geldi. Sonra bu topraklar Müslümanlıkla yoğruldu Müslümanlıkla Yunus Emreler çıktı, Mevlanalar çıktı. Bakın sağ - sol olaylarında bana anlatıyorlar 1980 öncesi bunu tabi sizin nesil yaşamadı diyor ki biz yurtta kalıyoruz işte solcu arkadaşlarımız Urfalı işte sağcı arkadaşlar birine bir hareket olduğunda Urfalı arkadaşlar arıyor işte diyor bakın böyle bir şey olacak haberiniz olsun zarar gelmesin gecede yine aynı sırada buluşuyorlar. Urfa bu kardeşliği çok güzel kurdu İnsanların İslam kardeşliğinden başka hangi kardeşlik güzel olur herkes ırkını öne çıkardığı zaman toplulukta orada oturmanın imkanı olabilir mi mümkün mü ama Müslümanlık neyi gerektirmiş erdemliği, cömertliği, kardeşliği, komşuya yemek göndermeyi işte bu nereden geliyor peygamber söylüyor bir tas su fazla koy komşuna da ikram et İslam’dan aldığımız gelenekler bizde çok güzel oturmuş sevilmiş içselleştirmiş.”

-AK Parti İl teşkilatı olarak ne tür çalışmalarınız var bu çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

“Şöyle bir şey yaptık teşkilat Başkan yardımcılarımız var, Milletvekillerimiz var, Bakanımız var şimdi teşkilat İl Başkan yardımcılarımıza alanlar belirledik. Sonra Milletvekillerimize alanlar belirledik. Bunlar konuları buradan alıyorlar o Milletvekilimizle temas kuruyorlar bu sorun var diyorlar Milletvekilimizde geldiği zaman o il teşkilat Başkan yardımcımızın da sahada olmasına dikkat ediyoruz. Bu yeni oluştu çünkü seçimlerden yeni çıktık mesela bizim STK sorumlumuz var, bizim madde bağımlıları sorumlumuz var, enerji sorumlumuz var, mülteci sorumlumuz var bunların çalışmaları o kadar iyi ki dışardan gelen sorumlular bizim seçtiğimiz sorumlusuyla görüşüyor hiçbir bilgi eksikliğinin olmadığını görüyor. Bölgesel Milletvekilliğini de bırakalım dedik ne yapacağız ihtisaslaşacağız bir arkadaşımız Organize Sanayi Bölgesinden sorumlu olsun bu Organize Sanayi Siverek’te de olabilir Akçakale’de de olabilir yani ben Akçakale’nin Milletvekiliyim Viranşehir’in Milletvekiliyim bunu kaldırıyoruz. Bir tane arkadaşımız işte yerel yönetimlerden sorumlu yerel yönetim işte sadece Urfa merkez değil bütün İlçelerimizin yerel yönetimlerinden sorumlu hale geldi mesela Fakıbaba öyle yani her Milletvekilimiz kendi alanlarında geliyor burada toplantısını gerçekleştiriyor. Bir şehirde kurumsallaşmanın oturması lazım, AK Partide kurumsallaşmanın oturması lazım. Kurumsallaşmanın oturmadığı yerde bir insanın sivri konuşmasının arkasına takılıp gidilir ama kurumsallaşma neyi getirir ihtisaslaşmayı getirir ihtisaslaşma nasıldır bilgi ile oluşur. Bilgisi olmayan ihtisaslaşamaz şimdi biz bilginin toplumu olmak zorundayız.”

-Son olarak bu kritik dönemde Şanlıurfa halkına söylemek istediğiniz bir şey var mı?

“Evet, bir kritik dönem geçiriyoruz ama Nasrettin hoca ne yapmış binmiş bir dala bindiği dalı kesmiş evet Şanlıurfa hiçbir zaman bindiği dalı kesmemiş hoca niye kesmiş yüzyıllar ötesine mesaj vermiş. Mesela burada teröre ufak bir müsamahama ne demek istihdam bitmesi demek, turizmin bitmesi demek, işte insanların iç dünyasına çekilmesi demek ve bütün yaşam alanının daralması demek biz bu kritik dönemde çok dikkatli olmak zorundayız. Etki altında kalmamak durumundayız efendim bunlar birçok algı operasyonu oluyor Urfa dışına çıkanlar Avrupa’ya dahi gidenler bunu bilsinler ki medeniyetin en güzeli bizde, yaşamın en güzeli bizde bizim başka bir şeyle değiştireceğimiz değerimiz yok. Bunu bilsinler ve buna sahip çıkılmasını istiyorum ama Urfa’ya hizmet etmekte büyük bir fazilet ben bu güne kadar Urfa’ya hizmeti geçmiş her insanı da burada saygıyla anıyorum. Urfa’ya hizmet eden herkesin gözümüzde değeri büyük inşallah böyle hep birlikte basınıyla siyasi partisiyle STK’sıyla bu güzel şehre güzel insanlara gönlü burada olup dışarda yaşayan insanlarımıza Allah bize hizmeti nasip eder.”

 

 

 

 

              

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER