Yasaya Uymayan Sürücüye Ceza Uygulanacak!

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla başlatılan kampanya çerçevesinde etkinlik düzenlendi.

Yasaya Uymayan Sürücüye Ceza Uygulanacak!

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde etkinlik düzenlendi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Büro Amirliği ekiplerince Atatürk Bulvarı’ndaki Gazi Paşa ilkokulu önünde düzenlenen etkinlikte, sürücülere, yaya ve okul geçitleriyle kavşaklarda yolun karşısına geçen yayaların önceliğinin olduğu bilgisi verildi.

Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla Ekim ayında yürürlüğe giren yasaya uymayan sürücülere 488 TL idari para cezası uygulanacağı hatırlatıldı.

Trafik polisleri ayrıca konuyla ilgili sürücülere bilgilendirici broşür ve kitapçık dağıtımının yaptı.

Öte yandan Adnan Menderes Bulvarı'nda tanıtım filmini yayınlatan emniyet müdürlüğü, radyoda yasayla ilgili bilgilendirici kamu spotu yayınlattı.

10 farklı noktada yaklaşık 80 polisle uygulama hakkında bilgi veren

Trafik Denetleme Büro Amirliği, yasayı sürücülere anlattı.

Yasanın amacının ülke genelindeki trafik kazalarının azaltılmasına yönelik olduğunu dile getiren Siverek Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, “Öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızla sürücülerde farkındalık oluşturmak amacıyla yaya geçidini kullandık. Bu konuda vatandaşlarımız ve sürücülerimizin hassasiyetinin arttırılması gerekiyor. Bu hususta yıl boyunca faaliyetler devam edecek ve yaya önceliğini bu yıl için gerçekleştirmeye çalışacağız. Ülkemizde 2018 yılından itibaren yaya geçişlerinde yayaya öncelik verildi. Bu hususta bir de uyarı yapmak istiyorum ki 488 lira bir idari para cezası var. Bu hususların yaşanmaması trafik kazalarında yaya kayıplarının en aza indirgenmesi konusunda bu proje bugün Bakanımızın öncülüğünde yıl boyu devam edecek.” diye konuştu.

Herkesin birbirine saygılı olması gerektiğini belirten sürücülerden doktor Behzat Ayyıldız, şunları söyledi: En başından beri böyle olması gerekiyordu, herkes birbirine saygılı olmalı. Hatta sağlıktan önce saygı olmalı, gayet mantıklı ve güzel bir uygulama olmuş, keşke daha fazla olsa. Keşke yaya sürücüye, sürücü de yayaya saygılı olabilse.”

Görme engelli vatandaş Nevruz Tuğral ise, yasanın özellikle engelliler açısından faydalı olacağını söyledi.

Yaklaşık bir saat süren programa Kaymakam Mustafa Çiftçiler, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hayri Yazıcı, İlçe Emniyet Müdürü Teoman Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER