Siverek’te Yeni Bir Geçim Kaynağı İpek Böcekçiliği

Şanlıurfa’nın en büyük ilçelerinden olan, işsizliğin en çok olduğu ilçelerin başında gelen Siverek’te yeni bir geçim kaynağı oluşturuldu. Vatandaşlar geçimlerini ipekböcekçiliğinden sağlamak amacıyla üretim alanlarını hazırlamaya başladı.

Siverek’te Yeni Bir Geçim Kaynağı İpek Böcekçiliği

İlçede işsizlikle mücadele vermek, ilçede işsizliği azaltmak amacıyla yoğun bir çalışma işçinde olan Araştırmacı Ziraat mühendisi Mustafa Pekşahin, İpekböceği yetiştiriciliğinin gelişmesi için öncülük ediyor.

Yılladır Siverek'te farklı üretim alanlarında çalışma yapan Mustafa Pekşahin İpekböcekçiliği için Siverek'te bulunan gençleri teşvik ederek ek gelir sağlayarak mevsimlik işçiliğin önüne geçmeye çalışıyor.  Teşvik ettiği üreticilerden Bünyemin Bulut'un İpekböceği üretimi yapacağı tesiste, çalışmalarını yoğunlaştıran Mustafa Pekşahin yaptığı açıklamada şunları kaydetti ” Yıllardır Siverek'in kanayan yarası haline gelen mevsimlik işçiliği ne şekilde azaltabilirim diye araştırmalar yaptım. İpekböceği üretimin bir kazanç kapısı olacağı kanaatine vardım. Yetiştiriciliği ilk önce kendim geçen yıl denemesini yaptıktan sonra gençlerimizi teşvik ettim ve bu konuda kendilerine hiç bir karşılık beklemeden yardımcı olacağımı belirttim. Bu sene Siverek’te 6 üreticimiz ile başlayacağız. Temennimiz önümüzdeki dönemlerde Siverek'i önemli bir İpekböceği üretimi haline getirmek olacaktır, bu işi yapmak isteyen insanlara karşılıksız yardım edeceğimi halkımızın bilmesin is terim”

İlk defa ipekböceği üretimi yapacak olan Bünyamin Bulut, bu işte ilk olduğunun büyük bir heyecanla işe giriştiğini bu işte umutlu olduğunu belirterek şunları kaydetti”  İpekböceği yetiştiriciliğini yapmak hiç aklımda yoktu, araştırmacı Ziraat mühendisimiz olan, bu konuda hiçbir karşılık beklemeden bizlere yardımcı olan Mustafa Pekşahin ağabeyimin telkinleri ve anlatımları sonucunda ikna olup bu işi yapmaya karar verdim. Tesisimizi kurup, İpekböceklerimizin gelmesini bekliyoruz. İnşallah güzel bir iş kapısı olacaktır. Mustafa Pekşahin'in bize sunmuş olduğu bu güzel projelerden dolayı kendisine teşekkür ederiz” dedi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER