Siverek’te Mirac Kandili İhya Edildi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Mirac Kandili dualarla, tesbihatlarla ve zikirlerle ihya edildi.

Siverek’te Mirac Kandili İhya Edildi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Peygamber Efendimizin Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya oradan göklere yükselmesi olan Mirac Kandili münasebetiyle bir program düzenlendi.

Program Sami Torpil tarafından okunan Kur’anı Kerim ile başladı. Program daha sonra sinevizyon gösterisi, ayet ve hadis dinletisi, ilahiler, tesbih namazı ile devam etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci Yazar Ayhan Aktan Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın önemi değindi. Allahu Teâlâ’nın zamanlar içerisinde hayırlı zamanlar, mekânlar içerisinde de hayırlı mekânlar var ettiğini, onlara değer verdiğine dikkat çeken Aktan, “ Allahu Teâlâ Kudüs’ü ve çevresini de mübarek kılmıştır. Kudüs’ün emin belde olması oranın ne mimarisi ne de başka bir özelliğindendir. Velev ki mimari olarak sıradan bir yerleşke de olsa Allah oraya değer vermiş ve orayı emin belde kılmıştır." dedi.

Konuşmasının devamında Aktan, "Günümüzde İsra ve Mirac olayı konu edinilirken teferruata çok fazla girilmekte asıl mesele olan Mescid-i Aksa’nın önemi geri planda kalmaktadır. Tertemiz, berrak ve gizemli bir okyanusun içinde Kur’an hakikatleri dururken bizler sahildeki boş çakıl taşlarıyla uğraşmaktayız. Peygamber Efendimiz (sav) Allah katına ruhen mi gitti, bedenin mi gitti, tartışmasına giriyoruz. Bizler Kudüs'ü ancak İsrail oraya abluka uyguladığında ya da şehit haberleri geldiğinde hatırlıyoruz. Kudüs maalesef bizim gündemimizde değil. Kudüs yeni Selahaddinleri bekliyor; bu Selahaddinler ancak bizim içimizden çıkacaktır.”

Program daha sonra yapılan dua ile sona erdi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER