Siverek’te Kurbanlıklar Görücüye Çıktı

Bölgenin en büyük hayvan pazarlarından biri olan, Siverek hayvan pazarında kurbanlıklar satılmaya başlandı.

İlçenin Fırat mahallesinde bulunan hayvan pazarına bir yıl boyunca ilçenin değişik köy ve mezralarında besiciler tarafından yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar pazarda görücüye çıktı.

Geçtiğimiz yıllara göre büyük bir hareketlilik gözükmeyen pazarda kurbanlıklar alıcısını beklerken, artan yem ve saman fiyatları nedeniyle besiciler zarar ettiklerini, hayvan piyasasının bayrama yakın bir hareketlilik görülmediği takdirde şimdiki fiyatlarla zarar edeceklerini belirtiyor.

Geçtiğimiz yıl küçükbaş kurbanlıkların kilosunun 19 Türk lirası olduğunu, bu sene ise artan yem ve saman fiyatlarına rağmen geçen seneye göre kilo fiyatında bir lira düşüş olduğunu söyleyen hayvan Pazarı esnaflarından Halil Gümüştaş, esnafın zarar etmemesi için bir an önce ithalatın durdurulmasını ve yerli üreticinin desteklemesi gerektiğini belirtti. Gümüştaş; “fiyatlar çok düşük, kışın aldığımız hayvanlar halen aynı fiyata satılıyorlar. Yem pahalı, hayvanların masrafları çok ama  fiyatlar aynı. Geçen sene küçükbaşta canlı et fiyatının kilosu 19 Türk Lirasıyken, bu yıl geçen seneye oranla en az bir lira fiyatı düşük. Satıcılar çok zarar ediyor, bunun nedeni de et ithalatının olmasıdır.” Dedi

Gümüştaş, küçükbaş kurbanlığın ortalama bin ile bin beş yüz lira arasında bir fiyat tutacağına sözlerine ekledi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER