Siverek’te Kenger Sevgisi

Uzun geçen kışların ardından gelen bahar ile birlikte doğada yetişen ve yenilebilen bitkiler arasında olan Kengere Siverekli vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

Siverek’te Kenger Sevgisi

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’ne bağlı Karacadağ eteklerinde yetişen kenger Siverek’te bahar ile birlikte kurulan yeşillik pazarında her yıl satılmaya devam ediyor. Vatandaşların yoğun ilgisiyle satılan Kengerin fiyatları yüksek olsa da vatandaşların ilgisi satıcısını sevindiriyor.

Temizlenmiş kengerin kilosu 10 TL ye satılırken az temizlenmiş olanı 6 TL temizlenmemiş olan 4 TL satılıyor. Ayrıca Siverek’ten Türkiye’nin batı illerine toptan kenger gönderimi yapılıyor.

“BAHARIN GELMESİYLE ÇIKAR”

Siverek’te Geçimini Kenger satarak yapan Sedat Çoban halkın Kengeri çok sevdiğini söyledi kengerin iki haftadır tezgâhlarda olduğunu belirten Çoban, “Baharın gelmesiyle çıkar. Kengeri biz Ankara, İstanbul ve Mersine toptan gönderiyoruz Temiz ve kirli olarak kenger satıyoruz. Axpandır 10-15, kenger 5-6, temiz kengeri ise 10 TL satıyoruz. Kenger tırşik olur, bulgurun içine atılır, kızartılır. Kengerin tadı çok güzeldir. Siverek halkı çok seviyor.” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER