Siverek’te Eylem İki Haftadır Sürüyor!

Siverek’i İl Yapma Ve Kalkındırma Derneği Onursal Başkanı Koçali Aymaz, Siverek’te işitme engelliler adına okul açılması için Lami Odabaşı (Gazi) Parkında 2. Haftada oturma eylemi bu hafta sonu da devam etti.

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinin, il yapılıp kalkınması için mücadele veren bu uğurda dernek kurup, söz verip sözünü yerine getirmeyen siyasetçiler ile mahkemelik olan Siverek’i İl yapma ve Kalkındırma Derneği Onursal başkanı Koçali Aymaz bu kez işitme engelli çocuklar için ayaklandı. Siverek’te uzun bir süredir işitme engelliler okulunun açılması için çaba harcayan ve Cumhurbaşkanlığına, valiliğe, il milli eğitim müdürlüğüne verdiği dilekçelere rağmen olumlu dönüş alamayan Başkan Aymaz, işitme engelli çocuklar adına okul açılması için 2. Hafta sonunda oturma eylemlerine devam etti.

10 Kasım Pazar günü, Siverek’in Cudipaşa Caddesi üzerinde bulunan Lami Odabaşı (Gazi) parkında, öğrenci ve aileleriyle oturma eylemine başlamıştı. 2. Haftada Başkan Aymaz Aymaz, öğrenciler ve veliler oturma eylemlerine devam etti. İşitme engelliler için okul açılana kadar bu mücadelesini devam ettirmek için her Pazar aynı yerde oturma eylemini sürdüreceğini kaydetti.

Siverek’i İl Yapma Ve Kalkındırma Derneği Onursal Başkanı Koçali Aymaz oturma eyleminde yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi; ‘’ Malumunuz, Şanlıurfa Siverek İlçesinde cumhuriyet tarihinden günümüze Siverek’te yüzlerce dezavantajlı grup olan “İşitme Engelli” çocuklarımız, koca bir okulda yüzlerce öğrencinin yer aldığı ve üzerinde “Özel Eğitim Sınıfı” yazılı birkaç sıra, bir yazı tahtası, birleştirilmiş sınıf şeklinde, işitme engelli eğitimi alanında eğitim almamış sınıf öğretmenleri tarafından, sözde eğitim verilmeye çalışılmaktadır.  Bu çocukların Anayasada eğitimde fırsat eşitliği ilkesi gereği almaları gereken eğitimi alacak fiziki şartların olmaması nedeniyle “İşitme Engelliler Okulunun” açılması için ilk müracaatı 13.10.2017 tarihinde Cumhurbaşkanlığına bizzat yaptım. Yine malumunuz üzere Ülkemizde ne yazık ki yapılan müracaatlar şikâyet edilen kişi ve makamlara gönderilir, o kişi ve makamların verdikleri cevap sonucunda hiçbir işlem yapılmadan dosya kapanır. Sistem böylece işleyip devam eder.’’

‘’Aldığımız Duyumlara Göre Ödenek Restorasyona Yetmiyormuş”

Koçali Aymaz; ‘’Ödenek gelince restorasyon bir an evvel başlatılarak 2018-2019 Eğitim Döneminin ikinci yarısına yetiştirilmesi talebimiz de sonuçsuz kaldı. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü restorasyon yapmamak için bin bir dereden su getirip günümüze kadar ihaleyi yapmadığından restorasyon işi başka bir bahara ertelendi. Ödenek başka bir şekilde sarf edildi. Aldığımız duyumlara göre mevcut ödenek restorasyona yetmiyormuş. Sizin teknik elemanlarınız keşifler yaptı ve yapılan keşifler sonucunda sizin talebiniz üzerine bu ödenek geldi. Peki, bende size sormak istiyorum:  Bu gelen ödenek nasıl yetmiyor ve neden ihaleyi yaparak restorasyonu gerçekleştirmiyorsunuz? Siz gelen 350.000 TL’lik ödenekle oynuyorsunuz, bu ödenek az bir meblağ değildir. Bu kaybın sorumlulardan tahsil edilmesini öneriyorum.

‘’Görevini Yapmayan Milli Eğitim Müdürlüğünü Kınıyorum’’

İşitme engeli olan bir öğrencinin ilkokulda, ortaokulda ve lisede alması gereken eğitimi almadığı durumda bu öğrencilerin üniversite sınavlarında başarı şansı olur mu? Diyen Aymaz; ‘’görevini yapmayan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yüzlerce işitme engelli çocuklarımızın hayatını karartmıştır. Hatta hayatları söndürülen yüzlerce işitme engelli çocuğun elleri ildeki Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yakasında olduğunu biliyor musunuz? Bu duygu ve düşüncelerle 3. Yılını dolduran müracaatımın gereğini yerine getirmeyen,  görevini yapmayan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yetkililerini tüm eğitim mağdurları adına kınıyorum’’ dedi. 

“Bu Sorunlar Artarak Devam Etmesi Kaçınılmazdır”

Bu sorunlar artarak devam etmesi kaçınılmaz olduğunu söyleyen Aymaz; ‘’yapılan bu haksızlığın tetkiki edilmesi için müfettiş istiyoruz ne yazık ki gönderen ve kale kimse halen yok.  Yanlış yapan varsa korumak yerine gerçekleri gün yüzüne çıkarmak daha adil değil mi? Görevini yapmayanlar cezalandırılmadığı sürece bu sorunlar artarak devam etmesi kaçınılmazdır. İşitme Engellilerin okulunun yapılması için en kısa zamanda ihalesi yapılarak 2019-2020 Eğitim-Öğretim Döneminin 2. yarısına yetiştirilmesini istirham ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

CHP’den Eyleme Destek

10 Kasım Pazar günü başlatılan eylemin ikinci haftasında CHP Siverek ilçe teşkilat Başkanı Mehmet Eyüp Demirbüken, Eski ilçe Başkanı Halil Yarış ve Teşkilat üyeleri eyleme katılarak eyleme destek vereceklerini söylediler.

Haber: Ahmet Durmuş

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2019, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER