Siverek’te Anız Yangını Paniğe Neden Oldu

Siverek'te son günlerde artan anız yangınları tedirginliğe neden oluyor. Uyarılmalarına rağmen çiftçiler, ikinci ürünü ekmek için tarlayı sürmek yerine anız yakmayı tercih ediyor. Gece yakılan ve görenlerin paniğe kapılmasına neden olan anız yangınları, itfaiye tarafından söndürülüyor.

Siverek’te Anız Yangını Paniğe Neden Oldu

Siverekli Vatandaşlar İtfaiye Personelinin Yetersizliğinden Yakınıyor

İlçede görev yapan itfaiye personelin azlığı anız yangınlarının artmasıyla görevlileri zor durumda bıraktığına dikkat çeken Siverekli vatandaşlar yaptıkları açıklamada şunları kaydetti; ”Yaklaşık Üç yüz bin nüfuslu ilçede her vardiyada sadece üç itfaiye personelinin görev yapması, hizmete aksamalara neden oluyor. Anız yangınıyla birlikte ilçede yaşanan trafik kazasında araçta sıkışan vatandaşa itfaiye erleri yardımcı olurken yeni başlayan anız yangınları personel yetersizliğinden dolayı her geçen saat daha da büyüyerek ekili alanlara zarar veriyor” açıklamasında bulundular.

Uzmanların Uyarılarını Çiftçiler Kulak Tıkıyor

Uzmanlar anız yangınlarının doğa için bir felaket olduğunu, bitki örtüsü ve toprağın verimini öldürdüğünü belirtmelerine,  yasal olarak anız yakmanın suç olduğunu belirten güvenlik güçlerinin yasal uyarılarına rağmen anız yangınları yer yer devam ediyor. Vatandaşlar anız yakanların  yasal olarak cezalandırılmaları  halinde anız yakma sayısında düşüş olabileceğine   bu konuda jandarma  birliklerinin denetimlerinin artırılmasını  talep ettiler.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER