Siverekliler Tarihi Sokakların Korunmasını İstiyor

Siverekliler yok olmaya yüz tutmuş bir tarihe sahip çıkmasını istiyor.  Yıkılmaya yüz tutmuş geleneksel Siverek sokaklarının korunması talebi

Siverekliler Tarihi Sokakların Korunmasını İstiyor

Son yıllarda Siverek ilçesinde gelişen dikey gelişme ile birlikte kentsel dönüşüm adı altında şehir merkezinde bulunan ilçenin ilk mahallerinde betonlaşma yapının hızla ilerlemesi ilçeye has geleneksel sokakların yapısını da ortadan kaldırıyor.

İlçede Küçeler olarak bilinen, eski geleneksel Siverek sokaklarının bir bir yıkıldığına dikkat çeken Siverek’i İl yapma ve Kalkındırma Derneği onursal Başkanı Koçali Aymaz, belediyelerin eski sokakların koruma altına alınması için, ciddi projelere geliştirmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları kaydetti” Eski sokaklara yani küçeler aynı zamanda Siverek tarihinin de kendisidir, küçeler birer birer yok gelensel Siverek tarihi yok oluyor. Küçe kültürünün yok olmaması gelecek kuşaklara Siverek’te hangi evlerde ve koşullarda yaşandığını aktarmak için ilçenin Hasançelebi, Camikebir gibi mahallerde birden çok sokağın eski geleneksel Siverek projeleriyle son kalan sokaklarımız kentin tarihine kazandırılmalı gelecek kuşaklara atalarının, dedelerinin mirası armağan edilmelidir” dedi.

  Siverek küçeleri ve geleneksel evleri volkanik kesme Karataşlardan, yapılıp çatısı tahta direk ve topraklardan oluşuyor. Avlulu olan bu evler kışın sıcak yazın serin oluyor. Çok değil ilçede 40 yıl önce çok katlı binalar yok denilecek kadar azken, bu gün geleneksel evler ve sokaklar bir bir yok oluyor birçok Siverekli bu geleneksel kesme karataştan yapılan evlerin restore edilerek butik otel olur yerli ve yabancı turizmine kazandırılmasını talep ediyor.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER