'Şikâyetimiz Alaycı Tavırlarla Dikkate Alınmamıştır'

Bundan yaklaşık 1 buçuk yıl önce aldıkları Biçerdöverlerinin sürekli arıza vermesiyle birlikte durumu yetkili firmaya bildiren müşteri, yaptığı tüm başvurulara rağmen mağduriyetinin giderilmediğini söyleyerek, Şikâyetimiz alaycı tavırlarla dikkate alınmamıştır” dedi.

'Şikâyetimiz Alaycı Tavırlarla Dikkate Alınmamıştır'

Müşterinin derdi yetkili firma ile dertte. Bundan yaklaşık 1 buçuk yıl önce işletmek için aldığı New Holland marka 5.80 model Biçerdöveri kullanan işletmeci makinanın sürekli arıza vermesi üzerine durumu yetkili firmaya bildirdi. Siverek New Holland bayisi makine üzerinde yaptığı inceleme de aracın fabrika çıkışı hatalı olduğunu ve her 50 saatlik çalışmada 4 litre yağ eksilttiğini raporlaştırarak ilgili birimlere aktardı. İşletmecinin muhasebecisi Osman Bervan’ın iddialarına göre durumu yetkili firmaya bildirmelerine rağmen, konuyla ilgili şikayette bulunmalarına rağmen sorunlarının çözülmesi adına herhangi bir adımın atılmadığı ve sorumlu firmanın çalışanlarının kendilerine alaycı tavırlar sergilediklerini belirterek, yeni hasat sezonu yaklaşmasına rağmen mağduriyetlerinin giderilmediğini söyledi.

Makinadaki arızanın birçok defa raporlaştırıldığını ama yeni hasat döneminin de yaklaşmasıyla birlikle milyon TL’lik yatırımın yapıldığı aracı kullanamayacakları söyleyen Osman Bervan, “Israrımız üzerine ise belirli bir çalışma saatine ulaşınca problemin ortadan kalkacağı veya tekrardan aracın takibe alınarak önümüzdeki 200 saatte yağ yakıp yakmayacağı gözlemleneceği söylenmiştir” diye konuştu.

Dünyanın en köklü tarım makinaları şirketleri arasında olan New Holland Genel Merkezinin buna sessiz kalmaması gerektiğini söyleyen Bervan, kendilerine sıkıntılarını iletmelerine rağmen kendilerini muhatap almayan ve yer yer konuyu sürekli dile getirdikleri için kendilerine sert bir üslup kullanan bölge müdürünün ve diğer çalışanlara gerekli işlemlerin yapılmasını gerektiğini belirtti.

Yetkililerin hoşnut kalmadıkları durumu ört pas etmeye çalıştığını iddia eden Bervan, yetkili firmadan tek isteklerinin yeni hasad dönemi gelmeden sorunlarının çözülmesi olduğunu eğer aksi takdirde sorun çözülmediği zaman makinayı firmaya beklentisiz bir şekilde geri iade edeceklerini söyledi.

‘Şikayetimiz defalarca anlatılmıştır’

Mağduriyetleriyle ilgili konuşan şirket muhasebecisi Osman Bervan, “Söz konusu Biçerdöver, Türk Traktör ve Ziraat Makinaları A.Ş ürünü olup 02.03.2018 tarihinde Me-bal otomotiv tarafından tescil edilmiştir. Satın almış bulunduğumuz TC.5.80 Biçerdöver, kullanıma başlandığı günden itibaren her 50 çalışma saatinde 4 litre yağ eksilttiği tarafımızca ve NEW HOLLAND Şanlıurfa yetkili servisince tespit ettirilmiş, raporlaştırılmış ve şikâyet muhataplarına defalarca anlatılmıştır.” Dedi.

‘Şikâyetimiz, alaycı tavırlarla dikkate alınmamış’

“İş makinamız garantili olup, yaklaşık 9 ay garanti süresi mevcuttur.” Diyen Osman Bervan, “Fakat garantili olmasına rağmen şikâyetimiz, alaycı tavırlarla dikkate alınmamış, ısrarımız üzerine ise belirli bir çalışma saatine ulaşınca problemin ortadan kalkacağı veya tekrardan aracın takibe alınarak önümüzdeki 200 saatte yağ yakıp yakmayacağı gözlemleneceği söylenmiştir. Yetkili servis tarafından defalarca tespit edilmiş, raporlaştırılmış arızayı, yine konuyu uzatarak zaman kazanma gayreti, ciddi yatırımlar yapmış, ekipmanda dahil tüm tarım aletlerini NEWHOLLAND’tan tedarik etmiş şirketimizi zor durumda bırakmıştır.” Diye konuştu.

‘Beklentimiz makinamızın kullanılabilecek hale getirilmesidir’

“Şunu büyük bir mağduriyet ve samimiyetle ifade ederim ki, 20 günlük süre içerisinde hasat zamanına girmiş bulunacağız ve deyim yerindeyse milyon yatırım yaptığımız bir tarımsal makinayı kullanamamamız madden ve manen bizi derinden etkilemiştir. Yetkililerden naçizane beklentimiz makinamızın kesintisiz kullanım haline getirilmesi ve sizin için küçük bizim için büyük olan bu problemin giderilmesidir.” İfadelerini kullandı.

‘Problemi ört pas etme girişimleri bizleri daha da germiş’

“Bir diğer beklentimiz ise, arıza süresince yatan ve verim vermeyen makinemizin problemini anlattığımız, çözüm beklediğimiz, bölge servis müdürü Mehmet Yurtseven ve ismini anımsayamadığımız diğer şirket çalışanlarının müşteriye daha esnek daha toleranslı karşılamasıdır. Mağdur olan taraf biz olmamıza rağmen şikayet konusu ettiğimiz problemin yayılmasından hoşnut olmayan bazı yetkililerin sert üslubu ve problemi ört pas etme girişimleri bizleri daha da germiş ve üzmüştür. Sonuç olarak talebimiz; arızamızın en mümkün hızlılıkta giderilmesi ve maddi manevi kayıplarımızın göz önünde bulundurarak telafi edici bazı iyileştirilmelerin yapılmasıdır. Aksini düşünmemekle birlikte problemimiz çözülmediği taktirde bu hasattı da PAS geçeceğimizi ve istenmeyen bu durumun yaşanması durumunda BİÇERİ aldığımız firmaya beklentisiz bir şekilde iade edeceğimizi ciddiyetle belirtiriz.” Şeklinde konuştu.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER