Saklı Cennet Takoran Vadisi Dünyaya Tanıtılacak

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin Fırat nehri kıyısında bulunan, Diyarbakır Çermik İlçesiyle, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçeleri sınırlarına kadar Fırat Nehri Sınırı boyunca yaklaşık 120 Km suyla çevirili Siverek ilçesi sınırları boyunca uzanan Fırat nehrinde Atatürk Barajı için Su tutulmaya Başlamasıyla bölgede kendiliğinden oluşan birçok adacığını yanı sıra, doğal güzelliği ve yeşiliyle bölgede saklı cennet olarak tanınan, Türkiye’de dördüncü asma köprünün bulunduğu takoran bölgesinin dünyaya tanıtılması amacıyla Eylül ayında Büyük Takoran Festivali düzenleme kararı alındı.

Saklı Cennet Takoran Vadisi Dünyaya Tanıtılacak

Siverek kentinde kurulu bulunan Fırat Gezginler Kulübü tarafından Vadide Siverek’te bulunan sivil Toplum kuruluşu başkanları, sendika başkanları ve gazetecilerin katıldığı” takoran vadisi için ne yapmalı toplantısında STK’lar gazeteciler, sendika başkanları bölgenin turizme kazandırılması amacıyla yapılması gerekenleri anlatıp tanıtım için yerel yönetimlerin bölgeye sahip çıkmalarını istediler.

 Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından, söz alan Fırat gezginler kulübü Başkanı Ferit Akçalı bu yıl Eylül ayında bölgede uluslararası büyük Takoran festivalinin yapılacağını müjdeledi.

Bölgeye Başta Rusya Ve Birçok Avrupa Ülkesinden Sporcular Festivale Tanıtılacak

Fırat gezginler kulübü başkanı Akçalı, takkoranda düzenlenen toplantıda bölgede ilk kez uluslararası bir festival yapılacağını müjdesini vererek şunları kaydetti” Fırat gezginleri olarak tüm çabamız bölgenin saklı kalmış doğal güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmaktır.  Eylül ayında üç gün sürecek uluslararası düzeyde” Büyük Takoran festivali” düzenlemektir. 6-7-8 Eylül günleri düzenleyeceğimiz büyük festivale başta Rusya olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinden ve Türkiye’den milli sporcular katılacak. Festival kapsamında balık tutma, Nissibi köprüsünün en üst noktasından halatla inme, doğa yürüyüşleri, Takoran için ne yapmalı isimli birden çok panel, yüzlerce insanın aynı anda dilek balonlarını uçurma, yamaç paraşütü yapma, motosiklet yarışları, fotoğraf yarışmaları yapılacak. Tüm halkımızı festivale davet ediyoruz ”dedi.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dervis
Dervis - 3 ay Önce

Yazik ya buraya antebe baģlı olsa paris olur halfeti birecik in hakkı antebe baglanmaldır orann halkıda bunu istiyor

SIRADAKİ HABER