Rektör Taşaltına Bir Tepkide Siverek’ten Geldi

Geçtiğimiz akşam Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akit TV'de katıldığı bir programda, " İslami olarak Cumhurbaşkanı'na itaat etmek farzı ayn'dır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir haramdır" ifadelerini kullanasın bir tepki de Siverek’ten geldi.

Rektör Taşaltına Bir Tepkide Siverek’ten Geldi

Cumhuriyet Halk Partisi Siverek İlçe Başkanı Mehmet Eyüp Demirbüken, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akit TV'de katıldığı bir programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için sarf ettiği sözlere tepki göstererek Rektör Taşaltını sert bir dille eleştirerek görevden istifa etme çağrısı yaptı. Ulusal ve yerel medyada söylediği skandal sözlerden dolayı manşet olan Rektörün, bir eğitimci olduğunu ve onun siyaset ile değil eğitim alanında yaptığı çalışmalarını anlatarak manşetlerde olması gerektiğini söyleyen CHP Siverek İlçe Başkanı Demirbüken, Türkiye’nin en modern kampüslerinden bir tanesine sahip olmasına rağmen hala gülünecek rakamda öğrenci barındıran üniversitesinin kalkınma modelini açıklasın” diyerek tepki gösterdi.

‘Söylediği sözler utanç vericidir’

Cumhuriyet Halk Partisi Siverek İlçe Başkanı Mehmet Eyüp Demirbüken, “Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akit TV'de katıldığı bir programda, " İslami olarak Cumhurbaşkanı'na itaat etmek farzı ayn'dır. Karşı gelmek de harpten kaçmak manasına gelir haramdır" ifadelerini kullanarak büyük bir skandala imza atmıştır. Asıl görevi eğitim olan rektörün bir televizyon programına katılım böylesi cümleler sarf etmesi doğru olmadığı kadar bir o kadar utanç vericidir. Kendisi 2 milyonluk şehir olan ve dünyanın ilk İslami Üniversitesi olma özelliği taşıyan Harran Üniversitesi rektör olduğunu unutmuş ve bir siyasi partinin temsilcisi gibi konuşması sadece bir söylemden ibaret şehrin prestijine ve üniversitenin itibarına gölge düşürmüştür. Özellikle kullandığı cümleler kan donduracak niteliktedir. Sanki İslamin dünyadaki temsilcisi gibi davranan Rektör Bey herhalde neyin farz neyin sünnet olduğunu tam anlamı ile çözmüş değildir. 2 milyonluk şehrin en büyük eğitim kurumunun en başındaki kişinin saçma sapan sözleri ardından mutlaka görevine son verilmesi gerekiyor.” dedi.

‘Üniversitenin prestijine leke düşürmüştür’

“Rektöre söylüyorum buradan senin bu kadar aklın çalışıyorsa üniversite neden hala acınacak durumda.” Diyen Mehmet Eyüp Demirbüken, “Türkiye’nin en modern kampüslerinden bir tanesine sahip olmasına rağmen hala gülünecek rakamda öğrenci barındıran üniversitesinin kalkınma modelini açıklasın. Bu tür sahneler ve konuşmalara şahit olduğumuz zaman kendimizden bile utanıyoruz, koskocaman üniversitenin böylesi bir eğitim kapasitesine sahip birine emanet edilmesi kabul dahi edilmez. Kendisi bu kadar imkân içinde bu kadar süre sarfı boyunca görevde olması ile üniversite olarak akademik ve bilimsel başarılarla gazetelerde ve televizyon kanallarında manşetlerde olması gerekirken maalesef kendisi skandal sözler başlığı ile manşetlere düşüyor. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunu asla kabul etmiyoruz ve rektörü kınayıp görevden istifa etmesini bekliyoruz. Böylesi düşüncelere sahip birine geleceğimiz olacak olan çocukları emanet etmeyelim. Eğer canı siyaset yapıp birilerini övmek istiyorsa istifa etsin gitsin siyasete girsin orada siyaset değil eğitim konuşulması gerekiyor. “ diye konuştu.

‘Rektörü Cumhurbaşkanı görevden alması gerekiyor’

CHP Siverek İlçe Başkanı Demirbüken son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek; “Buradan CHP Siverek ilçe teşkilatı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı göreve davet ediyoruz. Her şey ona bağlı rektörleri atayan kendisi ve bu skandal sözleri kendisinin de kabul etmeyeceğini düşünerek rektörü Ramazan Taşaltını görevinden alacağını umuyoruz.” İfadelerini kullandı.  

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
geylani  okşak
geylani okşak - 13 ay Önce

Hoca yanlış bir şey dememiş hocaya katılıyorum.

evet
evet - 13 ay Önce

bir ak partili sevdalısı olarak büyle yobazların nasıl bu mevkilere kadar yükseldiğini merak ediyorum.tamamiyle islam dinini çarpıtmaya yünelik bir açıklama.sy cumhurbaşkanimizin dedigi gibi alim ve hocalar daha ne kadar susacak .yazıklar olsun onlara

SIRADAKİ HABER