Kadın Doğum Hastanesi İçin İmza Kampanyası Başlattılar

Türkiye genelinde en gen nüfusa sahip olan, nüfusundan yarısından fazlasını kadınların oluşturduğu Siverek ilçe halkı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesin açılması için sosyal medya aracılığıyla başlatılan imza kampanyasına destek gün geçtikçe büyüyor.

Kadın Doğum Hastanesi İçin İmza Kampanyası Başlattılar

Facebookta sayfasında çok sayıda üyesi bulunan "Her Dem Siverek" grubu Siverek’teki nüfus ortalaması dikkate alınarak   "Siverek'e Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Açılsın" isimli çalışma başlattı. Change.org sitesi üzerinde başlatılan kampanyada imza sayısı şimdiden 1000'ni aştı.

Her Dem Siverek sayfa kurucusu ve yöneticisi Kadri Gönüllü konu ile ilgili verdiği bilgide, "Siverek'e 'Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Açılsın' talep metni, gerekçeleri ile birlikte açılmış olup Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı ve tüm Urfa Milletvekillerinin dikkatine sunulmuştur. Bu kampanyanın başlatılmasında; Siverek'te doğurganlık hızının yüksek olması, il dışına yapılan yoğun hasta sevkleri, sevkler sırasında yaşanan maddi ve manevi kayıplar, muayene sırası kuyrukları, muayene olamama, bir ay sonrasına randevu verilmesi gibi hususlar etkili olmuştur. Vatandaşlardan gelen yoğun şikâyetler üzerine, kamuoyu oluşturma, farkındalık yaratma ve yetkilileri harekete amacıyla bu kampanyayı başlattık ve sonuç alana kadar sürdürmeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

 Siverek İlçesi 254.162 nüfusu ile 16 ilden daha büyük olup Şanlıurfa'nın da  en büyük ilçesi konumundadır. Siverek'in kadın nüfusu 125.624'tür. Hilvan, Çermik, Ergani gibi ilçelerden de Siverek Devlet Hastanesi'ne yoğun hasta akışı olmaktadır. Sağlık hizmeti verdiği çevre ilçelerin kadın nüfusu da dikkate alındığında yaklaşık 250 binlik potansiyele ulaşmaktadır.

Uzman doktor ve teknik donanım eksikliği nedeniyle, doğum yapacak hastalar uzak mesafedeki Şanlıurfa ya da Diyarbakır ilindeki hastanelere   sevk edilmek zorunda kalınmaktadır. Hasta sevkleri; sağlık hizmetine erişimde güçlüklere, zaman ve maddi kayıplara yol açmakta, anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girebilmekte, yolculuk esnasında hijyenik olmayan koşullarda doğumlar gerçekleşebilmekte, zaman zaman anne ya da bebeğin kaybıyla da sonuçlanabilmektedir.

Siverek İlçesi 15-49 yaş kadın ile 0-16 yaş çocuk nüfusunun ve doğum hızının en yüksek olduğu ilçelerdendir. Siverek ilçesine acilen Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi açılmasını talep ediyoruz.

Başlatılan imza kampanyasına Siverek ilçesinde günlük yayın yapan İrfan ile Hedef gazetelerinin yanı sıra birçok haber sitesi ile Sivereklilerin kurduğu Çocukluğumun küçeleri isimli Facebookta sayfasında destek veriyor.

Toplanan imzalar başta Sağlık Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığına gönderilecek.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan Çınar
Gökhan Çınar - 9 ay Önce

Çok geç bile kalınmış biran önce yapılması gerekiyor zaten

Hadi gun
Hadi gun - 2 ay Önce

Kadın ve cocuk hastanesı Viranşehir İlçesine verilmesi hastane yapılıyor oranın MİLLETVEKİLİ bavvocı degıl

SIRADAKİ HABER