İşitme Engelli Testi Yapılamıyor İddiası

Siverek Devlet Hastanesinde işitme engelli vatandaşların testi yapılamıyor. Vatandaşlar işitme testi için çevre il hastanelerine gitmek zorunda kalıyor.

İşitme Engelli Testi Yapılamıyor İddiası


Siverek ilçesinde bulunan 200 yataklı devlet hastanesi bu güne kadar yaptığı başarılı ameliyatlarla yaparak birçok insanı yaşama dönermiş, devlet hastanesinin fedakâr doktorları ellerinde ki kıt imkânlarla Siverek halkına hizmet vermek için büyük bir uğraş içinde ancak sağlık malzemelerinin bozulması cihazlar yüzünden hizmet verilmemesi, yapılan onca fedakâr hizmetlere gölge düşürüyor.

Bozulan cihazlardan biride işitme engellilerin ses ölçümünü yapan cihaz oldu. Bir buçuk yıla aşkın bir süredir bozuk olan ses ölçüm cihazı ne tamir edildi nede yerine yenisi alındı.

Ses ölçümü yapmak isteyen işitme engellileri Siverek devlet hastanesi Şanlıurfa ve ya Diyarbakır da ki hastanelere yönlendirmek zorunda kalıyorlar. 

Çevre il hastanelerine gitmek zorunda kalan vatandaşlar yaptıkları açıklamada şunları kaydetti” İlçede akraba evliliği ve diğer faktörlerden dolayı çok sayıda işitme engelli vatandaş bulunuyor, bunların çoğu yoksul çevre il hastanelerine gidip gelmek zorunda kalıyorlar bir yıldan uzun bir zamandır bu cihaz ne yenilendi nede onarıldı, bir buçuk yıldır bir cihaz yenilenmiyor sesimizi kime duyuracağımızı bilmiyoruz yetkililerden bir an önce sorunun giderilmesini istiyoruz” açıklamasında bulundular 

 Bazı vatandaşlar sorunu Hastane Baştabibine ilettiklerini baştabibin kendilerine şu cevabı verdiklerini belirttiler “ biz hastane olarak karar alıp il sağlık müdürlüğüne gönderdik onlar satın alıp gönderecekler “  vatandaşlar Sağlık il müdürlüğü bu cihazın alımı için neden erken davranmadığına anlam vermeyen vatandaşlar birkaç gün içinde sonuç almadıkları takdirde sorunu Sağlık Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı makamına yazacağız yazık günah bu kadar başarılı olan bir hastanenin bir işitme cihazı için kötü anılmasını istemiyoruz”  dediler

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER