‘Halkımız Bize Duyduğu Güvenden Pişman Olmayacak’

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Hasan İzol ile yaptığımız röportajda, İzol, Siverekli vatandaşlara seslenerek, “Belediyeyi bizlere emanet ettiklerine pişman olmayacak” dedi.

Urfanatik Gazetesi olarak yaptığımız röportajların bu haftaki konuğu Siverek’in genç kanaat önderi ve aynı zamanda Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Hasan İzol oldu. Gündeme ilişkin konuların yanı sıra yeni belediye yönetimi olarak Siverek’te yapılacak olanları konuştuk. Oldukça keyifli geçen röportajda, yoğun çalışma temposu ile kendisine vakit ayıramamasına yönelik sorulan soruya Başkan Yardımcısı İzol’un açıklaması, Ne olursa olsun amacımız Siverek, amacımız memlekete hizmet olduğu için yıpranma ve yorulma gibi konular aklımıza bile gelmez” şeklinde oldu.

31 Mart yerel seçimleri sonrası Belediye Başkanlığını halkın teveccühü ile kazandıklarını, ciddi bir oy potansiyeli aldıklarını belirten İzol, daha önceki belediye başkanın kendilerine ciddi sorunlar bıraktığını özellikle belediyenin ekonomisinin bundan kötü etkilendiğini söyledi. İzol, “Ama bu tür sorunların vatandaşa hizmet götürememe gibi olguları ortaya çıkaramayacağını, her ne sorun ve sıkıntı olursa olsun vatandaşa en iyi hizmeti götürmek zorundayız.” Dedi.  

Aynı zamanda spordan sorumlu Belediye Başkan Yardımcılığı da yapan İzol’dan Siverek Belediyespor taraftarı umutlu. Sporun içinden gelen biri olan İzol’dan tam destek alan Siverek Belediyespor onun desteği ile ilk başarısını Bölgesel Amatör ligine yükselmeyle aldı. Bundan sonraki süreçte takıma her zaman destek olacağını söyleyen İzol, spor alanında Siverek’i hak ettiği yere getirmek için ellerini her türlü taşın altına koyacaklarını ifade etti.

‘En çok talep iş konusunda geliyor’

Öte yandan ilçenin en büyük problemini de açıklayan Hasan İzol, Siverek’te en büyük problemin her şeyden önce işsizlik olduğunu söyledi. İlçenin 300 bine yaklaşan nüfusu ile Şanlıurfa’da genç nüfusun en fazla olduğu ilçelerin başında geldiğini söyleyerek bundan dolayı halkın kendilerinden en büyük taleplerinin iş olduğunu söyledi. Bu konu hakkında da Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ın büyük girişimleri ile ilçeye kazandırılacak olan Organize Sanayi ile birlikte yapılacak yatırım sonucunda ilçe de işsizlik konusunu olabildiğince en aza indirmeye çalışacaklarını söyledi. Belediyelerin bu konuda gücü belli bir yere kadar olduğunu hatırlatan Başkan Yardımcısı İzol, bunun için ilçe dışında yatırım yapan Siverekli işadamlarını ilçeye davet edeceklerini ve burada yatırım yapmaya yönlendireceklerini söyledi.

En büyük amaçlarını Siverek halkına hizmet etmek, gelen her vatandaşın derdi ile dertlenmek olduğunu söyleyen İzol, Belediye Başkanları Şeyhmus Aydın önderliğinde, diğer belediye başkan yardımcıları ve meclis üyesi çalışma arkadaşları ile Siverek’i hak ettiği yere getireceklerini söyledi.

Öncelikle bir görev aldınız, öncelikle duygularınızı alalım sorumluluk almak nasıl bir şey?

Konuya memleket olarak değinmek istiyorum, sorumluluğu kendi memleketim için hemşerilerim için kardeşlerim için almayı düşündüm. Zaten siyaset öncesi de böyle bir düşüncem vardı. Her zaman memleketime faydalı olma çabasındayım. Hemşerilerimin her türlü sorunlarında kendilerine yardımcı olma düşüncesindeyim. İşin içine siyaset girince sorumluluğumuz daha artmış oldu, amacımız memleketimiz güzel yerlere getirmek, Siverek’imizi hak ettiği yere taşımak, bunun içinde sorunluluk almak gerekiyor. Fakat netice de memleket için bir çaba olunca, bu yorulma yıpranma değil de sonuç ve amacımız bizleri mutlu ediyor.

Seçim süreci öncesinde başkan aday adayıydınız, çevreniz ve Siverek gençliği sizleri belediye başkanı olarak görmek istiyordu, sizde yardımcılık makamına geldiniz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu konu hakkında, çevreme de, yakınlarıma de, sevenlerime de gerekli açıklamayı yapmıştım. Şöyle söyleyeyim, bizim amacımız hizmet etmek olmak olunca biz orada kendi makamımızın hesabını yapmıyoruz. Çünkü bizim gayemiz o değildir, amaç memlekete verimli ve faydalı olabilmektir. Sıkıntıları sorunları giderebilmek, bu amaçla olduğu için bizde makam ve mevki hevesi olmadı. Başkan, başkan yardımcısı olmuşum veya hiçbir şekilde bir başkanlık olmamış bunlar benim için çok önemli değildir. Benim önemsediğim kısım, eğer aldığım görevde memleketime faydam dokunursa verimli olabilmişsem bir olay bitmiştir.

Bir önceki dönem belediye başkanı sizlere çok büyük bir ekonomik yük bırakmış, başkanınızın makam koltuğunun bile hacizli olduğu söyleniyor, bu tür konularda ne diyeceksiniz?

Belediyemiz şuanda gerçekten çok zor durumda bu aşikârdır. Fakat bu konuya tam hâkim değilim, bu konuda net bir bilgim yok ama sıkıntılarımız var ona eminim. Bir önceki dönem belediye başkanımız belediyeyi bizlere devr ederken sıkıntılı bir şekilde devre etti. Bizde şuadan o sıkıntıları giderme çabasındayız, onun için bir mücadele veriyoruz. Neticede biz Siverek’te ciddi bir oy ile ciddi bir rakam ile belediyeyi kazandık. Bunlara rağmen halkımıza hizmet götürmek için belediyenin ekonomisi büyük rol oynuyor. Ekonomi sıkıntılı olunca bizlerde pek bir şey yapamıyoruz, onun için bir çaba içerisindeyiz, inşallah el birliği ile bu sıkıntıları atlatıp belediyemizi de memleketimizi de daha güzel yerlere getireceğiz.

Belediye Başkanınızın vaatleri vardı, bu vaatler halka da iletilmişti, bu ekonomik sıkıntılar içerisinde o vaatleri yerine getirmeniz kısınacak mı, halktan neler bekliyorsunuz?

Biz daha çok işin içeriğine hâkim olduğumu için halk bilmediği için halkın bir beklentisi karşılanmadığı zaman haklı olarak ister istemez bazı tepkiler oluyor. Ama halkımızın şunu bilmesini istiyorum, sıkıntılar yaşadığımızı, ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuzu veya ekonomik konusunda, ama fakat bu konuda başkanımız olsun, diğer belediye başkan yardımcılarımız olsun gerek meclis üyesi arkadaşlarımız olsun, sürekli birlik olduğumuz ve istişare ettiğimiz için bunlara bir çözüm bulup sıkıntıları gidereceğiz. Ama bazı projeler var eski başkanımızın sunduğu onları yerine getirmemiz için şimdi hazırız desek etik olmaz. Onları yerine getirmek için mücadelemiz olacak kendimizin projeleri var onları yapmak için çabalayacağız. Yani Siverekli hemşerilerimiz belediyeyi bizlere emanet ettiklerine pişman olmayacak.

Sizlerin yaptığınız projelere karşılık İçişleri Bakanlığında herhangi bir hibe destek bekliyormuşsunuz, bu ve Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’dan beklentiniz nedir?

Sayın Milletvekilimiz Kasım Gülpınar bu başarımızın büyük bir bölümü ona aittir. Biz kendisine minnettarız, kendisini yürekten tebrik ediyoruz, belediye işleri şöyle, biz sıkıntıda olduğumuz zaman oda bizim vekilimiz olarak, bölgemizin milletvekili olarak bir abimiz olarak bizim destekçimizdir. Zaten kendisi belediyenin içişlerine çok fazla karışma taraftarı değildir. Milletvekili olduğu için, bu konuda dediğim gibi çok yanaşmıyor ama belediye sıkıntılı olursa eğer tabii bizim elimizden tutacak, destekçimiz olacak bizlere yardımcı olacak. Bunun içinde kendilerinin de çalışması ve projeleri var.

Siverek Belediyespor Başkanlık görevini de aldınız onunda kasasında para yok, bunu nasıl yapacaksınız sizleri zorlu ve sıkıntılı süreç bekliyor bununla ilgili ne diyeceksiniz?

Ben memleketimin takımının mutluluğunu fazlası ile yaşıyorum, takımın başına gelmek ise beni fazlası ile mutlu etti. Takım olarak zaten Siverek ilgili sadece spor konusunda değil konu ne olursa olsun bizim amacımız Siverek’in yanında olmak. El birliği ile Siverek’i bir yere getirmektir. Şimdi spor boyutunu konuşacak olursak, Siverek Belediyespor bizim memleketin takımı bizim memleketimizin adı ile bir mücadele veriyor bizim de zaten olması gereken bu takıma sahip çıkmak ve destek olmaktır. Mümkün mertebe eskiden de her zaman maçlarına gidiyordum. Sorumluluk alınca çok daha büyük boyutlara geldik, önümüzde çok ciddi çalışmalar olacak bununla ilgili hazırlıklarımız devam ediyor. Çünkü netice de takımızın adın Siverek Beledespor’dur, Siverek olunca akan sular duruyor.

Başkan Yardımcılığı olarak sizlere hangi birimler bağlandı?

Bize verilen sorumluluk alanları, Zabıta Müdürlüğü, ondan sonra Hal İşler, Bilgi İşlem, Çevre Koruma, bu birimlerde çalışacağız.

Önümüzdeki dönenmelerde yeşil alanlarla ilgili ne gibi çalışmalarınız olacak?

Ekonomik sıkıntılarımız şimdiye kadar ne kadar sıkıntılı ve kısıtlı olsa da biz hiçbir şekilde mücadelemizden geri kalmayacağız bir şekilde imkân oluşturmaya çalışacağız. Siverek’imizi benim sorumlu olduğum birimlerde bana ne düşüyorsa, ben fazlası ile elimden geleni yapacağım. Sadece kendi birimlerimle sorumlu kalmayacağım, memleket için bir hizmet çabası olunca diğer birimlerle de istişare halinde güzel projelerimiz olacak. Ama şuanda ilk etapta şu ekonomik krizi atlatıp o şekilde projelerimizi faaliyete geçirmeye çalışacağız.

Şöyle bir proje olarak Siverek’in önde gelen ailelerinin hibeleri ile kırsal ve şehir merkezinde ağaçlandırma projeleri yapılmaz mı onların katkısı da olmuş olur?

Biz zaten desteği bekliyoruz, halkımızdan desteği bekliyoruz. Bugün belediye denilince her şeyi belediye yapacak veya yapmak zorunda diye bir düşünce olamaz. Yani netice de belediyenin de sorumlulukları çok fazla, özellikle Siverek gibi bir ilçe de ve 300 bine dayanan bir nüfusu var, genç bir nüfusa sahiptir. Ne kadar yeşillendirmeyi ve ağaçlandırmayı biz önemsemekte bundan daha önemli ciddi sorunlarımız var, bu kadar genç bir nüfusa sahipken çok ciddi bir işsizlik oranı ile karşı karşıyayız. Biz göreve geldiğimizin bir haftası olmadan biz işle ilgili çok ciddi talepler alıyoruz, baskılar alıyoruz. Buda neyden kaynaklanıyor Siverek’te bu büyük nüfusa bu büyük ilçenin iş imkânı, iş ortamı olmayınca halk ne yapacak belediyeye yüklenecek, devlete yüklenecek belediyeye yüklenecek talepleri beklentileri olacak. Şöyle bir durum var Avrupa Birliği Uyum Komisyon Başkanımız Kasım Gülpınar’ın girişimleri ile hem bakan beyimizin çalışmaları ile birlikte şimdi Organize Sanayi ile ilgili gerçekten ciddi bir başarı elde edilmiş. Kısacası rötuşlar yapılıyor, projenin faaliyete geçmesi için çok ciddi bir eksiğimiz yok.  Şimdi bu organize sanayi zaten faaliyete geçtiği zaman bu konuda işsizlik oranı fazlası ile azalacak. Şimdi bizlerin görüştüğü arkadaşlar var tekstil üzerine olsun diğer başka konular üzerinde fabrikaları olan arkadaşlarla görüşüyoruz. Aslında bizim halkımızın şunu bilmesi gerekiyor, her şeyi devlet yapsın, hükümet yapsın belediye yapsın değil de tam tersine her memlekette olduğu gibi memleketimizde maddi durumu çok iyi olan hemşerilerimiz var, bu yatırımları Siverekliler olarak takip ediyorum genellikle dışarda batı taraflarında yapıyorlar. Böyle olunca da biz memleket bu defa sahipsiz kalıyor, işsizlik artıyor yani başta kendi memleketimizi düşündüğümüzde, yatırımları memleketimize yaptığımızda sorunlar fazlası ile atlatılır.

Belediye olarak sizlerin vatandaşlardan beklentileriniz nelerdir, yeşil alan konusunda, park ve temizlik alanında, bu alanlarda eğitimler vermeyi düşünüyor musunuz?

Fakat bunun yanında dediğiniz gibi halk kendisi duyarlı olmalıdır, sahiplenebilmelidir. Bugün ağaç olmadan yeşil alan olmadan bir memleket ne kadar güzel olursa olsun hiçbir anlam ifade etmez. Bunun yanında biz belediye olarak parklarımız için az imkânlar sunuyorsak, yeşil alana az imkân sunuyorsak olmaz daha fazla çalışma yapacağız ve halkımızda bunların kendileri için yapıldığının farkında olmalıdır. O şekilde koruyabilmeli, o şekilde bakabilmelidir.

Hasan İzol olarak nasıl bir belediyecilik anlayışınız var, siz neler yapacaksınız Sosyal Belediyecilik konusunda nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Ben bunu daha önce de dile getirdim, belediyecilik denilince akla yol, su, yeşillik gelmemeli yani benim için benim düşüncem sosyal belediyeciliğin daha önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz belediyeyi Siverek’in, vatandaşların bir ailesi olarak, bir aile büyüğü olarak yani gidip sorunlarını, sıkıntılarını dile getirebilecek bir kurum olarak benimsenmesini istiyoruz. Yani ailevi sorunları olduğu halde gelip söylemelidir ve bizde halkımıza bu sıcaklığı göstermeliyiz. Belediye deyince, su, yol değil de belediyeyi bir aile ortamı olarak halkımıza sunmanın çabasındayız. Rutin belediyeciliğin yanında sosyal belediyeciliğinde büyük bir faktörü vardır. Bugün belki belediyecilik olarak hizmet olarak şey yapıyoruz ama bir memleketlimiz, evinde, çevresinde maddi çok ciddi sıkıntılar geçiriyorsa, evinde erzak olarak bir eksiği varsa biz o hemşerilerimize yollarını altında da yapsak, evine giden uyun musluğunu gümüşten bile yaptırsak, evde bir ekmek yoksa bunun hiçbir anlamı olmaz. Daha önce de demiştim şimdide diyorum biz sadece hizmet konusunda değil her türlü probleme hazırız.

Röportaj: Şükrü Dolaş/ Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2019, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER