Güneydoğu’da Toprak Çatılı Evlerin Sayısı Azalıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Özelikle Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir dönem yoğun olarak kullanılan taş duvarlı toprak çatılı evlerin sayısı, son yıllarda beton yapıların yaygınlaşması nedeniyle azalmaya başladı.

Güneydoğu’da Toprak Çatılı Evlerin Sayısı Azalıyor

Siverek ilçesinde Kale Mahallesi, Abdalağa, Hasan çelebi, Kale, Camikebir mahallerinde bulunan çok az sayıda çatılı toprak evlerde, zamanla eskiyip çökmeye başlıyor. Siverekli vatandaşlar Belediyenin gelecek kuşaklara atalarının hangi evlere yaşadığını hatırlatma babında geleneksel Siverek evlerini koruma altına alıp gelecek kuşaklara taşımasını talep ediyorlar. Siverek ilçesinde son 20 yılda gelişen inşaat sektörüyle birlikte çok katlı binaların artmasıyla, geleneksel Siverek evleri olarak bilinen toprak çatılı ve avlulu evler yok olmaya yüz tuttu. Bazı vatandaşlar toprak çatılı evlerin bakım ve onarımlarının zor olduğunu söylerken, bazıları da avlulu evlerin güvenlik açısından sakıncalı olduğunu, apartman dairelerinin gerek çocuklar gerekse yaşlılar için daha güvenli olduğunu dile getirdi. Yaşlılar ise apartman dairelerinin boğucu olduğunu, toprak çatılı evlerin daha sağlıklı olduğunu söylüyor.

Geleneksel ev işi yapanlar olumsuz etkilendi

Öte yandan, bölgede inşaat sektörünün hızla büyümesi bazı vatandaşlar için yeni çalışma alanları oluştururken, geleneksel evlere ilginin azalması bazı sektörleri olumsuz etkiledi. Bunların başında ise toprak çatılı evlerde kullanılan ağaç direkleri, tahta ve kamış satıcıları geliyor.

Kale Mahallesi’nde 50 yıllık baba mesleğin olan taş duvar ustalığını sürdüren Mahmut Selaniş adlı esnaf, beton yapıların artması nedeniyle işlerinde büyük düşüş yaşandığını söyledi. Selaniş   , “Son 10 yılda işlerimiz durma noktasına geldi. Artık kimse toprak çatılı taş duvar eveler yapmıyor, haliyle bizim işler durma noktasına geldi taş duvar ustalığında iş olmadığı için mezar ve bahçe duvarları yaparak yaşamaya çalışıyoruz mesleğimiz her geçen gün ölüyor” dedi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER